Witamina K – dlaczego jest tak ważna podczas karmienia piersią?

Mleko matki jest idealnym pokarmem dla niemowląt. Zawiera wszystkie składniki, których dziecko potrzebuje, by rosnąć i rozwijać się zdrowo. Jednocześnie w naturalny sposób wspomaga jego system odpornościowy, chroniąc je przed wszelkimi infekcjami. Niestety naturalny pokarm jest ubogi w ważną dla prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych dziecka witaminę K. Zalecane jest zatem codzienne doustne podawanie witaminy K dzieciom karmionym piersią począwszy od 2 tygodnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia.

Witamina-K-dla-karmiących

Vita K – dlaczego tak ważna?

Jest bardzo ważna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju noworodka.  Odgrywa istotną rolę w procesach tworzenia się białek, które są odpowiedzialne m.in. za proces krzepnięcia krwi. Ponadto witamina K uszczelnia naczynia krwionośne, wspomaga prawidłowy metabolizm wapnia, posiada też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.  Jej brak w organizmie małego dziecka może mieć poważne konsekwencje i prowadzić do wystąpienia tzw. krwawienia z niedoboru witaminy K. Mogą objawiać się krwawieniami z pępka, przewodu pokarmowego, błon śluzowych, a nawet wewnątrz czaszki dziecka, które  może być śmiertelne.

Problem krwawień  wynikających z niedoboru witaminy K dotyczy głównie noworodków i niemowląt do końca 3 miesiąca życia. Szczególnie zagrożone są maluchy karmione naturalnie, ponieważ mleko matki jest relatywnie ubogie w witaminę K, a flora bakteryjna przewodu pokarmowego niemowlęcia jest jeszcze słabo rozwinięta i nie produkuje odpowiednich ilości tej witaminy. Dlatego podawanie doustne witaminy K niemowlętom jest bardzo ważne i stanowi istotny element profilaktyki niedoboru witaminy K.

 Dawkowanie

Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta oraz Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii , każdy noworodek i niemowlę karmione piersią, poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu, wymaga dalszej profilaktyki, trwającej od 2 tygodnia życia do ukończenia 3 miesiąca. W tym okresie dzieci powinny codziennie otrzymywać doustnie witaminę K  w dawce 25 mg/dobę.

VITA K jest preparatem zawierającym witaminę K w rekomendowanej dla dziecka dziennej dawce 25 mg/dobę w jednej kapsułce otwieranej typu ?twist-off?.  Jest przeznaczony do codziennego stosowania w domu w celu zaspokojenia podstawowego zapotrzebowania niemowlęcia na witaminę K. VITA K jest bezpieczna dla niemowląt już od pierwszego dnia życia, można ją stosować bez obawy przed przedawkowaniem, bowiem krople wyciskane z kapsułki ?twist-off? gwarantują idealnie odmierzoną dzienną dawkę zgodną z zaleceniami. Sposób dawkowania jest prosty, wygodny (bez konieczności przechowywania  w lodówce) i higieniczny (jedna kapsułka jest jednorazowego użytku). Preparat ten jest dostępny bez recepty.

 Korzystając z wiedzy i doświadczenia pediatrów oraz neonatologów warto podawać dziecku preparat VITA K, zapobiegając w ten sposób groźnym powikłaniom związanym z niedoborem tak ważnej dla prawidłowego rozwoju witaminy K.

Piękno bierze się z wnętrza (cz.1): dlaczego po zastosowaniu cud suplementów widzisz nowe zmarszczki?

Piękno bierze się z wnętrza (cz.1): dlaczego po zastosowaniu cud suplementów widzisz nowe zmarszczki?

Ekspert - prof. Ewa Stachowska wyjaśnia, czy faktycznie powinnyśmy łykać suplementy diety, aby zachować nie tylko zdrowie ale i młodość? A jeśli tak, to jakie składniki powinny zawierać kupowane przez nas suplementy?   Piękno skóry, mała ilość

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 3,97 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany