Własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne? To nie takie trudne!

Chcesz stworzyć magiczną, świąteczną atmosferę w swoim domu, ale wciąż zastanawiasz się, jak osiągnąć idealny efekt? W dużej mierze będzie on uzależniony od wykorzystanych w domu ozdób bożonarodzeniowych ręcznie robionych. Mogą być wykonane z drewna, masy solnej, papieru, suszonych owoców. Oto kilka propozycji.

0-pomysly-na-wlasnorecznie-wykonane-dekoracje-castorama-01_ml-2

Dlaczego warto samodzielnie zrobić ozdoby choinkowe?

Ozdoby choinkowe oferowane w sklepach z artykułami dekoracyjnymi czy supermarketach nie tylko nie zaskakują oryginalnym charakterem, ale też kosztują coraz więcej. Jeśli nie zamierzamy kolejny rok uciekać się do przystrajania świątecznego drzewka tego typu ozdobami lub chcemy urozmaicić dekorację, zróbmy ją sami!

0-pomysly-na-wlasnorecznie-wykonane-dekoracje-castorama-002_m-3

Wspólne tworzenie ozdób choinkowych może być świetną zabawą dla całej rodziny, jak również okazją do rozwijania zdolności manualnych i kreatywności najmłodszych jej członków. Co więcej, wykonując dekoracje świąteczne samodzielnie, przykładowo z papieru, drewna, wstążek, filcu, masy solnej czy nawet makaronu, będziemy mieli gwarancję, że nasze drzewko będzie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. A zatem, jak własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe?

Brokatowe śnieżynki na choinkę

Zdobione brokatem śnieżynki to jedna z najprostszych do wykonania dekoracji choinkowych. Wystarczy narysować lub wydrukować płatki śniegu lub gwiazdki na kartce papieru, a następnie ułożyć na niej papier woskowany i przykleić go.

Wzdłuż linii wzoru nanosimy klej, najlepiej w tubie z precyzyjną końcówką i posypujemy całość brokatem w jednym lub kilku kolorach. Śnieżynki pozostawiamy na noc do wyschnięcia, po czym delikatnie odrywamy je od papieru. W górnej części ozdoby wykonujemy otwór i przewlekamy przez niego igłę z nitką. Gotowe!

Papierowe aniołki na choinkę

Aniołki to bez wątpienia jeden z bożonarodzeniowych symboli. By wykonać dekorację świąteczną w tym kształcie należy odrysować na kartce okrąg, wyciąć go i rozciąć na ćwiartki, które następnie formujemy w niewielkie stożki i podklejamy w miejscu łączenia brzegów.

Kolejny krok to stworzenie skrzydeł – najłatwiej będzie je wydrukować, wyciąć i przykleić z tyłu stożka. Później z kolorowego papieru wycinamy owalną buzię oraz kształt imitujący włosy aniołka i naklejamy całość na stożek. Twój aniołek może już zawisnąć na twojej choince!

Drewniane zawieszki na choinkę

0-pomysly-na-wlasnorecznie-wykonane-dekoracje-castorama-23_m-1

Jeśli dysponujemy narzędziami do podstawowej obróbki drewna, możemy także pokusić się o wykonanie ozdoby choinkowej z tego materiału. W tym celu najlepiej wykorzystać brzozową lub klonową gałąź o kilkucentymetrowej średnicy. Wybrany kawałek drewna dzielimy na niewielkie plastry, które wcześniej możemy owinąć taśmą malarską, by zapobiec odłamywaniu się kory podczas piłowania.

W uzyskanych formach wiercimy otwory i przewlekamy przez nie wstążkę lub sznurek, a następnie przystępujemy do ozdabiania naszej drewnianej dekoracji. Możemy pokryć je specjalnymi farbami lub lakierem bądź też namalować na nich świąteczne wzory przy pomocy tekturowych szablonów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (229 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneris  5 grudnia 2016 12:22

  Takie dekoracje są niewątpliwie bezcenne 😉
  Szkoda że tak mało osób chce się „bawić ” w takie rękodzieła od serca, które znaczą więcej niż najdroższe dekoracje.

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  5 grudnia 2016 13:16

  Samodzielnie wykonane dekoracje są oryginalne i zawsze wyglądają ciekawie 🙂

  Odpowiedz
 3. A. czy  5 grudnia 2016 17:05

  Oczywiście, że własnoręcznie robione ozdoby są unikalne ale te tutaj są takie, no nie wiem – zbyt proste. Może się czepiam ale jeśli już coś robić to może lepiej zrobić cos bardziej wyszukanego i rozbudowanego…

  Odpowiedz
 4. Aneta  6 grudnia 2016 12:30

  Ja niestety nie mam za bardzo talentu do wykonywania takich rzeczy, co najwyżej mogę skleić papierowy łańcuch na choinkę jak w podstawówce 😉

  Odpowiedz
 5. Patrycja T.  7 grudnia 2016 07:05

  Uwielbiam co roku tworzyć nowe cuda w domu. Zawsze pomaga mi córka. To nie tylko oryginalny wystrój ale i masa dobrej zabawy, chwile bliskości , śmiech.

  Odpowiedz
 6. ewalub  7 grudnia 2016 08:29

  Nie jestem zbyt uzdolniona w tym kierunku i też czasu brakuje na robienie, więc u mnie w domu są zakupione ozdoby.

  Odpowiedz
 7. malinowaja  7 grudnia 2016 11:34

  Jak ktoś ma czas i wyobraźnię to jak najbardziej 🙂

  Odpowiedz
 8. martucha180  7 grudnia 2016 23:54

  Czas i zdolności najważniejsze!

  Odpowiedz
 9. AnnStyl  8 grudnia 2016 23:07

  Każdy przejaw własnej inwencji twórczej jest bardzo cenny. Takie ozdoby są nietuzinkowe, przyciągają uwagę i świetnie zdobią. A do tego własnoręcznie wykonane to nie będzie drugich takich samych. Satysfakcja murowania i podziw gości gwarantowany. Do tego jak się powie, że zrobiliśmy to sami to dopiero frajda i satysfakcja.

  Odpowiedz
 10. stokrotkapolna  9 grudnia 2016 03:21

  Kocham szyszki. Przez cały rok je zbieram, gdzie tylko je zobaczę. I dekoruję sobie nimi mieszkanie .A na Święta , to niektóre z nich wnuczka pomaluje na złoto, i też będą elementami świątecznych dekoracji.

  Odpowiedz
 11. klaudiaban  9 grudnia 2016 10:17

  Fajne rzeczy 🙂

  Odpowiedz
 12. Ola  11 grudnia 2016 20:33

  Świetna sprawa 🙂

  Odpowiedz
 13. Gośka  23 grudnia 2016 21:46

  tym, którym nie chce się robić takich rzeczy a też pragną poczuć magię świąt poleca kupić gwiazdę betlejemską i ozdobić doniczkę 🙂 też będzie świątecznie

  Odpowiedz
 14. maburekk  20 stycznia 2017 21:23

  Jak patrzę na te wszystkie ozdoby, to aż mi szkoda, że następne Boże Narodzenie dopiero za rok. Dekoracje piękne, ale niestety nie mam talentu do tego typu rzeczy…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany