Wirusowe zapalenie wątroby typu B – zaszczep się, jeżeli wybierasz się na egzotyczny wyjazd
Polacy coraz częściej udają się na podbój świata – egzotyczne wycieczki na Bliski Wschód, Czarny Ląd czy do Ameryki Łacińskiej to dziś dość powszechne kierunki wycieczek naszych rodaków. Okres jesienny i zimowy – ze względu na porę roku sprzyja takim wycieczkom. Przezornie – „przed wyjazdem należy się jednak skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na szczepienie. Może to być szczepionka skojarzona, czyli chroniąca przed WZW typu B i A. Oba schorzenia są dość powszechnie określane, jako choroby ?brudnych rąk? i oczywiście coś w tym jest.
Z drugiej strony warto pomyśleć o tym, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czyli o wszelkiego rodzaju urazach czy wypadkach, których możemy doświadczyć, zarówno w Polsce, jak i podczas wakacyjnego odpoczynku w egzotycznym kraju. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy Pacjent przed zabiegiem chirurgicznym planowanym powinien być zaszczepiony przeciw WZW, lecz nie zawsze jest na to czas… ? mówi spec. chorób zakaźnych Magdalena Śliwińska z Scanmed Multimedis w Krakowie.
Jedziesz tam ? zaszczep się!
Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce. Szczepionka nas chroni, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych, rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie. W przypadku ostrej wersji choroby leczenie sprowadza się do zachowania diety oraz odpoczynku. Natomiast w przewlekłej odmianie schorzenia wymagane jest leczenie interferonem i/lub analogami nukleozydowymi lub nukleotydowymi. Takie leczenie jest prowadzone w ośrodkach specjalistycznych, które posiadają leki i monitorują przez cały okres leczenia stan pacjenta.
Wątroba nie boli…
…ale to nie oznacza, że nie choruje! Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. W Polsce choruje około 700 tysięcy osób. Skuteczną ochroną przed zabójczym działaniem wirusa jest właśnie szczepienie szczepienie.
Tajemnica objawów
Żółtaczka wszczepienna ? WZW typu B, jest poważną w skutkach chorobą zakaźną. U części osób zakażenie HBV przebiega bezobjawowo ? można nie wiedzieć, że jest się zakażonym! Objawy ostrego WZW są mało charakterystyczne, gdyż przypominają grypę. Występują zatem bóle mięśniowe, bóle stawowe, uczucie osłabienia mogą wystąpić stany podgorączkowe. Zdarza się także że u pacjenta występują dolegliwości dyspeptyczne tj. ponudzania, brak apetytu, czasem wymioty. Przewlekłe WZW zaczyna się wówczas, gdy po pół roku od zachorowania nie dojdzie do wyleczenia. Objawy w tym czasie mogą być niezauważalne, lecz dosyć często Pacjenci skarżą się na syndrom ciągłego zmęczenia trwającego latami. Po około 20 latach trwania choroby, dochodzi do marskości wątroby, a u niektórych Pacjentów rozwija się nowotwór wątroby ? mówi specjalista Scanmed Multimedis.
Dlaczego zapalenie wątroby zagraża zdrowiu?
Zapalenie wątroby zaburza czynności narządu. Wątroba to największy gruczoł organizmu, który pełni bardzo ważną funkcję ? zachodzi w niej mówiąc kolokwialnie przemiana materii decydująca o odżywianiu tkanek i komórek. Białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy docierają z jelit drogą krwi do wątroby. W wątrobie podczas skomplikowanych przemian biochemicznych zmieniają się w składniki energetyczne i ?pokarm? dla komórek i tkanek. W wątrobie też dokonuje się odtruwanie z substancji toksycznych – dostających się z zewnątrz jak i tworzących się wewnątrz organizmu. Stan zapalny zaburza wszystkie niezbędne dla zdrowia czynności fizjologiczne wątroby.