Wosk pszczeli w pielęgnacji ciała – poznaj niezwykłe właściwości „złota pszczół”!
Na fali poszukiwań zdrowych i naturalnych zamienników dla chemii stosowanej w kosmetykach oraz lekach coraz więcej producentów decyduje się wrócić do korzeni medycyny naturalnej i sięga po produkty wytwarzane przez pszczoły. Obok miodu, który ma zbawienny wpływ na wygląd skóry i zdrowie całego organizmu oraz pyłku kwiatowego doskonale podnoszącego odporność, na pierwszy plan wysuwa się właśnie pszczeli wosk. Poznajcie jego właściwości i zastosowanie w pielęgnacji ciała!
Wosk pszczeli to organiczna, żółta wydzielina produkowana przez pszczoły, służąca im do budowania plastrów miodu. Co ciekawe wytwarzają go osobniki mające od 12 do 18 dni. Dawniej pszczelarze wykorzystywali go głównie do wyrabiania świec. Dziś zaczyna zajmować ważnie miejsce w farmaceutyce i kosmetyce. Nic dziwnego – posiada wiele dobroczynnych właściwości, ma przyjemny, słodki zapach, a dodatkowo zaskakująco dobrze rozpuszcza się w alkoholu, tłuszczach i olejkach eterycznych, co poszerza możliwości jego użycia. Dowiedzcie się więcej o – przyjaznej naszemu ciału – naturze wosku pszczelego!
Wosk pszczeli w pielęgnacji ciała – poznaj niezwykłe właściwości „złota pszczół”!
Wosk pszczeli właściwości
„Złoto pszczół” to wymarzony składnik kosmetyków dedykowanych osobom o wrażliwej, przesuszonej, a nawet atopowej skórze. Nie wywołuje bowiem reakcji alergicznych, a co więcej zabezpiecza naskórek przed utratą wilgoci. Ponadto wosk pszczeli pomaga skórze zachować na dłużej młody wygląd. Dzieje się tak dzięki jego zdolności do stymulowania produkcji elastyny i kolagenu, które „zagęszczają” skórę, dodając jej jędrności. Oprócz tego „złoto pszczół” jest bogatym źródłem składników odżywczych. Wśród tych najcenniejszych można wymienić: betakaroten, lipidy, flawonoidy, witaminy A, E, F, skwalen, kwas melisowy, octowy i walerianowy, gwarantujące antyoksydację, skuteczną ochronę przed bakteriami, przyspieszenie gojenia się ran i wygładzenie skóry. Wreszcie, naturalny wosk, jako doskonały emolient, wykazuje działanie natłuszczające, kojące i ochronne. Warto więc po niego sięgnąć w sytuacji, gdy potrzebujemy kompleksowej profilaktyki przed powstawaniem wszelkich niedoskonałości skóry, a także zmarszczek i bruzd.
Wosk pszczeli w kosmetyce
Organiczny wosk pszczeli jest bardzo dobrą bazą dla domowych kosmetyków naturalnych, ponieważ posiada właściwości emulgujące. Jednocześnie skutecznie wspiera regenerację naskórka i likwiduje wolne rodniki, dbając o ochronę naturalnego płaszcza lipidowego. Najczęściej można się więc z nim spotkać w kremach do twarzy, balsamach, odżywkach do włosów, tonikach pielęgnujących, mydłach, peelingach i pomadkach ochronnych. Niekiedy wykorzystuje się go także w recepturach podkładów i tuszy do rzęs oraz w produkcji świec do masażu. Piękny zapach topiącego się wosku gwarantuje udany relaks poprzez aromaterapię. Rozmasowywanie go na skórze, poprawia zaś jej ukrwienie, nawilżenie i natłuszczenie.
Wosk pszczeli zastosowanie w lecznictwie
Na koniec warto wspomnieć o zastosowaniu naturalnego wosku w lecznictwie. Otóż pszczele złoto jest tu wykorzystywane przede wszystkim do produkcji plastrów i maści przyspieszających gojenie, także tych z antybiotykami. Znajdziemy go w niektórych preparatach przeciwgrzybiczych. Stomatolodzy stosują go również jako środek czyszczący (dodawany na przykład do past) i masę umożliwiającą wykonywanie odlewów zębów.