Wklęsłe sutki a karmienie piersią – to możliwe! 

Kobiece brodawki mogą przybierać najróżniejsze kształty. Jedne będą szerokie i sterczące, inne małe i wklęsłe. W większości przypadków, kształt brodawek nie ma wpływu na karmienie piersią. Inaczej jest w przypadku wklęsłych sutków, które mogą, choć wcale nie muszą, być przeszkodą w karmieniu piersią. Co robić w przypadku wklęsłych sutków? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

Wklęsłe brodawki a karmienie piersią – zastosuj te triki

Karmienie piersią może sprawiać pewne trudności kobietom, które mają płaskie brodawki. Wszystko dlatego, że brodawka nie sięga do podniebienia malca, przez co dziecko nie jest w stanie pobrać pokarmu. Co robić, gdy mamy do czynienia z wklęsłymi sutkami? Jest kilka prostych technik, które można zastosować bezpośrednio przed karmieniem, ułatwiając dziecku schwytanie piersi. Jakie są najpopularniejsze sposoby na wklęsłe sutki?

  1. Masaż brodawki

Żeby wykonać masaż, należy delikatnie ścisnąć pierś i umieścić kciuk i palec wskazujący po przeciwnych stronach otoczki brodawki. Na skutek takiego działania, brodawka powinna wysunąć się do przodu.

  1. Ściskanie piersi

Ściskanie piersi polega na tym, by mocniej chwycić pierś poza otoczką. W tym celu, palce należy ułożyć na kształt litery „c” lub „v”. Takie działanie pomoże w wypchnięciu brodawki.

  1. Zimne okłady

Krótkie okłady piersi zimnymi kompresami lub kostkami lodu to prosty sposób na usztywnienie brodawek. 

  1. Odciąganie mleka

Do wyciągnięcia brodawki pomocne może okazać się kilkuminutowe odciąganie mleka. Można je wykonać ręcznie lub za pomocą laktatora.

Karmienie piersią przy płaskich brodawkach – kiedy domowe sposoby zawodzą

Może się okazać, że domowe sposoby na wklęsłe sutki okażą się nieskuteczne. Gdy zastosowanie wymienionych tricków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć np. po nakładki na wklęsłe brodawki. To specjalne urządzenie, którego można używać już przed zajściem w ciążę, przez pierwsze sześć miesięcy ciąży, a także już po porodzie. Nakładka na wklęsłe brodawki składa się z dwóch części: pojemnika, który jest w kształcie naparstka i zaworu z tłokiem strzykawki. Jak używać nakładek? Jedną ręką należy umieścić pojemnik na otoczce brodawki, a drugą naciskać tłok strzykawki. Takie działanie sprawi, że brodawka zostanie wyciągnięta. Po przeprowadzeniu całej czynności, należy odłączyć strzykawkę, a sam pojemnik dyskretnie ukryć pod biustonoszem. Przed narodzinami malca, nakładkę najlepiej nosić przez osiem godzin dziennie. Z kolei, gdy dziecko jest już na świecie, pojemnik można zakładać na kilka minut, tuż przed planowanym karmieniem.

Dowiesz się więcej o problemie karmienia piersią z wklęsłymi sutkami np. na blogu Philips.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...