Wisząca lampa glamour do salonu – modne rozwiązania oświetleniowe
Oświetlenie w salonie powinno być równocześnie praktyczne i efektowne. Buduje przestrzeń do wykonywania rozmaitych czynności, a także tworzy nastrojowy klimat do przyjemnej rekreacji i wypoczynku w gronie najbliższych lub z zaproszonymi gośćmi. Jednym z ciekawych rozwiązań, wpisujących się w aktualne trendy, są efektowne lampy glamour, a wśród nich stylowe żyrandole do salonu.
Jaki żyrandol glamour wybrać? Gdzie go umieścić i z czym połączyć, by uzyskać najlepszy efekt? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy w dalszej części tekstu.
Praktyczne lampy wiszące – jakie jest ich przeznaczenie?
Do czego wykorzystuje się lampy wiszące? To przede wszystkim oprawy, które służą jako oświetlenie główne lub strefowe, zapewniające wystarczającą dozę światła, by bezpiecznie przemieszczać się w pomieszczeniu i wykonywać różne czynności, związane z pracą, rekreacją, zabawą z dziećmi lub podejmowaniem gości. Niekiedy oprawy tego typu doświetlają wybrana część wnętrza, na przykład stół do rodzinnych posiłków w kuchnio-salonach.
W klasycznych salonach lampa wisząca glamour znajduje się w centrum pomieszczenia bądź bywa zawieszana nad zestawem mebli wypoczynkowych, rozjaśniając strefę do wypoczynku. Spory wybór takich produktów można znaleźć choćby na stronie Azzardo.
Efektowne wiszące oprawy oświetleniowe – cechy stylu glamour
Styl glamour wyróżnia się spektakularną dekoracyjnością z dużą dawką blichtru. Wywodzi się z nurtu apartamentów gwiazd Hollywood z lat 50. i 60. XX wieku, gdzie chętnie łączono funkcjonalny minimalizm w wydaniu modernistycznym z dawnymi wielkimi nurtami wnętrzarskimi, by stworzyć nową jakość – przestrzeń zapewniającą funkcjonalność i dekorację.
Jakie są lampy wiszące glamour? To okazałe produkty oświetleniowe najczęściej wykonane z metalu – w wariancie chromowanym lub w odcieniu złota. Jego powierzchnia jest najczęściej mocno wypolerowana, co gwarantuje sporo refleksów, dodających ozdobności i lekkości konstrukcji. Metal świetnie łączy się ze szkłem. Oprawy glamour często wyposaża się w kryształki odbijające światło oraz ozdobne klosze szklane jako osłony źródeł światła. Zamiast nich niekiedy stawia się na abażury, wykonane ze szlachetnych tkanin z dużym połyskiem (głównie tiule, satyny), półprzezroczystych, rozpraszających światło i utrzymanych w najmodniejszych kolorach tego nurtu (intensywne fiolety, butelkowe zielenie i głębokie bordo).
Z czym łączyć wiszące lampy glamour – inspiracje i pomysły
Gdy wprowadza się do wnętrza wiszące lampy glamour, warto uzupełnić je o dodatkowe produkty oświetleniowe, utrzymane w podobnym stylu i kolorystyce. Przy szczególnie okazałych oprawach wiszących (zwłaszcza metalowych żyrandolach z kryształkami), najlepiej zestawić je z mniejszymi lampami bocznymi (kinkietami i plafonami na ścianach) oraz oświetleniem uzupełniającym (modelami stojącymi w kąciku telewizyjnym lub przy telewizorze). To one tworzą spójny system oświetleniowy, zapewniający wystarczającą ilość światła w różnych okolicznościach.
Dekoracyjne lampy wiszące glamour mogą być najważniejszym elementem całej aranżacji salonu. Aby nie doprowadzić do zbyt przytłaczającego efektu, wiele osób łączy je z minimalistycznym wyposażeniem, utrzymanym w jasnych kolorach (najczęściej biel), przełamanym pojedynczymi akcentami intensywnego koloru zwłaszcza na tekstyliach (dywanik, poduszki na kanapie i fotelach, miękkie zasłony w oknach). We wnętrzu wykorzystuje się też ozdobne dodatki w tej samej kolorystyce i duchu, co lampy. Mogą to być połyskujące srebrzysto ramki na zdjęcia, zegar lub lustro na ścianie. Tak buduje się kompleksowy wystrój i dba o elegancki a równocześnie przytulny klimat salonu. Więcej pomysłów na wnętrza pojawia się choćby na stronie: 4budowlani.com.pl.
Nowoczesne i designerskie oświetlenie do salonu
Lampy wiszące stanowią częsty element wygodnych i modnych salonów. Jeśli szuka się efektownych i dekoracyjnych rozwiązań, warto rozważyć produkty glamour, które wyróżniają się ciekawą, ponadczasową estetyką i wprowadzają do zwykłego pomieszczenia wręcz pałacowy klimat. A czy Wy chcielibyście poczuć się po królewsku w swoim pokoju dziennym?