Woda – jaką należy pić, żeby być zdrowym?

Woda to podstawa. Należy wypijać jej 2 litry dziennie. Większość z nas nie wie jednak, po którą najlepiej sięgnąć w sklepie. Niewielu rozróżnia też wodę mineralną od źródlanej i stołowej. Która z nich jest najbardziej wartościowa?Jaką wodę należy pić, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników? Zapraszamy do lektury.

woda

pixabay.com

Zobacz także: Matcha, kombucza czy sok z brzozy? Oto napoje na ugaszenie letniego pragnienia

Woda zdrowia doda

Wielu z nas każdą butelkowaną wodę uważa za mineralną. Niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi na to, po jaką sięgają w sklepie. A to poważny błąd! Woda oczyszcza z toksyn, reguluje temperaturę ciała i metabolizm. Sprawia, że nasze ciało oraz włosy wyglądają zdrowo. Regularne picie wody mineralnej jest cennym uzupełnieniem codziennej diety i ważnym składnikiem profilaktyki zdrowotnej.

Warto też pamiętać o tym, że wody dostępne na rynku różnią się składem mineralnym, miejscem wydobycia oraz ilością cennych składników. Wybierając odpowiednią dla siebie, nie należy kierować się więc ogólnymi, utartymi sądami, a własnymi potrzebami i etykietami na butelkach.

Rodzaje wód butelkowych

woda

pixabay.com

Sklepowe wody nie dzielą się tylko na niegazowane i gazowane. Linii podziału jest więcej. Wody można również dzielić na mineralne, źródlane, stołowe oraz lecznicze. Dalej na nisko-, średnio- i wysokozimineralizowane. Jaki mają skład? Jakie cechują je właściwości? Które są dla nas dobre? Sprawdźcie!

źródlana

Źródlana to woda pierwotnie czysta, pochodząca ze złoża podziemnego. Niewiele różni się od tej, która leci z kranu. Ma natomiast znacznie mniej składników niż mineralna. Picie jej nie ma znaczenia dla profilaktyki zdrowotnej, świetnie nadaje się do wykorzystania w kuchni. Można na jej bazie przygotowywać posiłki i inne napoje. Neutralność dla zdrowia oznacza, że mogą po nią sięgać dzieci oraz kobiety w ciąży.

stołowa

Stołowa jest naturalnie lub sztucznie mineralizowana. Nie przysługuje jej określenie „naturalna”, gdyż jest skład najczęściej modyfikuje się podczas produkcji. Taki napój służy głównie uzupełnieniu konkretnych składników mineralnych w codziennym menu, przez co ma znaczenie odżywczo-dietetyczne.

lecznicza

Lecznicza to taka, która w 1 l zawiera powyżej 1000 mg substancji mineralnych, które mają działanie lecznicze, potwierdzone badaniami farmakologicznymi i klinicznymi. W zależności od składnika mamy wodę jodkową, fluorkową, krzemową, żelazistą, radonową, kwasowowęglową i szczawę. Lecznicza przynosi ulgę w wielu chorobach. Może poprawiać metabolizm, walczyć z cukrzycą, a nawet leczyć nerki.

Powinna być spożywana po konsultacji z lekarzem, gdyż zbyt duża ilość bywa niebezpieczna! Może skończyć się np. upośledzeniem czynności nerek. Nie jest polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym i dzieciom.

mineralna

Woda mineralna to taka, pochodząca z głębokich ujęć. Wyróżnia się pierwotną czystością, naturalnością, stabilnym składem chemicznym oraz zawartością stałych składników mineralnych w ilościach korzystnych dla zdrowia człowieka. Dowiedziono naukowo, że regularne picie wód mineralnych ma znaczące działanie profilaktyczno-zdrowotne, uzupełnia niedobory niektórych pierwiastków w organizmie.

Wody tego typu dzieli się ze względu na ilość minerałów w litrze:

  •  niskozmineralizowana/źródlana (zawiera mniej niż 500 mg minerałów na 1l)

 nadaje się do picia dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, osób z chorobami nerek, można ją wykorzystywać zamiast kranówki, gdy ta druga jest słabej jakości, należy jednak pamiętać, że picie dużych ilości wód niskozmineralizowanych może prowadzić do wypłukania minerałów z organizmu!;

  • średniozmineralizowana (500-1500 mg minerałów na 1l)

najbezpieczniejsza opcja dla tych, którzy piją ponad 1 l wody dziennie i nie mają kłopotów zdrowotych, można ją nazwać „wodą codzienną”;

  • wysokozmineralizowana (powyżej 1500 g minerałów na 1l)

należy ją pić od czasu do czasu najlepiej w uzasadnionych przypadkach, codzienne dostarczanie dużej ilości minerałów może bowiem spowodować niebezpieczną kumulację pierwiastków w organizmie i doprowadzić np. do kamicy nerkowej, obrzęku lub wzrostu ciśnienia krwi, to idealna opcja dla osób pracujących fizycznie oraz sportowców, nie należy jej natomiast podawać dzieciom i stosować do gotowania.

Jak wybrać najlepszą wodę?

woda

pixabay.com

Wybierając wodę, należy sugerować się własnymi potrzebami. Tym, czy chcemy się napić po to, by ugasić pragnienie i nawodnić organizm, czy raczej zależy nam na uzupełnieniu określonych składników. Skład mineralny na etykiecie to informacja, którą powinniśmy się kierować przy wyborze.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość ogólnych składników, ale też poszczególne minerały. Osobom pijącym duże ilości kawy poleca się wodę z dużą zawartością magnezu (ok. 50 mg na 1l), mającym problemy trawienne i kłopoty z kośćmi – napój o zwiększonej ilości wapnia (min. 150 mg na 1l). Chcącym szybko zwalczyć zatrucie alkoholowe lub obniżyć poziom cukru we krwi podaje się bogatą w wodorowęglany. Lepiej sięgać też po takie, które mają niewielką ilość sodu (poniżej 200 mg), by nie podnosić zbytnio ciśnienia.

Oczywiście nie należy kupować wód smakowych, ponieważ to zwykłe mieszanki niekorzystnych dla nas substancji, w tym cukru, konserwantów i sztucznych aromatów. Mają mnóstwo kalorii!

Jaka woda jest dobra według Was? Po jaki rodzaj najczęściej sięgacie?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (254 głosów, średnia: 4,49 z 5)
loading... zapisuję głos...