Witamina C w formie estru – na czym polega jej fenomen?

Witamina C (oficjalnie znana jako kwas L-askorbinowy) została odkryta w latach 30. i upowszechniła się jako środek zapobiegający przeziębieniom. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych suplementów na świecie. Niedawno odkryta witamina C w formie estru ma wyjątkowe właściwości.

Witamina C jest niezbędna w ludzkim organizmie do prawidłowej syntezy kolagenu (budulca kości), karnityny (transportera tłuszczów między komórkami) i niektórych neuroprzekaźników (szczególnie dopaminy i adrenaliny). W organizmie utrzymuje się stale na poziomie około 1500-2000 mg. Aktualne zalecenia dotyczące spożycia witaminy C (według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA) wynoszą 75 mg na dobę dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn. Zapotrzebowanie zwiększa się o 10 mg u kobiet ciężarnych, o 45 mg u karmiących i o 35 mg u osób palących papierosy.

Ludzie (oraz niektóre zwierzęta) nie mogą syntezować witaminy C, dlatego muszą ją pozyskiwać z pożywienia. Do szczególnie bogatych źródeł witaminy C należą owoce kiwi, cytrusy, zwłaszcza pomarańcze, jabłka, brokuły i papryka.

Czym grozi niedobór witaminy C?

Brak wystarczającej ilości witaminy C w diecie powoduje stan niedoboru zwany szkorbutem. Jego objawy to utrata sił aż do niemożności utrzymania się na nogach, pojawienie się na skórze purpurowych plam, nieprzyjemny zapach z ust spowodowany rozkładem tkanek i w końcu wypadanie zębów. Jednak w dzisiejszych czasach taki stan zdarza się stosunkowo rzadko. Co więcej, jeśli niedobory zostaną uzupełnione, szkody w organizmie cofają się i chory wraca do zdrowia w ciągu kilkunastu dni.

Jak dostarczać organizmowi witaminę C?

Poziom witaminy C w organizmie obniżają infekcje wirusowe, gorączka, stres, silne emocje, brak snu, duży wysiłek fizyczny, picie alkoholu czy palenie tytoniu. W takich sytuacjach lekarze zazwyczaj zalecają dietę bogatą w witaminę C oraz dodatkową suplementację. Środki apteczne i drogeryjne dostępne są w jednej z pięciu postaci: kwasu L-askorbinowego (rzeczywista witamina C), L-askorbinianu sodu, L-askorbinianu potasu, L-askorbinianu wapnia i L-askorbylo-6-palmitynianu. Różnią się one niektórymi parametrami, na przykład rozpuszczalnością w tłuszczach, ale przynoszą takie same skutki terapeutyczne.

Jakie przewagi ma postać estru?

Ciekawym produktem, który stosunkowo niedawno pojawił się na rynku, jest witamina C w formie estru. Jest to postać niekwasowa, dzięki czemu lepiej tolerują ją osoby z chorobą wrzodową czy refluksem żołądkowym. W jednym z badań wykazano, że przyjmowanie estru witaminy C prowadzi do znacznie wyższych jej stężeń w białych krwinkach niż po podaniu tradycyjnego kwasu askorbinowego. Jakie to ma znaczenie? Krwinki te są odpowiedzialne za obronę organizmu przed drobnoustrojami oraz wirusami i lepiej pełnią swoją funkcję, gdy są wypełnione dużą ilością witaminy C. Zużywają ją do walki z wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do uszkodzenia komórek organizmu, a powstającymi w wyniku procesów zapalnych i alergicznych.

Wynika z tego, że przyjmowanie witaminy C w formie estru skuteczniej podnosi ogólną odporność organizmu. Warto również pamiętać, że witamina C to raczej bezpieczny mikroelement. Organizm po prostu wydala ją z moczem, nawet jeśli zostanie przyjęta w dawce znacznie przewyższającej dobowe zapotrzebowanie.

Moyad MA, Combs MA, Vrablic AS, Velasquez J, Turner B, Bernal S. Vitamin C metabolites, independent of smoking status, significantly enhance leukocyte, but not plasma ascorbate concentrations. Adv Ther 2008;25:995-1009.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...