Witamina D – opinie i właściwości
Spis treści:
Zapewne wielu z nas słyszało od swojego lekarza, trenera czy dietetyka, że powinien przyjmować suplementy z witaminą D, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Ludzie są raczej sceptycznie nastawieni do suplementów, więc raczej nie wykupują zalecanego leku. Niekoniecznie służy to ich zdrowiu. Na niedobory witaminy d są narażeni wszyscy w okresie zimowym. Zalecane jest przez każdego specjalistę kontrolowanie jej poziomu i jeśli brakuje, należy uzupełniać niedobory. Jakie jest działanie witaminy d i właściwości witaminy d? Czy witamina d jest naprawdę skuteczna i czy można ją brać bez konsultacji lekarskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy poniżej.
Właściwości witaminy D
Właściwości witaminy d są niezwykłe. Korzyści, jakie przynosi jej suplementacja, poznano na podstawie przeprowadzonych badań naukowych. Witamina d jest bardzo ważnym mikroskładnikiem dla zdrowia. Nasz organizm wytwarza ją w skórze pod wpływem działania słońca. Jakie są główne właściwości witaminy d?
Witamina d wpływa na zdrowie kości- ma szczególne znacznie dla gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz mineralizacji tkanki kostnej. Dzięki witaminie d wapń i fosfor lepiej się przyswajają, a my zyskujemy mocne kości i zęby. Jej niedobory powodują, że wapń jest gorzej przyswajany, co może prowadzić do osteoporozy, krzywicy czy osteopenii.
Działa przeciwzapalnie- wspomaga działanie naszego układu immunologicznego. Ogranicza występowanie chorób autoimmunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1. Więcej o właściwościach witaminy D można przeczytać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym udostępniono również inne szczegóły i dane.
Korzystna dla pracy mózgu- badania wykazują decydującą rolę witaminy d w ochronie na komórki układu nerwowego. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że witamina d:
- chroni komórki układu nerwowego
- poprawia elastyczność synaps
- wspomaga produkcję czynników neurotroficznych
- reguluje funkcjonowanie układu dopaminergicznego
- hamuje indukowaną syntezę tlenku azotu
- wykazuje działanie przeciwzapalne w mózgu.
Wpływa dobrze na pamięć- jak wykazują badania, witamina D może być ważna dla procesów zapamiętywania i uczenia się nowych rzeczy. Niedobór witaminy d powoduje negatywne działanie na funkcje poznawcze.
Hamuje rozwój chorób nowotworowych- witamina D może zapobiegać rozwojowi raka np. raka prostaty, płuc, jajnika, skóry czy jelita grubego. Badaniach sprawdziły, jakie jest połączenie witaminy D z rakiem jelita grubego (i nie tylko). Zauważono, że może ona blokować przyrost komórek nowotworowych oraz proces powstawania nowych naczyń krwionośnych, które karmią guza i umożliwiają jego dalszy rozwój i wzrost.
Zmniejsza objawy depresji- przyjmowanie witaminy D przez okres trzech miesięcy (4000 IU/dzień przez okres jednego miesiąca i 2000 IU/dzień przez okres dwóch miesięcy) znacznie obniżyła nasilenie depresji, zmęczenie, wahania nastroju, trudności ze snem, drażliwość, osłabienie, zdolność koncentracji u nastolatków z rozpoznaną depresją.
Wpływa na wydzielanie insuliny i utrzymywanie optymalnego poziomu glukozy we krwi- dzięki temu może zapobiegać wystąpieniu cukrzycy typu 2. Wpływa również korzystnie na układ immunologiczny i wspomaga organizm w walce z wszelkiego rodzaju infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, a przynajmniej skraca i łagodzi ich przebieg.
Może zmniejszać ryzyko zachorowania na Parkinsona- badania obserwacyjne potwierdzają, wysoką liczbę występowania niedoboru witaminy D u pacjentów chorujących na Parkinsona. Wykazano, że przyjmowanie witaminy D zmniejsza tempo pogorszenia czynności ruchowych.
Witamina d poprawia samopoczucie- słoneczna witamina d ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie- utrzymywana na prawidłowym poziomie pomoże pokonać otępienie, zmęczenie, czy uczucie przygnębienia pojawiające się szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Powyższe właściwości to tylko niektóre najbardziej znane. Najnowsze badania pokazują, że witamina D ma korzystniejszy wpływ na organizm. Receptory dla tej witaminy, jak twierdzą naukowcy, znajdują się w zasadzie w każdej komórce ludzkiego organizmu. Jest to ważny argument, który przemawia za tym, aby przeprowadzić suplementację witaminą d. Ma ona korzystne działanie na różne komórki ludzkiego ciała.
Działanie witaminy D
Nie wszyscy wiedzą, że witamina d wpływa również na stan skóry. Prawidłowe stężenie witaminy D w organizmie jest konieczne do fizjologicznego działania komórek budujących warstwy skóry. Dzięki niej skóra jest mniej sucha, lepiej zregenerowana i jest w lepszej kondycji. Ponadto witamina D normalizuje procesy, jakie zachodzą w skórze, blokuje rozwój reakcji alergicznych i uszkodzeń wywołanych stresem oksydacyjnym, niweluje stany zapalne.
