Wózki ortopedyczne dla dzieci – jak wybrać odpowiedni?
Spis treści:
Pierwszy wózek ortopedyczny dla dziecka rekomendowany jest po ukończeniu 6-7 miesiąca życia. To w tym czasie maluch najczęściej „przesiada” się na spacerówkę, która wymaga odpowiedniego wyprofilowania. Wózek inwalidzki z kolei należy zakupić po 5 urodzinach pociechy, kiedy to w pełni wykształcony jest układ ruchu. Czym dokładnie różnią się oba modele i czym się kierować podczas zakupów?
Przy jakich schorzeniach niezbędne są wózki ortopedyczne dla dzieci?
Wszelkie dolegliwości, które upośledzają sprawność ruchową malucha, wymagają zakupu wózka ortopedycznego dla dzieci. Można do nich zaliczyć chociażby:
- mózgowe porażenie dziecięce,
- choroby układu kostnego i mięśniowego,
- przepuklinę oponowo-rdzeniową.
Dodatkowo tego specjalistycznego wsparcia potrzebują starsze dzieci, które uległy urazom i wypadkom (np. złamanie nogi czy kręgosłupa), które utrudniają im samodzielne poruszanie się.
Specjalny wózek spacerowy dla niepełnosprawnego dziecka
Dlaczego próby dostosowania standardowej spacerówki do potrzeb niepełnosprawnego malucha okażą się porażką? Przede wszystkim specjalny wózek spacerowy to jeden z elementów skutecznej rehabilitacji. Taki sprzęt jest odpowiednio wyprofilowany, co pozwala na utrzymacie ciała w prawidłowej pozycji. Ogranicza także ryzyko poważnych w skutkach wypadków, np. wypadnięciu malucha z wózka.
Na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli kupujesz spacerowy wózek ortopedyczny dla dziecka?
- Odpowiednie wymiary siedziska. Siedzisko powinno być 3-4 cm większe niż szerokość bioder malca, a także wystarczająco głębokie.
- Możliwość regulacji. Na rynku znajdziesz modele wózków ortopedycznych, które „rosną” razem z dzieckiem. Zakres regulacji to zazwyczaj kilka-kilkanaście centymetrów. Zakup takiego wózka pozwoli Ci na spore oszczędności na sprzęcie rehabilitacyjnym.
- Zapięcie. Dla bezpieczeństwa ograniczonego ruchowo malucha niezbędne są cztero- lub pięciopunktowe pasy, które stabilizują korpus.
- Wymiary i waga. Wózek musi się mieścić w futrynach w Twoim mieszkaniu, a także w bagażniku samochodu. A lekkość i możliwość złożenia to dodatkowe atuty sprzętu.
Jakich udogodnień wymagają dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, np. cierpiące na mózgowe porażenie dziecięce? Uboższe wersje specjalnych spacerówek czy wózków inwalidzkich mogą nie zaspokoić specyficznych potrzeb takich młodych osób. Wózek ortopedyczny dla dziecka z MPD powinien mieć części dodatkowo stabilizujące postawę takie jak zagłówek, podpory boczne, klin między nogi, podnóżki i elementy mocujące nogi.
Wózek inwalidzki dla starszego dziecka
Pójście do przedszkola czy zerówki do dobry moment na przesiadkę ze spacerówki na wózek inwalidzki. Dziecięcy model powinien pozwalać maluchowi nadążanie za rówieśnikami (oczywiście jeśli jego schorzenie pozwala mu na w miarę samodzielne poruszanie się). Najlepszą opcją jest zakup tzw. wózka aktywnego.
Jakie możliwości daje starszakowi ortopedyczny wózek aktywny dla dzieci?
- Maksymalna mobilność. Wózek aktywny jest zwinny, szybki i lekki. Pozwala dziecku na dynamiczne przemieszczanie się, dzięki czemu zmniejsza poczucie odstawania od reszty grupy.
- Aktywizacja górnej części ciała. Jeśli Twoje dziecko ma sprawne ręce i górny odcinek kręgosłupa, wystarczy oparcie obejmujące odcinek lędźwiowy. Zapewnia prawidłową postawę, ale również mobilizuje do pracy mięśnie grzbietu i kończyn. A im bardziej są one sprawne, tym większą samodzielność zyskuje dziecko.
Wychowywanie niepełnosprawnej pociechy to dla rodziców spore wyzwanie – nie tylko emocjonalne i fizyczne, ale również finansowe, sprzętowe i logistyczne. W pokonywaniu codziennych wyzwań z pewnością pomoże wózek ortopedyczny, który usprawnia wykonywanie codziennych czynności, ale także zapewnia optymalne warunki do rozwoju.
Szukasz sprawdzonych, bezpiecznych i funkcjonalnych wózków? Sprawdź dostępne modele na Kidmo.pl!