Worki pod oczami – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Worki pod oczami dodają nam lat i powodują, że sprawiamy wrażenie wiecznie zmęczonych. Co zatem robić, aby ich uniknąć? Podpowiadamy kilka domowych sposobów na worki pod oczami.

since i worki pod oczami

fot. EyeEm, Freepik

 

Worki pod oczami – przyczyny

Najcześciej worki pod oczami są uwarunkowane genetycznie – jest to cecha wrodzona. Zobacz us woich rodziców i dziadków, czy takze mają   ten problem. Worki  mogą pojawić się także wraz z wiekiem,  zmniejsza się bowiem napięcie mięśnia okrężnego oka. Naczynia krwionośne nie pracują jakkiedyś – przestają  rozszerzać się i kurczyć. W efekcie gorzej utleniona krew (ciemniejsza) prześwituje przez delikatny naskórek pod dolnymi powiekami.

Inną przyczyną nieestetycznych worków jest prowadzenie niehigienicznego trybu życia. Gdy niedosypiamy,  źle się odzywiamy (np. nadmiar soli, niedobór żelaza), zbyt dużo palimy lub pijemy alkoholu – to po dłuższym czasie gawarancja pojawienia się worków pod oczami murowana!

Opuchnięte worki pod oczami mogą być także wywołaneprzerostem tkanki tłuszczowej pod dolną powieką. Może się tak dziać w wyniku przewlekłego obrzęku, zaburzenia metabolizmu komórek tłuszczowych i gromadzenia się (zamiast efektywnego wydalania) produktów przemiany komórkowej.

Worki pod oczami mogą mieć swoje źródło w poważnych chorobach – np. nerek, alergii, ew. chorób krążenia. Jeżeli nie pomogą nam domowe sposoby czy wizyta u kosmetyczki – nie lekceważmy ich i zróbmy badania u lekarza.

 

Jak zapobiegać workom pod oczami?

Aby zapobigać powstawaniu obrzęków pod oczami należy spać na na wysoko uniesionej poduszce. Jeżeli mamy tendencje do powstawania worków starajmy się pić dużo wody, unikać soli i ostrych przypraw a także powstrzymywać się od picia dużej ilości alkoholu.

Przeprowadzamy takze sysyematycznie masaże liftingujące oka. Uciskamy opuszkami palców dolne powieki – w kierunku od wewnątrz kącika oka ku skroniom. W ten sposób przyśpieszamy odpływanie limfy spod oczu.

Używajmy zimne okłady – przyspieszą krążenie krwi, wzmacnią ścianki naczyń krwionośnych i rozświetlają skórę wokół oczu. Dzięki temu worki pod oczami nie będą tak widoczne.

Wypróbujmy także okłady zrobione w domu. Oto kilka propozycji:

  • Okłady z czarnej lub zielonej herbaty – odświeżają i likwidują opuchnięcia i przebarwienia
  • Okłady z babki lancetowatej i arniki górskiej – zmiejszają opuchliznę
  • Okłady z ogórka – poprawią koloryt skóry
  • Okłady z kasztanowca zwyczajnego – wywołują dziłanie antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Poprawiają krążenie w naczyniach krwionośnych.

Wybierając kremy, sprawdzajmy czy  w skałdzie jest witamina K czy ekstrakty roślinne takie jak:  zielona herbata, kasztanowiec zwyczajny, które usprawniają krążenie. Jeżeli stać nas na krem pod oczy z metalową kulką będącą częścią opakowania kremu – kupmy go. Codzienny masaż kulką zastąpi ręcznie robiony masaż uciskający. Gdy krem się skończy, wciąż możemy używać zimnej metalwoej kulki stosując już inny krem pod oczy.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (310 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...