Jakie jest działanie witaminy D na naskórek? Ograniczony dostęp komórek do witaminy D3 zaburza ich przemianę i przyspiesza proces starzenia. Przyblokowanie biologicznego cyklu odnowy skóry powoduje, że zalegają na jej powierzchni martwe komórki (skóra traci jędrność, staje się szara). Witamina d pełni też ważną rolę antyoksydacyjną – osłania witaminę E przed utlenianiem. Ułatwia również wchłanianie magnezu, żelaza i wapnia – pierwiastków, które mają istotny wpływ na kondycję skóry.
Aktywna postać witaminy D3 na skórę, kalcytriol, działa blokująco na nadmiernie mnożące się komórki naskórka, stąd wykorzystuje się syntetyczne analogi witaminy d w leczeniu łuszczycy. Aktywne metabolity i analogi stosuje się również w terapii pęcherzycy, nowotworów złośliwych skóry tocznia rumieniowatego.
Witamina D chroni przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, szczególnie przed promieniowaniem słonecznym, a co za tym idzie przed jego szkodliwymi skutkami, takimi jak nowotwory lub uszkodzenie skóry przez słońce. Wieloetapowe działanie witaminy D na skórę zostało potwierdzone w wielu znanych publikacjach naukowych.
Przeciwwskazania witaminy D
Przeciwwskazania witaminy d dotyczą osób, których organizm jest nadwrażliwy lub uczulony na którąkolwiek z substancji. Nie należy brać witaminy D3 w przypadku, gdy mamy wapniową kamicę nerek oraz cierpimy na ich niewydolność. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania witaminy d jest brak hydroksylazy cholekalcyferolu w nerkach i wątrobie. Witamina D3 mocno reaguje z magnezem, lekami przeciw padaczce, ryfampicyną, tiazydami oraz parafiną ciekłą. Dlatego nie zaleca się tego typu połączeń.
Stosowanie witaminy D
Stosowanie witaminy d zależy w dużej mierze od nas. W rzeczywistości najczęściej jednak stosuje się wyrównanie poziomu witaminy d za pomocą suplementów diety z witaminą d. Stosowanie witaminy d jest polecane szczególnie w okresie jesienno- zimowym, nawet gdy nie jesteśmy przeziębieni i byliśmy na wakacjach w miejscach, gdzie była wysoka temperatura. O wysokości dawki powinien zawsze zdecydować lekarz i za każdym razem powinno się to odbyć na podstawie wyników, jakie dały badania laboratoryjne.
Przede wszystkim, witaminę D, należy przyjmować wraz z posiłkiem tłuszczowym, zapytamy dlaczego? A to dlatego, że witamina d należy do grupy witamin ADEK, które rozpuszczają się w tłuszczach. Więc zjedzona na pusty żołądek, czy z posiłkiem bez tłuszczu witamina d, zwyczajnie się nie wchłonie. Witamina D z suplementów diety nie będzie się wchłaniała, jeśli na cały dzień zjemy tylko jeden posiłek z zawartością tłuszczu. W ciągu doby nie mogą występować niedobory tłuszczów.
W leczeniu niedoborów, dawkowanie witaminy d jest inne. Należy regularnie wykonywać badania. Najpierw należy sprawdzić poziom niedoboru, następnie udać się do specjalisty po suplementację. Po 3- miesięcznym okresie suplementacji można wykonać badanie kolejny raz, sprawdzając, czy witamina D jest na wyższym poziomie.
Szacuje się, że w naszym kraju niedobór witaminy D3 obserwuje się nawet u 80% populacji. Biorąc pod uwagę, jak ważne znaczenie ma ta witamina dla funkcjonowania naszego organizmu, powinnyśmy przyjmować ją profilaktycznie. Powinno to stać się naszym zdrowym nawykiem.
Zastosowanie witaminy D
Zastosowanie witaminy d w leczeniu przynosi pozytywne rezultaty. Witaminę d można zastosować, aby złagodzić objawy:
- chorób kości i zębów
- nadciśnienia i chorób układu krążenia
- depresji
- alergii i astmy
- schorzeń skórnych
- tarczycy
- otyłości
- nowotworów
- chorób zapalnych jelit
- łuszczycy
- atopowego zapalenia skóry
- niedoczynności tarczycy
- trądziku
Cena witaminy D
Cena witaminy d jest bardzo różna. Spowodowane jest to tym, że preparaty zwierające w swoim składzie witaminę d są produkowane przez różne marki. Na finalną cenę produktu wpływa wiele zmiennych- skład, gramatura, zastosowanie, działanie, zarówno forma preparatu, jak i sama marka producenta.
Gdzie kupić witaminę D
Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się, gdzie kupić witaminę d powinni odwiedzić strony internetowe aptek. Apteka internetowa jest miejscem, gdzie można zaopatrzyć się w leki bez konieczności wychodzenia z domu. Witamina d bez przepisu lekarza jest dostępna w każdej aptece, najczęściej w formie suplementów diety.