Witamina C – czy działa przeciwzmarszczkowo i kiedy?
Wszyscy znamy tę maksymę: „Piękno bierze się z wnętrza”. Ale czy fatycznie nasz sposób żywienia ma tak istotny wpływ na wygląd skóry? Czy jest sens zażywać suplementy? Dzisiaj bierzemy pod mikroskop witaminę C i sprawdzamy jej działanie na naszą urodę.
Na początek proponujemy dokonać przeglądu rzetelnej literatury i wysegregować te czynniki żywieniowe, które RZECZYWIŚCIE mogą pomóc, opóźniając powstanie zmarszczek lub ograniczając ich „głębokość”.
Czynnikami mającymi udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe (poparte badaniami klinicznym) są witaminy C, E, A i D. Przyjrzyjmy się witaminie C.
Witamina C – zwana „królową młodości” w kosmetyce jest najważniejszym antyoksydantem. To prawdziwy „młot” na zmarszczki.
Jednak, aby witamina C mogła prawidłowo działać musi:
- być w formie aktywnej – czyli w formie kwasu askorbinowego.
- być aplikowana z witaminą E.
- być dostarczana wraz z pożywieniem w ilości dobranej do wieku i płci.
Jak aplikować witaminę C by działała na 100%?
Zdecydowanie najlepsze są źródła naturalne! Doskonałymi źródłami witaminy C są świeże warzywa i owoce. Wśród nich najlepszymi z najlepszych to owoce cytrusowe, czarna porzeczka, owoce róży, pietruszka, chilli.
Często wiele osób wierzy w moc suplementów z witaminą C. Kiedy powinniśmy je stosować?
Gdy nasze zapotrzebowanie na tą witaminę zwiększa się na skutek choroby czy stylu życia lub jest z powodu naszej „urody” genetycznej. Jeśli nie możemy zbilansować zapotrzebowania na wit. C za pomocą warzyw i owoców – dobrym wyborem są suplementy z wit.C. Jednak suplementy powinny mieć dobrą jakość. Tymczasem, większość preparatów sprzedawanych na rynku zawiera mało dostępną formę witaminy C , czyli formę estrów tej witaminy. Estry witaminy C nie są dobrze przekształcane do aktywnej postaci witaminy C. To czyni niektóre z gotowych suplementów raczej mało użytecznym w walce ze zmarszczkami.
Co jeszcze czyni tą witaminą tak wyjątkową?
Wit. C bierze udział w syntezie cholesterolu a jego zawartość w skórze jest ważna dla napięcia skóry, absorbcji żelaza (koloryt skóry) oraz przyswajaniu selenu (zmiatanie wolnych rodników).
Podsumowując, pamiętajmy o witaminie C w naszej diecie. To ona umożliwi nam zachowanie zdrowej, gładkiej oraz jędrnej skóry na wiele lat.
Artykuł powstał w oparciu o materiały zamieszczone na portalu: dietetica.com
Ciekawy artykuł 🙂
Kochana witamina C!
Dobry artykuł przypominający o witaminie C i jej działaniu.
Jestem zdecydowaną zwolenniczką witaminy C w formie naturalnej tj w warzywach i owocach a nie suplementach.
Dobry artykuł wiem że witamina C jest bardzo ważna i dlatego dbam aby zawsze jej dostarczać organizmowi
I ja dostarczam, ale zdecydowanie za mało. Dlatego dodatkowo łykam tabletki.
Muszę zacząć zjadać więcej witaminy C.
Ja sobie raz mocną dawkę tej witaminy nałożyłam na twarz i ją poparzyłam hihi 🙂
Czyli naprawdę warto szukać takiego „młota” w kosmetykach!
Przekonałam się na własnej skórze, że najlepszym źródłem wit. C jest wyłącznie pożywienie. Żadne suplementy, pigułki, żele, cukierki nie dostarczą tyle przyswajalnej witaminy co zwykłe jabłko:)
„Młot na zmarszczki” – uśmiałam się, gdy sobie wyobraziłam, jak to witamina C swoim witaminowym młotkiem wyklepuje moje zmarszczki. 🙂