Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na na nasz mózg!

Dlaczego część z nas zamiast spaceru woli obejrzeć program telewizyjny? Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na krążenie mózgowe?

Z badania Zdrowa ONA wynika, że co czwarty Polak przyznaje się do braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Dlaczego część z nas zamiast spaceru woli obejrzeć program telewizyjny? Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na krążenie mózgowe? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA”, neurologiem, dr hab. n. med. Beatą Tarnacką.

Aktywnosc fizyczna

Systematyczna aktywność ruchowa pełni istotną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w tym również chorób układu krążenia. Nie bez powodu brak jakiegokolwiek ruchu jest szeroko opisywany w piśmiennictwie naukowym, jako czynnik ryzyka zaburzeń krążenia mózgowego i jego konsekwencji w postaci udaru mózgu. Chodzi tu zarówno o profilaktykę pierwotną jak i wtórną – zauważa dr hab. n. med. Beata Tarnacka, ekspert programu „Zdrowa ONA”. 

Zanim podejmiemy aktywność…

Skoro już wiemy, że brak odpowiedniego wysiłku pociąga za sobą różnorakie konsekwencje, zastanówmy się nad tym, jak właściwie dobrać jego rodzaj i czas, który powinniśmy na niego poświęcić.

Przede wszystkim skonsultujmy z lekarzem i poprośmy go o ocenę naszej zdolności do ćwiczeń. Oczywiście, jeśli na nic nie chorujemy i nie skarżymy się na żadne dolegliwości taka wizyta nie jest konieczna. Musi mieć ona miejsce jeśli doświadczamy jakichś przewlekłych schorzeń, które mogą skutkować odczuwaniem dyskomfortu w czasie wykonywania ćwiczeń, a nawet pogorszyć stan organizmu. Niekiedy lekarz podejmuje decyzję o skierowaniu na badania kontrole. Należą do nich klasyczne badania, takie jak morfologia, OB, badanie moczu oraz test wysiłkowy w trakcie którego wykonuje się EKG pokazujące pracę serca w czasie wysiłku.

Dr Tarnacka potwierdza – Badanie wysiłkowe i towarzyszący mu zapis elektrokardiogramu zaleca się jako szczególny środek ostrożności u osób, które zmagają się z różnymi chorobami, z naciskiem na osoby starsze i te, które myślą o podjęciu aktywności mocno obciążającej organizm. Nie ma konieczności wykonywania tego typu badań u osób, które zmierzają poświęcać pół godziny dziennie na spacer czy jazdę na rowerze.

Aktywność aktywności nierówna

Jeśli już wiadomo, że nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej, czas zadać sobie pytanie – jaki rodzaj aktywności zamierzamy podjąć?

O czym warto pamiętać?

 • Podstawą aktywności powinny być ćwiczenia wytrzymałościowe o umiarkowanej intensywności
 • Ćwiczenia powinny być wykonywane około 3 razy w tygodniu po 20 minut do godziny.
 • Treningi warto rozpocząć od jak najmniejszego wysiłku i jeśli jest on wykonywany systematycznie można go stopniowo zwiększać.
 • Rodzaj ćwiczeń powinien być dopasowany do naszych predyspozycji. Wiadomo, że nie każdy przepada np. za jazdą na rowerze czy pływaniem, dlatego warto wziąć pod uwagę każą opcję i dopasować ją pod kątem naszego trybu życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (313 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  4 marca 2014 12:03

  Rodzaj ćwiczeń nie tylko powinien być dopasowany do naszej predyspozycji, ale i możliwości ciała (po kontuzji nie wszystko można).

  Odpowiedz
 2. MelaNika  15 lutego 2016 16:09

  Ciekawy artykuł 🙂

  Odpowiedz
 3. efffciaa  4 kwietnia 2016 14:40

  Nie od dziś wiadomo , że ćwiczenia fizyczne wpływają świetnie na naszą sylwetkę , również na nasz mózg , ale również zdecydowanie poprawiają nasze samopoczucie 🙂

  Odpowiedz
 4. Anett13  27 czerwca 2016 10:28

  Tak, niby to wiemy, a niestety coraz wiecej ludzi sadza swoje dzieci przed telewizorem, czy komputerem dla świetego spokoju zamiast zachecać je do aktywności.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany