Woda ryżowa – do pielęgnacji włosów i cery
Woda ryżowa to naturalny kosmetyk, który przywędrował do nas z Azji. Jest on jednym ze środków kosmetycznych, któremu Azjatki zawdzięczają porcelanową cerę i jedwabiste włosy. Poniżej woda ryżowa – przepis na tonik a także więcej zastosowań tego jakże prostego a jednocześnie skutecznego kosmetyku naturalnego.
Woda ryżowa – przepis na tonik
Składniki:
- brązowy organiczny ryż
- woda – mineralna lub źródlana
- akcesoria: garnek z pokrywką, sitko, łyżka do mieszania
Sposób wykonania:
Ryż (po wcześniejszym przepłukaniu wodą, by go oczyścić) zalewamy ciepłą wodą – ok. 2 cm ponad poziom ryżu i przykrywamy pokrywką. Czekamy kilka godzin, czasami lekko mieszając. Gdy woda stanie się mętna – oznacza to, że nasz tonik jest gotowy. Przelewamy poprzez sito wodę do butelki – najlepiej z ciemnego szkła i przechowujemy w lodówce do 3 dni.
Co zrobić z ugotowanym, niepotrzebnym ryżem? Oczywiście maseczkę!
Składniki:
Proporcja składników 3 do 1 – czyli np. na 3 łyżki ryżu dajemy po 1 łyżce pozostałych składników
- ryż
- mleko lub jogurt
- miód
Sposób wykonania:
Ugotowany na miękko ryż mieszamy z mlekiem/jogurtem i miodem i nakładamy na twarz. Po 20 minutach spłukujemy letnią wodą. Składniki można także zblendować.
Woda ryżowa – kiedy używać?
Do pielęgnacji twarzy
Woda ryżowa zawiera przede wszystkim kwas fitowy, który rozjaśnia przebarwienia. Dzięki zawartemu inozytolowi zwęża pory i obkurcza naczynia krwionośne. Polecana jest także do skóry trądzikowej – dzięki zawartości wit. E oraz witamin z grupy B (niacyna, ryboflawina i tiamina), które stymulują wzrost komórek, zwiększają ukrwienie naskórka. Woda ryżowa jest hipoalergiczna, dlatego łagodzi ewentualne podrażnienia. Nie zapycha por w skórze. Woda łagodzi także pierwsze zmarszczki.
Wodę ryżową stosujemy jak każdy tonik, przecierając nim skórę twarzy i szyi przy pomocy wacika.
Wodę ryżową możemy używać do maseczek lub peelingów a także razem z olejkami na twarz.
2. Do pielęgnacji włosów
Jeśli przygotujemy większą ilość wody ryżowej, możemy ją użyć jako płukankę do włosów. Dzięki zawartości składnika, jakim jest inozytol , wygładza ona powierzchnię włosa i poprawia jego elastyczność. Co więcej – po spłukaniu – wciąż pozostaje wewnątrz włosa tworząc jego ochronę. Ma także dobroczynny wpływ na cebulki włosów, dzięki zawartym aminokwasom. Nie wierzycie? Podobno kobiety Yao z południowych Chin, słynące z najdłuższych włosów zawdzięczają ich urodę i długość właśnie wodzie ryżowej (w postaci sfermentowanej).
Wodę stosujemy do włosów zniszczonych, rozdwajających się.
Włosy płuczemy wodą ryżową a następnie spłukujemy zimną wodą.
Możemy także zmieszać wodę ryżową z szamponem.
Czy znacie wodę ryżową i ją stosujecie? Napiszcie