Włoskie wakacje w twojej kuchni
Bogactwo kolorów, burza smaków, eksplozja aromatów – wakacje to czas, by na nowo zachwycić się kuchnią włoską! Odkryć, że to nie tylko pizza, makarony i gnocchi, ale przede wszystkim świeże warzywa, doskonała oliwa, smaczne panini i wyjątkowe wędliny. Sekrety włoskiej kuchni odsłania Paolo Marinucci, włoski szef kuchni Knorr.
Pomidorooooo…we pyszności!
Włosi to szczęściarze! Klimat w Italii sprawia, że mogą oni sięgać po świeże warzywa przez cały rok, kiedy tylko zapragną. Dzięki nim powstają tak aromatyczne sosy, pyszne zupy, kolorowe sałatki, fantazyjne przystawki. „Ale w sezonie także w Polsce, na wyciągnięcie ręki są doskonałe w smaku pomidory, dorodne bakłażany, papryka, fasolka, bób, soczewica” – przypomina Paolo Marinucci, włoski szef kuchni Knorr. Szczególnie zachęca on, by sięgać teraz po pomidory, bo wciąż ich nie doceniamy. A pomidor to doskonały kandydat na króla naszych domowych kuchni!
Co więcej, Paolo Marinucci przypomina, że możemy wykorzystywać różne odmiany pomidorów – do sałatek i sosów znakomicie pasuje grappolo, słodkie pachino nada świetny smak warzywnym kompozycjom, a cherry sprawi, że nasze sałatki, makarony, czy szaszłyki będą wyglądać niezwykle atrakcyjnie. I jeszcze san marzano, czyli podłużne pomidory z mięsistym miąższem i twardą skórą, znakomicie sprawdzające się w intensywnie pomidorowych włoskich sosach. A teraz czas na konkretne pomidorowe propozycje włoskiego szefa kuchni Knorr!
Doskonały związek? Oczywiście pomidory i mozzarella, czyli popularna sałatka caprese, której barwy mają odzwierciedlać włoską flagę. Znamy to! Kochamy! To połączenie możemy jednak urozmaicić i przygotować Caprese z ogórkiem i suszonymi pomidorami albo dodać do sałatki awokado czy rukolę.
Ponadto pomidory posłużą nam do przyrządzenia Pomidorówki z makaronem po włosku – pysznej, aromatycznej, z dodatkiem tymianku, natki pietruszki i czosnku. Sprawdzą się także w Szaszłykach z kurczakiem i warzywami, we Włoskiej tarcie z pomidorami i mozzarellą, Tagliatelle z czarnymi oliwkami i pomidorami, Salsie z oliwek i pomidorów na przekąskę oraz dziesiątkach innych potraw! Czas je wypróbować!
Oliwa zawsze… pyszna!
Oliwa to prawdziwe bogactwo Italii! Włosi potrafią delektować się kromką świeżego chleba zamoczoną w oliwie. Warto byśmy także docenili jej smak. Zachęca do tego włoski szef kuchni Knorr i przypomina, by zwracać uwagę, jaką oliwę wybieramy. Jeśli chcemy jej użyć do skropienia dania, powinniśmy sięgnąć po oliwę najwyższej jakości znaną jako extra vergine, czyli z pierwszego tłoczenia. Charakteryzuje się najlepszym smakiem i aromatem. Dzięki niej Bakłażan w oliwie czy Sałatka z młodych ziół z fenelem i oliwą będą smakowały wyśmienicie.
Oliwę oznaczoną jako vergine i oliwę z oliwek możemy natomiast używać do gotowania i smażenia.
„Znaczenie ma także miejsce pochodzenia oliwy” – tłumaczy włoski szef kuchni Knorr Paolo Marinucci. Ta pochodząca z południa Włoch i Sycylii, dzięki suchemu i gorącemu klimatowi, ma bardziej zdecydowany smak, pełniejszy aromat, ciemniejszy kolor. Z powodzeniem można ją użyć podczas gotowania gulaszu lub zupy fasolowej. Natomiast oliwa powstająca na północy Włoch jest delikatniejsza – pasuje do potraw o subtelniejszym smaku, np. ryb.
Na przekąskę… panini!
Te włoskie kanapki sprawdzą się na plaży czy nad jeziorem. Klasyczne z pomidorem i oliwą, ale także z sałatą, serami, wędliną – tylko od nas zależy, co do nich dodamy. Paolo Marinucci, włoski szef kuchni Knorr, poleca do panini także paprykę – grillowaną lub upieczoną w piecu ze szczyptą soli i oliwą. „Taka papryka jest wspaniała, delikatna i słodka” – zachwala kucharz. I podrzuca przepis, jak można przyrządzić tradycyjne Włoskie panini z szynką i serem.
Mistrzowskie wędliny
Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną włoską specjalność – kiełbasy i szynki, których smak jest naprawdę wyjątkowy. Któż nie słyszał o prosciutto, czyli o sezonowanej szynce, najsłynniejszej z okolic Parmy? Plastry szynki doskonale smakują w towarzystwie jedynie białego pieczywa. Włosi uwielbiają prosciutto w połączeniu z paluszkami grissini z ciasta drożdżowego. Prosciutto też świetnie komponuje się ze świeżymi figami, melonem czy serem mozzarella. W tym ostatnim zestawieniu – z mozzarellą – występuje w crostini czyli zapiekanej kromce pszennego chleba. Sprawdzi się także jako dodatek do pizzy, makaronów czy sałatek. Także włoskie salami, zwłaszcza pikantne, cenione jest za doskonały smak. Ponadto mortadela, pancetta, czyli tradycyjny włoski boczek, schab… Włosi mają się czym pochwalić!
Grissini z szynką parmeńską
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość porcji: 3-5
Składniki:
- 1 sztuka Przyprawy w Mini kostkach Pietruszka Knorr
- 12 plastrów szynki parmeńskiej
- 2 łyżki oliwy z oliwek, oregano, sól morska
Składniki na ciasto:
- 1 kg mąki
- ½ l wody
- 8 g drożdży
- 25 g cukru
- 20 g soli
- 50 ml oleju
Przygotowanie:
1. Wymieszaj składniki do ciasta i dobrze wyrób. Odstaw do lodówki skropione wodą na 10 minut. Następnie przełóż w ciepłe miejsce na 20 minut do wyrośnięcia.
2. Gotowe ciasto rozwałkuj cienko i pokrój nożem w długie cienkie paski. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
3. Paski z ciasta zroluj tak, aby powstały z nich paluszki. Przygotuj blaszkę – wyłóż ją pergaminem. Ułóż paluszki. Skrop oliwą z oliwek, posyp oregano, solą morską i Przyprawą w Mini kostkach Knorr. Piecz w temperaturze 200 stopni na złoty kolor, ok. 10 minut.
4. Upieczone paluszki owiń szynką parmeńską i ułóż w wysokim naczyniu.
źródło: www.przepisy.pl
Przepisy i inspiracje na potrawy kuchni włoskiej znajdziecie na stronie www.przepisy.pl