Witamina C – czy działa przeciwzmarszczkowo i kiedy?

Wszyscy znamy tę maksymę:  „Piękno bierze się z wnętrza”. Ale czy fatycznie nasz sposób żywienia ma tak istotny wpływ na wygląd skóry? Czy jest sens zażywać suplementy? Dzisiaj bierzemy pod mikroskop witaminę C i sprawdzamy jej działanie na naszą urodę.

witamina-c-dla-urody

Na początek proponujemy dokonać przeglądu rzetelnej literatury i wysegregować te czynniki żywieniowe, które RZECZYWIŚCIE mogą pomóc, opóźniając  powstanie zmarszczek lub ograniczając ich „głębokość”.

Czynnikami mającymi udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe (poparte badaniami klinicznym) są witaminy  C, E, A i D. Przyjrzyjmy się witaminie C.

Witamina C – zwana „królową młodości” w kosmetyce jest najważniejszym antyoksydantem. To prawdziwy „młot” na zmarszczki.

Jednak, aby witamina  C mogła prawidłowo działać musi:

  1. być w formie aktywnej – czyli w formie kwasu askorbinowego.
  2. być aplikowana z witaminą E.
  3. być dostarczana wraz z pożywieniem w ilości dobranej do wieku i płci.

Jak aplikować witaminę C by działała na 100%?

Zdecydowanie najlepsze są źródła naturalne! Doskonałymi  źródłami witaminy  C są  świeże warzywa i owoce. Wśród nich najlepszymi  z najlepszych to owoce cytrusowe, czarna porzeczka, owoce róży, pietruszka, chilli.

Często wiele osób wierzy w moc suplementów z witaminą C. Kiedy powinniśmy je stosować?

Gdy nasze zapotrzebowanie na tą witaminę zwiększa się na skutek choroby czy stylu życia lub jest z powodu naszej „urody” genetycznej.  Jeśli nie możemy zbilansować zapotrzebowania na wit. C  za pomocą warzyw i owoców – dobrym wyborem są suplementy z wit.C. Jednak suplementy powinny mieć dobrą jakość. Tymczasem, większość preparatów  sprzedawanych na rynku zawiera mało dostępną formę witaminy C , czyli formę estrów tej witaminy. Estry witaminy  C nie są dobrze przekształcane  do aktywnej postaci witaminy C. To czyni niektóre z gotowych suplementów  raczej mało użytecznym  w walce ze zmarszczkami.

Co jeszcze czyni tą witaminą tak wyjątkową?

Wit. C bierze udział w syntezie cholesterolu a jego zawartość w skórze jest ważna dla napięcia skóry, absorbcji żelaza (koloryt skóry) oraz przyswajaniu selenu (zmiatanie wolnych rodników).

Podsumowując, pamiętajmy o witaminie C w naszej diecie. To ona umożliwi nam zachowanie zdrowej, gładkiej oraz jędrnej skóry na wiele lat.

Ardietetica-logotykuł powstał w oparciu o materiały zamieszczone na portalu: dietetica.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (273 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...