Woda ryżowa – do pielęgnacji włosów i cery

Woda ryżowa to naturalny kosmetyk, który przywędrował do nas z Azji. Jest on jednym ze środków kosmetycznych, któremu Azjatki zawdzięczają porcelanową cerę i jedwabiste włosy. Poniżej woda ryżowa – przepis na tonik a także więcej zastosowań tego jakże prostego a jednocześnie skutecznego kosmetyku naturalnego.

Spis treści:

 

woda ryżowa

fot. freepik

Jak przygotować wodę ryżową?

Przygotowanie wody ryżowej jest niezwykle proste i wymaga jedynie kilku składników. Wystarczy brązowy organiczny ryż oraz woda – najlepiej mineralna lub źródlana.

Składniki:

  • brązowy organiczny ryż
  • woda – mineralna lub źródlana
  • akcesoria: garnek z pokrywką, sitko, łyżka do mieszania

Sposób wykonania:

Ryż (po wcześniejszym przepłukaniu wodą, by go oczyścić)  zalewamy ciepłą wodą – ok. 2 cm ponad poziom ryżu i przykrywamy pokrywką. Czekamy kilka godzin, czasami lekko mieszając. Gdy woda stanie się mętna – oznacza to, że nasz tonik jest gotowy. Przelewamy poprzez sito wodę do butelki   – najlepiej z ciemnego szkła i przechowujemy w lodówce do 3 dni.

Woda ryżowa w pielęgnacji twarzy

Woda ryżowa jest bogata w kwas fitowy, który pomaga rozjaśniać przebarwienia i wyrównywać koloryt skóry. Dzięki zawartości inozytolu skutecznie zwęża pory, redukuje nadmiar sebum i wzmacnia naczynia krwionośne. Polecana jest także do skóry trądzikowej – dzięki zawartości wit. E oraz witamin z grupy B (niacyna, ryboflawina i tiamina), które stymulują wzrost komórek, zwiększają ukrwienie naskórka.

Woda ryżowa działa też łagodząco, dzięki czemu nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Można stosować ją jako tonik, przemywając nią twarz rano i wieczorem. Wodę ryżową możemy także używać do maseczek lub peelingów a także razem z olejkami na twarz.

Co zrobić z ugotowanym, niepotrzebnym ryżem? Oczywiście maseczkę na twarz!

Składniki:

Proporcja składników 3 do 1 – czyli np. na 3 łyżki ryżu dajemy po 1 łyżce pozostałych składników

  • ryż
  • mleko lub jogurt
  • miód

Sposób wykonania:

Ugotowany na miękko ryż mieszamy z mlekiem/jogurtem i miodem i nakładamy na twarz.  Po  20 minutach spłukujemy letnią wodą. Składniki można także zblendować.

Woda ryżowa do włosów

Ten naturalny kosmetyk doskonale sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Zawarty w niej inozytol wygładza ich strukturę, poprawia elastyczność i wzmacnia cebulki. Regularne stosowanie wody ryżowej jako płukanki sprawia, że włosy stają się bardziej odporne na uszkodzenia, nabierają blasku i zdrowego wyglądu. Woda ryżowa jest szczególnie polecana do włosów suchych, zniszczonych oraz skłonnych do rozdwajania się końcówek. Można ją również wymieszać z szamponem, by wzmocnić jego działanie. Podobno kobiety Yao z południowych Chin, słynące z najdłuższych włosów zawdzięczają ich urodę i długość właśnie wodzie ryżowej (w postaci sfermentowanej).

przygotowanie wody ryżowej

fot. freepik

Fermentowana woda ryżowa – jeszcze silniejsze działanie

Woda ryżowa może być także fermentowana, co jeszcze bardziej wzmacnia jej właściwości pielęgnacyjne. Aby przygotować fermentowaną wersję, wystarczy pozostawić wodę ryżową w temperaturze pokojowej na 24-48 godzin, aż zacznie lekko kwaśnieć. Następnie należy ją przechowywać w lodówce i stosować jak klasyczną wodę ryżową. Fermentowana wersja ma jeszcze lepsze działanie wzmacniające na skórę i włosy, ponieważ zawiera więcej antyoksydantów oraz aminokwasów.

Woda ryżowa w domowym spa

Oprócz standardowego zastosowania, wodę ryżową można wykorzystać również w bardziej kreatywny sposób. Może służyć jako baza do domowych maseczek, na przykład w połączeniu z glinką lub miodem. Można jej także używać jako mgiełki do twarzy – wystarczy przelać ją do butelki z atomizerem i spryskiwać nią skórę w ciągu dnia dla odświeżenia. Woda ryżowa nadaje się również do kąpieli – wystarczy dodać ją do wanny, aby skóra stała się bardziej nawilżona i wygładzona.

Woda ryżowa w pielęgnacji dłoni i paznokci

Niewiele osób wie, że woda ryżowa może również poprawić kondycję dłoni i paznokci. Regularne moczenie rąk w wodzie ryżowej wzmacnia płytkę paznokciową i sprawia, że skóra dłoni staje się miękka i gładka. To doskonały sposób na naturalne wzmocnienie i regenerację dłoni po intensywnych zabiegach manicure czy częstym kontakcie z detergentami.

Czy warto stosować wodę ryżową?

Woda ryżowa to jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych naturalnych kosmetyków. Jej wszechstronność sprawia, że może być stosowana zarówno do pielęgnacji twarzy, włosów, jak i całego ciała. Jest w 100% naturalna, hipoalergiczna i łatwa do przygotowania. Jeśli jeszcze nie próbowałeś/aś jej działania, warto włączyć ją do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej i cieszyć się jej korzyściami.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (274 głosów, średnia: 4,40 z 5)
loading... zapisuję głos...