Własny tłuszcz zamiast kwasu hialuronowego? Dowiedz się więcej o lipotransferze

Jeżeli kiedykolwiek marzyłaś o tym, żeby nadmiernie zgromadzony tłuszczyk na brzuchu w cudowny sposób znalazł się w biuście lub pośladkach, to teraz jest to możliwe dzięki zabiegowi lipotransferu. Medycyna estetyczna znalazła rewelacyjne zastosowanie dla tkanki tłuszczowej, która znakomicie sprawdza się jako „wypełniacz” do korekty objętości twarzy, piersi czy pośladków. Coraz częściej zabieg ten proponowany jest zamiast ostrzykiwania kwasem hialuronowym. Co warto wiedzieć o lipotransferze?

Własny tłuszcz zamiast kwasu hialuronowego

 

Czym jest lipotransfer?

Lipotransfer, nazywany też przeszczepem tkanki tłuszczowej to metoda modelowania ciała za pomocą tłuszczu bogatego w komórki macierzyste, pobranego od tego samego pacjenta. Zabieg ten wykonuje się w celu przywrócenia objętości tkanek miękkich utraconej wskutek procesu starzenia, chorób lub urazów.

Tkanka tłuszczowa zawiera nie tylko adipocyty (komórki tłuszczowe), ale też sporą ilość komórek macierzystych, dzięki którym możliwy jest jej skuteczny przeszczep, bez ryzyka odrzucenia czy wystąpienia reakcji alergicznej. Bezpośrednio po transferze tkanki tłuszczowej w nowe miejsce, komórki macierzyste zaczynając się dzielić, wspomagając tworzenie się nowych adipocytów. Nowe komórki rosną i wbudowują się w leczone miejsce, powiększając wyraźnie jego objętość.

Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Pierwszym etapem jest mikroliposukcja – wymaga ona zastosowania znieczulenia miejscowego lub krótkiego znieczulenia ogólnego. Za pomocą cienkiej kaniuli lekarz pobiera odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym pacjent ma jej pod dostatkiem – najczęściej są to: brzuch, uda, pośladki lub okolica lędźwiowa pleców. W tych miejscach tłuszcz zawiera najwięcej komórek macierzystych.

Po pobraniu tkanka tłuszczowa jest odwirowywana i odpowiednio przygotowywana do transferu, a następnie wstrzykiwana za pomocą cienkiej kaniuli.

Rodzaje lipotransferu

W zależności od celu zabiegu oraz kliniki medycyny estetycznej, w której jest on przeprowadzany, stosuje się różne rodzaje lipotransferu. Na przykład w bydgoskiej i częstochowskiej Bieńkowscy Clinic wykonuje się:

  • MicroLipotransfer (microFAT) – jego celem jest przywrócenie objętości w obrębie twarzy, piersi, pośladków, dłoni, a także redukcja ubytków pourazowych;
  • Nanolipotransfer (nanoFAT) – służy do rewitalizacji i regeneracji skóry twarzy i ciała, ale też do poprawienia kondycji okolic intymnych;
  • SNIF (z ang. Sharp Needle Intradermal Fat Grafting) – śródskórna implantacja tkanki tłuszczowej, która polega na precyzyjnym wypełnianiu zmarszczek i naprawie skóry w obszarach jej ścieńczenia.

Jakie mankamenty urody można poprawić za pomocą lipotransferu?

Lipotransfer to jeden z lepszych sposobów na poprawienie rysów twarzy i zredukowanie efektów starzenia. Jest nawet skuteczniejszy i trwalszy niż zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Przeszczep tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy wykonuje się w celu:

  • uzupełnienia ubytków objętości policzków (lifting wolumetryczny);
  • poprawy owalu twarzy;
  • redukcji fałdów nosowo-wargowych;
  • wypełnienia ubytków tkanki pod oczami;
  • redukcji blizn oparzeniowych i potrądzikowych.

Lipotransfer możliwy jest też w celu modelowania sylwetki:

  • powiększenia biustu tłuszczem i poprawienia jego kształtu (profilu, objętości) np. po porodzie i karmieniu piersi;
  • powiększenia pośladków własnym tłuszczem.

Innym zastosowaniem lipotransferu na twarz i ciało jest wypełnienie podskórnych ubytków pourazowych, między innymi po wypadkach czy po operacjach onkologicznych. Stosuje się go również w ginekologii estetycznej jako zabieg uzupełniający zaniki objętości w okolicach intymnych.

Lipotransfer – efekty

Prawidłowo wykonany lipotransfer jest zabiegiem przynoszącym długotrwałe efekty. Ponieważ nowo wszczepione komórki tłuszczowe podlegają takim samym zasadom, jak pozostałe, to z czasem też ulegają degradacji. W rezultacie efekty lipotransferu utrzymują się przez kilka lat.

Efektywność zabiegu zależy przede wszystkim od doświadczenia specjalisty oraz od zastosowanej procedury. Lipotransfer w Bieńkowscy Clinic wykonywany jest między innymi metodą MicroFAT z wykorzystaniem nowego typu kaniul harvestujących, specjalnych iniektorów i precyzyjnych pistoletów oraz trzykrotnie cieńszych mikrokaniul implantacyjnych. Skuteczność zabiegu zależy też od stylu życia pacjenta. Palenie tytoniu czy zbyt intensywne opalanie się mogą skrócić czas jego działania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (79 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...