Własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne? To nie takie trudne!

Chcesz stworzyć magiczną, świąteczną atmosferę w swoim domu, ale wciąż zastanawiasz się, jak osiągnąć idealny efekt? W dużej mierze będzie on uzależniony od wykorzystanych w domu ozdób bożonarodzeniowych ręcznie robionych. Mogą być wykonane z drewna, masy solnej, papieru, suszonych owoców. Oto kilka propozycji.

0-pomysly-na-wlasnorecznie-wykonane-dekoracje-castorama-01_ml-2

Dlaczego warto samodzielnie zrobić ozdoby choinkowe?

Ozdoby choinkowe oferowane w sklepach z artykułami dekoracyjnymi czy supermarketach nie tylko nie zaskakują oryginalnym charakterem, ale też kosztują coraz więcej. Jeśli nie zamierzamy kolejny rok uciekać się do przystrajania świątecznego drzewka tego typu ozdobami lub chcemy urozmaicić dekorację, zróbmy ją sami!

0-pomysly-na-wlasnorecznie-wykonane-dekoracje-castorama-002_m-3

Wspólne tworzenie ozdób choinkowych może być świetną zabawą dla całej rodziny, jak również okazją do rozwijania zdolności manualnych i kreatywności najmłodszych jej członków. Co więcej, wykonując dekoracje świąteczne samodzielnie, przykładowo z papieru, drewna, wstążek, filcu, masy solnej czy nawet makaronu, będziemy mieli gwarancję, że nasze drzewko będzie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. A zatem, jak własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe?

Brokatowe śnieżynki na choinkę

Zdobione brokatem śnieżynki to jedna z najprostszych do wykonania dekoracji choinkowych. Wystarczy narysować lub wydrukować płatki śniegu lub gwiazdki na kartce papieru, a następnie ułożyć na niej papier woskowany i przykleić go.

Wzdłuż linii wzoru nanosimy klej, najlepiej w tubie z precyzyjną końcówką i posypujemy całość brokatem w jednym lub kilku kolorach. Śnieżynki pozostawiamy na noc do wyschnięcia, po czym delikatnie odrywamy je od papieru. W górnej części ozdoby wykonujemy otwór i przewlekamy przez niego igłę z nitką. Gotowe!

Papierowe aniołki na choinkę

Aniołki to bez wątpienia jeden z bożonarodzeniowych symboli. By wykonać dekorację świąteczną w tym kształcie należy odrysować na kartce okrąg, wyciąć go i rozciąć na ćwiartki, które następnie formujemy w niewielkie stożki i podklejamy w miejscu łączenia brzegów.

Kolejny krok to stworzenie skrzydeł – najłatwiej będzie je wydrukować, wyciąć i przykleić z tyłu stożka. Później z kolorowego papieru wycinamy owalną buzię oraz kształt imitujący włosy aniołka i naklejamy całość na stożek. Twój aniołek może już zawisnąć na twojej choince!

Drewniane zawieszki na choinkę

0-pomysly-na-wlasnorecznie-wykonane-dekoracje-castorama-23_m-1

Jeśli dysponujemy narzędziami do podstawowej obróbki drewna, możemy także pokusić się o wykonanie ozdoby choinkowej z tego materiału. W tym celu najlepiej wykorzystać brzozową lub klonową gałąź o kilkucentymetrowej średnicy. Wybrany kawałek drewna dzielimy na niewielkie plastry, które wcześniej możemy owinąć taśmą malarską, by zapobiec odłamywaniu się kory podczas piłowania.

W uzyskanych formach wiercimy otwory i przewlekamy przez nie wstążkę lub sznurek, a następnie przystępujemy do ozdabiania naszej drewnianej dekoracji. Możemy pokryć je specjalnymi farbami lub lakierem bądź też namalować na nich świąteczne wzory przy pomocy tekturowych szablonów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...