Wpływ smogu na urodę i sposoby przeciwdziałania

Unoszący się nad polskimi miastami i wsiami smog to ostatnio jeden z naszych najbardziej palących problemów. Poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza normy nawet kilkudziesięciokrotnie! Media podnoszą alarm i informują nas o jego szkodliwym wpływie na płuca i cały układ oddechowy. Jednak czy wiecie, że obecne w powietrzu toksyczne substancje mają destrukcyjny wpływ także na wygląd naszej skóry? Przeczytaj co sądzi na ten temat dr Joanna Suseł – dermatolog, ekspert medycyny estetycznej i dowiedz się, jaki jest wpływ smogu na urodę oraz poznaj sposoby przeciwdziałania!

wpływ smogu na urodę

Wpływ smogu na urodę i sposoby przeciwdziałania!

Zobacz także: Co wpływa na stan cery? O tych czynnikach często zapominamy!

 

Jaki jest wpływ smogu na naszą skórę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zadać pytanie o to, co znajduje się w smogu? Otóż w jego skład wchodzą: pyły niskocząsteczkowe (PM10, PM2,5), dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie (rtęć, ołów, kadm, chrom, mangan), WWA (między innymi benzopiren) wywołujące nowotwory i poważne zatrucia oraz dioksyny i substancje kancerogenne. Taki chemiczny koktajl jest bardzo niebezpieczny dla całego organizmu, w tym także skóry.

Jak dowodzą badania, skóra osób żyjących na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia, jest w dużo gorszym stanie niż tych, które mieszkają na mniej zanieczyszczonych terenach, pomimo stosowania podobnej pielęgnacji. Oznacza to, że skóra osoby, która żyje pośród smogu szybciej się starzeje – mówi dr Joanna Suseł specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej z Centrum WellDerm. Ale to jeszcze nie koniec negatywnego wpływu smogu na skórę. Zanieczyszczenia zwiększają bowiem występowanie chorób skóry takich jak: trądzik, egzema czy wypryski. Otwierają także drogę alergiom, a nawet do nowotworom skóry!

 

Wpływ smogu na urodę i sposoby przeciwdziałania!

Zestresowana skóra

Wolnorodnikowa Teoria Starzenia mówi, że proces starzenia przyspiesza wraz z wystąpieniem uszkodzeń komórkowych wywoływanych przez atak wolnych rodników. Im jest on większy, tym gorzej radzi sobie z nim skóra, co znacząco pogarsza jej kondycję i wygląd. Mówimy wtedy o tak zwanym stresie oksydacyjnym. Do podstawowych czynników wywołujących ów stres należy właśnie zanieczyszczenie powietrza, ponieważ zaburza ono równowagę między destrukcyjnymi wolnymi rodnikami, a neutralizującymi je przeciwutleniaczami. – Wolne rodniki uszkadzają komórki i osłabiają struktury skóry na wszystkich jej poziomach  – alarmuje ekspert. Zimą skóra jest dodatkowo w jeszcze trudniejszej sytuacji, gdyż mróz i wiatr wywołują jej przesuszenie, odwodnienie i podrażnienie. Swędząca, łuszcząca się skóra jest dla szkodliwych substancji zwartych w smogu niczym otwarte drzwi, ponieważ jej zewnętrzny płaszcz hydrolipidowy jest uszkodzony. Zanieczyszczenia łatwiej przenikają więc w głąb skóry.

Objawy stresu oksydacyjnego:

                – poszarzała skóra,

                – szorstkość,

                – nadwrażliwość – reagowanie swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem w sytuacjach, w  których do tej pory takich objawów nie było

                – pojawienie się wyprysków i przebarwień

 

Maska ochronna

Żeby skutecznie chronić się przed smogiem, powinniśmy w sytuacji podwyższonych parametrów zanieczyszczeń oddychać przez maskę z filtrem HEPA. A jak zabezpieczyć skórę? Eksperci polecają strategię ochronno-wzmacniająca. Polega ona na takim dobieraniu kosmetyków do codziennej pielęgnacji, by z jednej strony dostarczać skórze antyoksydantów, kluczowych walce z wolnymi rodnikami, a z drugiej działać uszczelniająco na płaszcz hydrolipidowy, a w rezultacie zminimalizować bezpośredni kontakt zanieczyszczeń ze skórą. Jak taka pielęgnacja wygląda w praktyce?

Na oczyszczoną skórę nakładamy serum zawierające antyoksydanty, np. witaminę C, E, kwas ferulowy czy floretynę. Następnie sięgamy po krem typu cold cream, który odbuduje i wzmocni barierę ochronną skóry, a przy okazji zapobiegnie parowaniu wody z naskórka – mówi  Justyna Szostak, kosmetolog z Centrum WellDerm. Szczególnie atopowcy, posiadacze skór wrażliwych, naczynkowych i suchych powinni pamiętać o kremach typu cold cream w trakcie zimowego ataku smogu, gdyż to oni są najbardziej narażeni na uszkodzenia bariery lipidowej. Stosując cold cream, rezygnujemy z kremu przeciwzmarszczkowego!

Przy wieczornej pielęgnacji zadbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry i ponownie o dostarczenie jej dużej porcji antyoksydantów. W składzie kremów powinno się szukać kwasu hialuronowego, witaminy C, E, resweratrolu, bioflawonidów, peptydów, zielonej herbaty czy ginko biloba.

 

Wpływ smogu na urodę i sposoby przeciwdziałania!

Wsparcie profesjonalistów

Świetnym wsparciem dla skóry zmagającej się ze smogiem będą też zabiegi w profesjonalnym gabinecie.

W tym trudnym dla urody okresie szczególnie polecamy zabiegi, podczas których dostarczamy skórze antyoksydantów i dotleniamy ją – mówi kosmetolog z WellDerm. Najskuteczniejsze są w tym przypadku zabiegi kilkuetapowe, podczas których najpierw oczyszcza się skórę, następnie nakłada serum antyoksydacyjne i wtłacza je w skórę za pomocą intensywnego masażu Endermolift, a na zakończenie nawilża naskórek specjalną maską.  Korzystne będą też zabiegi z kwasem ferulowym, który wykazuje znakomite właściwości antyoksydacyjne. Ważne jest, żeby skóra była odpowiednio nawilżona i odżywiona, bo taka skóra lepiej radzi sobie ze szkodliwymi czynnikami – świetnym wsparciem będą więc także mezoterapie, dzięki którym niezbędne składniki dostarczane są w głąb skóry. Łącząc właściwą pielęgnację domową z zabiegami w gabinecie, będziemy w stanie skutecznie przeciwstawić się smogowi. A jest o co walczyć!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (217 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  14 stycznia 2017 10:56

  Nie wiedziałam,że smog ma taki wpływ na urodę.

  Odpowiedz
 2. janka1312  14 stycznia 2017 21:57

  na pewno nic dobrego to nie jest 🙂

  Odpowiedz
 3. blogujemytestujemy  15 stycznia 2017 05:39

  Ech same nie mamy szans na walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Gdybym ja po ulicy chodziła w masce,to ludzie by patrzyli na mnie jak na wariatkę

  Odpowiedz
 4. Lilka  16 stycznia 2017 14:38

  neutralizują metale ciężkie antyoksydanty. Znajdziemy je w codziennej diecie bogatej w warzywa czy owoce ale też zioła i przyprawy. Mozna przygotować zupy, koktajle , pić napary. Do tego można codziennie przyjmować modrzew dahurski- najsilniejszy przeciwutleniacz. Nie tylko pomożemy naszej urodzie ale również zdrowiu. Serdeczności 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany