Wiskoza – poznaj wady i zalety popularnej tkaniny

Wiskoza cieszy się sporą popularnością wśród producentów ubrań i jest uważana za wyjątkowy, niepowtarzalny materiał. Już sam proces powstawania tej tkaniny znacząco różni się od metod pozyskiwania bawełny czy też wełny. Jest to dość trudny materiał z mnóstwem zalet, których jest zdecydowanie więcej niż wad. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Wiskoza

Fot. materiały prasowe

Jak powstaje wiskoza i co się z niej szyje?

Nie jest to materiał pozyskiwany ze zwierząt czy też delikatnych roślin. Wiskoza powstaje podczas obróbki chemicznej celulozy pochodzącej z różnych gatunków drzew. Oznacza to, że jest to tkanina pochodzenia naturalnego. Jeśli przy produkcji zastosowano jednak dużą ilość chemikaliów, to materiał może zostać sklasyfikowany jako sztuczny. Wiskoza, w zależności od przebiegu produkcji i stosowanych domieszek, może mieć różne właściwości i przypominać różne rodzaje materiałów np. poliester, wełnę czy też jedwab.

Z wiskozy można uszyć właściwie każdy element garderoby. Materiał najczęściej wykorzystuje się do sukienek, spódnic, koszul, spodni oraz bluzek. Idealnie sprawdzi się w letnich stylizacjach, sporą popularnością cieszą się także eleganckie ubrania wiskozowe. Wiele pasmanterii oferuje szeroki wybór wzorów i kolorów wiskozy, dzięki czemu uszyta bluzka czy też sukienka może być naprawdę jedyna w swoim rodzaju.

Zalety wiskozy – wygoda i naturalność na pierwszym miejscu

Wiskoza ma spore grono fanów i fanek nie bez powodu. Jest to tkanina pochodzenia naturalnego, która pomimo skomplikowanych procesów technologicznych nadal jest bardzo zdrowa dla skóry. Ubrania z niej uszyte są przewiewne i pozwalają skórze oddychać, dlatego właśnie ten materiał jest stałym elementem letnich kolekcji projektantów mody.

Naturalne pochodzenie to jednak niejedyna zaleta wiskozy. Tkanina jest hipoalergiczna, czyli nie wywołuje reakcji alergicznych u osób ze skórą skłonną do podrażnień oraz z uczuleniem na niektóre materiały. Wiskoza jest ponadto bardzo przyjemna w dotyku, przez co bardzo często jest stosowana jako domieszka np. do wełny. Sporym zaskoczeniem może być także stosunkowo niska cena tej tkaniny.

 

Wady wiskozy – potrzebne żelazko i prawidłowe pranie

W świecie krawiectwa i projektowania ubrań nie istnieje idealny materiał, który byłby zupełnie pozbawiony wad. W przypadku wiskozy sporym problemem może być fakt, że wykonane z niej ubrania dość łatwo się gniotą, a prasowanie może być naprawdę czasochłonnym zajęciem. Jest także podatna na niezbyt estetyczne odkształcenia.

Wiele ubrań wiskozowych może wymagać ponadto prania ręcznego. Jest to materiał wrażliwa na uszkodzenia, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących prania. Niewłaściwe przechowywanie może spowodować, że na ulubionej sukience lub koszuli z wiskozy pojawi się pleśń. Z tego względu ubrania z tej tkaniny przed włożeniem do szafy powinny być suche. Warto również unikać przechowywania ich w wilgotnych warunkach, czyli np. w piwnicy.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 3,97 z 5)
zapisuję głos...