Woda z jęczmienia to modny orzeźwiający napój serwowany w Hiszpanii. Poznaj jej właściwości i sprawdź, jak ją przyrządzić!
Woda z jęczmienia to coraz modniejszy, orzeźwiający napój, który na co dzień spożywa się przede wszystkim w Hiszpanii i w Ameryce Środkowej. Poza przyjemną odmianą wobec tradycyjnych letnich „drinków” oferuje także szereg dobroczynnych właściwości, dla których warto włączyć go do swojej diety. Poznajcie je wszystkie i sprawdźcie, jak przyrządzić wodę z jęczmienia w swojej kuchni!
Spis treści:
Woda z jęczmienia – orzeźwiający napój prosto z Hiszpanii
Woda z jęczmienia to smaczny i gaszący pragnienie napój, który uzyskuje się poprzez gotowanie ziaren tego zboża w wodzie z odrobiną soku z cytryny. Po przygotowaniu tej bazy można stworzyć rozmaite jego wariacje, dodając na przykład limonkę, cynamon czy miód, a także odcedzając lub pozostawiając ziarenka w środku. Którą z jego wersji polecamy na lato 2022? Jakie dobroczynne działanie może przynieść regularne spożywanie tego naturalnego eliksiru? Sprawdźcie!
5 najważniejszych zalet wody z jęczmienia
Jęczmień kojarzy nam się przede wszystkim z produkcją piwa i innych trunków. Woda z jęczmienia posiada jednak wiele zdrowotnych zalet, dla których warto się nią zainteresować, a w ciepłych miesiącach roku włączyć na stałe do swojego menu. Oto 5 najbardziej kluczowych z nich:
1. Skarbnica witamin i minerałów
Jęczmień to bogate źródło antyoksydantów. Zawiera kwas foliowy, a także witaminy B1, B3 i B6. Znajdziemy w nim wiele potrzebnych organizmowi minerałów i oligoelementów, jak choćby: magnez, żelazo, potas, cynk, miedź czy selen. Co więcej, przygotowana z niego woda zawiera rozpuszczalny błonnik, który buduje wrażenie sytości i wspiera przemianę materii, skutecznie odprowadzając z ciała toksyny.
2. Regulowanie poziomu cukru we krwi
Naukowcy odkryli, że jęczmień zawiera betaglukany, które w naturalny sposób przyczyniają się do redukcji glukozy zawartej we krwi. Jednocześnie regulują też poziom obecnych w niej tłuszczy, dzięki czemu nie tylko wspierają diabetyków, ale też obniżają ryzyko wystąpienia chorób krążenia.
3. Obniżanie poziomu cholesterolu
Wspomniane betaglukany w połączeniu z wysoką zawartością błonnika w jęczmieniu mają jeszcze inną zaletę, mianowicie obniżają poziom cholesterolu w organizmie. Chronią zatem przed miażdżycą i zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału czy udaru mózgu.
4. Wsparcie w odchudzaniu
Błonnik obecny przede wszystkim w nieodcedzonej wodzie z jęczmienia skutecznie tłumi głód i tworzy uczucie sytości na długi czas. Jeśli więc będziemy spożywać ten napój między posiłkami, unikniemy pokusy podjadania słonych przekąsek i słodyczy.
5. Poprawa trawienia
A skoro już mowa o błonniku, należy dodatkowo wspomnieć, że jego wysoka zawartość przyspiesza ruchy jelit. Pozwala to pozbyć się zalegających w nich, niestrawionych złogów oraz wesprzeć przemieszczanie się całej treści pokarmowej. Pijąc jęczmienną wodę regularnie, dostrzeżecie więc różnicę w codziennych procesach trawiennych. Będziecie czuć się lekko i zyskacie więcej energii!
Przeciwskazania do picia wody jęczmiennej
Jak każdy prozdrowotny produkt, także i woda z jęczmienia ma swoje przeciwwskazania. Nie poleca się jej osobom chorującym na celiakię, a także tym z Was, które cierpią na wzdęcia i związane z gwałtownymi reakcjami trawiennymi bóle brzucha. W tym przypadku wsparcie trawienia może bowiem okazać się zbyt intensywne i doprowadzić do zwiększonej produkcji gazów w organizmie.
Woda z jęczmienia – przepis
Składniki:
- 3/4 szklanki jęczmienia,
- półtora litra wody,
- 2 cytryny,
- 3 łyżki miodu,
- opcjonalnie: szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Opłucz jęczmień na sicie pod strumieniem zimnej wody. Wrzuć go do rondla z wodą i wyszorowaną, obraną skórką z cytryn. Zagotuj, po czym zmniejsz ogień i gotuj tak przez około pół godziny. Po upływie tego czasu zdejmij rondel z ognia i odcedź jęczmień (jeżeli zamierzasz to zrobić) przez sito o gęstych oczkach. Odcedzenie jęczmienia zmniejszy wartość kaloryczną napoju, ale też zmniejszy zawartość błonnika. Wodę (z jęczmieniem lub bez) przelej do szklanej butelki i dodaj do niej miód oraz sok wyciśnięty z cytryn. Wymieszaj. Butelkę przechowuj w lodówce.
Staraj się codziennie wypijać od 1 do 2 szklanek wody jęczmiennej.
Sprawdź także inną wersję przepisu na wodę z jęczmienia!
Na zdrowie!