Właściwości morwy białej – odkryj moc zalet pochodzącej z Chin rośliny
Lecznicze właściwości morwy białej potwierdzono dopiero w XX wieku, choć Chińczycy znali je od dawien dawna i wykorzystywali chętnie w medycynie. Stosowali ją przede wszystkim do sporządzania naparów przeciwgorączkowych.
Morwy pochodzą z Chin, a do Europy dotarły w średniowieczu, kiedy to zaczęto na własną rękę produkować jedwab. Obecnie jest to roślina powszechnie dostępna, której praktycznie wszystkie części stosuje się w lecznictwie. Jest między innymi cennym sprzymierzeńcem (tak jak skorzonera), w obniżaniu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Również Ty, na swój własny użytek, możesz korzystać z jej dobrodziejstw. Zanim jednak zdecydujesz się, na przykład, na posadzenie drzewka w ogrodzie – dowiedz się jakie lecznicze właściwości morwy białej czynią ją niezbędnym składnikiem naszej codziennej profilaktyki i pielęgnacji.
Właściwości morwy białej – odkryj moc zalet pochodzącej z Chin rośliny
Poznaj cudowne właściwości morwy białej
Najwięcej użytecznych substancji aktywnych pochodzi z liści morwy białej, stąd popularne jest picie naparów i herbat morwowych. Właściwości odżywcze posiadają też owoce rośliny, które zawierają tłuszcze, białko, węglowodany, błonnik, cukry, kwasy organiczne, pektyny, flawonoidy, taniny oraz garbniki. Spożywanie ich przyśpiesza pracę jelit, a także uodpornia przed chorobami i infekcjami. Ponadto wspomaga system ochrony wątroby oraz żołądka. Odnotowano również pozytywny wpływ na stan skóry. Morwa zawiera sporą dawkę witamin – warto wspomnieć o witaminach z grupy B (witamina B1, B2, B3 i B6) i witaminie C. Oprócz tego obecne w jej składzie są liczne minerały: fosfor, potas i żelazo. Sok z morwy białej jest nieoceniony w walce z infekcjami dróg oddechowych, i towarzyszącym im kaszlem oraz stanem zapalnym – działa bowiem przeciwzapalnie i obkurcza śluzówkę. Picie go ułatwia zbicie gorączki.
Morwa biała zmniejsza także ryzyko miażdżycy czy choroby wieńcowej. Zawarte w jej owocach substancje mogą chronić układ nerwowy przed chorobą Parkinsona i Alzheimera, poprawiają także funkcje poznawcze. Istnieją również badania, które sugerują, że morwa biała ma właściwości lecznicze zmniejszające ryzyko wystąpienia nowotworów. Wykorzystywana jest do regulacji gospodarki węglowodanowej oraz pomocniczo przy odchudzaniu. Oprócz tego działa także przeciwgrzybiczo.
Morwa biała – zastosowanie
Ta pochodząca z Chin roślina ma zastosowanie głównie wewnętrzne, jednak można ją także użyć w postaci okładów oraz naparów do płukania błony śluzowej gardła. Na rynku dostępna jest morwa biała suszona w formie pojedynczego zioła lub w postaci mieszanek złożonych. Występuje również w postaci tabletek, które zawierają wyciągi i ekstrakty, gównie z liści. Obecne są również soki z morwy. Morwa biała jako suplement diety może zawierać inne substancje, na przykład wspomagające gospodarkę węglowodanową – wyciąg z cynamonu, liści gurmaru i chrom.
Działanie rośliny jest zależne od stężenia substancji czynnych, największa zawartość koncentratu z morwy białej będzie w tabletkach. Dawkowanie morwy białej jest zależne od producenta i warto mieć to na uwadze. Średnio zaleca się do 2 tabletek dziennie. Jeżeli chodzi o herbatę z morwy białej ilość zależna jest od tego, czy stosuje się gotową herbatę do zaparzania (średnio 2–3 torebki dziennie, zaparzane przez około 10 minut) czy w postaci naparu zioła pojedynczego (2–4 g morwy białej suszonej w ciągu dnia).
Jeśli mamy własny ogród, warto rozważyć zasadzenie drzewka morwy. Odmiany ogrodowe są mniejsze, niż te rosnące w parkach. Być może zachęci Cię fakt, iż nie jest ona wymagającą rośliną. Wystarczy jej nasłonecznione miejsce z lekką, żyzną glebą. Jest odporna na zanieczyszczenia i niskie temperatury. Liście wypuszcza w maju, wtedy też zbieramy je do samodzielnego suszenia.
Samodzielne przygotowanie herbaty dla diabetyka
Możesz najpierw ususzyć liście morwy białej rozkładając je pojedynczo w przewiewnym i nieco zaciemnionym miejscu albo wykorzystać do tego celu piekarnik. Na 100 g suszu zużyj 100 ml wody. Nie zalewaj morwy wrzątkiem dopiero co zdjętym z ognia. Poczekaj kilka minut aż temperatura wody obniży się o 2-3 stopnie C. Całość parz około 5 minut. Najlepiej napar z liści morwy białej pić dwa razy dziennie, rano i wieczorem.