Właściwości serum do twarzy – to musisz wiedzieć!
Czy serum może zastąpić krem? Czy jego stosowanie opłaca się bardziej niż stosowanie kremu? Te i inne pytania dotyczące mało znanej struktury kosmetycznej, jaką jest serum, kłębią się w głowach tysięcy kobiet, które dotąd nie miały okazji testować żadnego produktu tego typu. Często strach przed kupnem czegoś nowego jest uwarunkowany niewiedzą – nie wiedząc, czym jest serum, kobiety obawiają się, że będzie to nieudany zakup i stracone pieniądze. Co trzeba wiedzieć o serum, zanim rozpocznie się jego aplikację?
Jak działa serum?
Serum to, z założenia, preparat o wyższym niż krem stężeniu substancji aktywnych. Ma działać szybciej i mocniej, choć jego konsystencja przybiera zwykle formę delikatnego żelu lub pianki i jest lżejsza niż tradycyjnego kremu czy balsamu. Warto dodać, że serum może być ukierunkowane na zwalczanie jednego lub większej ilości problemów – przykładowo, może być typowo przeciwzmarszczkowe lub łączyć w sobie różne składniki, tworząc kompleksową odpowiedź na wiele potrzeb: rozjaśnianie cery, wygładzanie, nawilżanie. Większa koncentracja składników aktywnych idzie w parze z rosnącą ceną, która może zniechęcać niektóre klientki. W takiej sytuacji warto jednak postawić na serum, które można bez problemu dostać w drogerii.
Jak często je stosować?
Serum należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które mogą różnić się w zależności od konsystencji i składników kosmetyku. Najczęściej nie jest jednak prawdą, że kosmetykiem tym można zastąpić krem, a to z jednego prostego powodu: serum, w przeciwieństwie do kremu, nie zawiera filtrów UV, których stosowanie powinno być rutyną przez cały rok. Najczęściej zaleca się cykliczne stosowanie serum w okresach po 2-3 tygodnie, jednak nie jako zastępstwo kremu. Najlepszą opcją jest rozpoczęcie codziennej pielęgnacji od oczyszczania twarzy, następnie aplikacja serum, a po jego wchłonięciu się aplikacja kremu dostosowanego do potrzeb cery.