Witamina D nie tylko dla niemowląt

Przeprowadzona w latach 2010 – 2011 przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce” wykazała, że dieta 80% dzieci jest zbyt uboga w witaminę D. Skutki deficytu tej witaminy mogą mieć niekorzystny wpływ na prawidłowy rozwój Twojego dziecka, a także przyczyniać się do wielu zaburzeń w wieku dorosłym. Zadbaj więc o zdrowie swojego malucha, systematycznie uzupełniając niedobory „słonecznej witaminy” w jego diecie.

 suplementacja wit. d

Witamina D – dlaczego tak ważna w rozwoju twojego dziecka

Witamina D to substancja znana przede wszystkim jako czynnik niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostnego.  Jej niedobór wiąże się przede wszystkim z wystąpieniem ryzyka krzywicy u dzieci. Brak odpowiedniej profilaktyki prowadzi do rozwoju choroby, objawiającej się nieprawidłową budową kości i osłabieniem mięśni, czego efektem może być deformacja sylwetki ciała, niższy wzrost i ogólnie słabszy stan zdrowia. Warto dbać nie tylko o występowanie tej witaminy w diecie dzieci, ale również w menu dorosłych.

Witamina D jest nazywana „słoneczną witaminą”, ponieważ właśnie dzięki promieniom słonecznym organizm może ją wytwarzać. Niestety w szerokości geograficznej, w której znajduje się Polska, zagrożenie niedoborami witaminy D jest szczególnie duże. Od początku października do końca marca synteza witaminy D, w wyniku oddziaływania światła słonecznego, jest bardzo mała. Także w miesiącach letnich może być ona niewystarczająca ze względu na  konieczność stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Niestety ich stosowanie wiąże się z dużym ograniczeniem syntezy skórnej witaminy D, dlatego zaleca się wzbogacanie diety o pokarmy zawierające witaminę D (na ile to możliwe), a także suplementację za pomocą odpowiednich preparatów farmaceutycznych.

 

VITA D – kiedy i w jaki sposób suplementować?

Dotychczas suplementację witaminy D rekomendowano u kobiet w ciąży oraz niemowląt karmionych piersią. Pokarm matki bowiem nie pokrywa zapotrzebowania na ważną dla niemowlęcia witaminę D, która jest niezbędna do właściwego rozwoju. Dlatego też dostarczanie właściwej ilości (t.j. 400j.m. na dobę) witaminy D niemowlętom, u których dopiero kształtuje się układ kostny,  jest szczególnie ważne.  Dokładnie taka, precyzyjnie określona i rekomendowana przez ekspertów dawka, znajduje się w każdej otwieranej kapsułce „twist- off” preparatu Vita D.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki niedoboru witaminy D również dzieci w wieku powyżej 1 roku powinny otrzymywać:

  • 400 j.m. witaminy D na dobę w miesiącach od października do marca,
  • 400 j.m. witaminy D na dobę przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich brak jest odpowiedniej syntezy skórnej  witaminy D.

U dzieci z nadwagą lub otyłością należy rozważyć zwiększenie dawki witaminy D do 800-1000 j.m. na dobę.

Na podstawie przeprowadzonej w latach 2010 – 2011 przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie „Kompleksowej ocenie sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce” wykazano, że dieta 80%  dzieci z analizowanej grupy jest zbyt uboga w witaminę D, a zalecenia dotyczące podawania dzieciom w wieku powyżej 1 roku witaminy D nie są realizowane. Często podawane dzieciom preparaty multiwitaminowe zawierają zbyt niską ilość witaminy D w stosunku do zaleceń  i jednocześnie  zawierają również witaminy ( A, z grupy B i C), których ilość w dietach dzieci zdecydowanie przekracza zalecane normy .

Preparat VITA D jest preparatem zawierającym witaminę D w  zalecanej dla dzieci dziennej porcji 400 j.m. (10 mikrogramów) w jednej otwieranej kapsułce  „twist-off”. VITA D jest bezpieczna dla dzieci, można ją stosować bez obawy przed przedawkowaniem, bowiem krople wyciskane z kapsułki „twist-off” gwarantują idealnie odmierzoną dzienną dawkę zgodną z zaleceniami Konsultanta Krajowego i Zespołu Ekspertów. Sposób stosowania jest prosty, wygodny i higieniczny (każda kapsułka jest jednorazowego użytku). Nie ma również konieczności przechowywania produktu w lodówce. Preparat VITA D jest dostępny w aptece bez recepty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (106 głosów, średnia: 4,21 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martus2833  24 lipca 2015 08:03

    Jestem przeciwniczką podawania dzieciom suplementów diety bez porozumienia z pediatrą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany