Palcem po ekranie, czyli wirtualny spacer po budowlach, który wyrwie Cię z ciasnych szponów kwarantanny

Siedzenie w domu potrafi być wspaniałe, szczególnie w chłodnych miesiącach roku, gdy szybko zapada zmrok. Można wtedy owinąć się puszystym kocem, zapalić świece o orientalnych kompozycjach zapachowych i odpłynąć w świat seriali, fantastycznych książek czy słonecznych albumów z fotografiami z wakacji. Wiosną, gdy zza okna dosięgają nas promienie słońca, aromat świeżej trawy i radosne ćwierkotanie ptaków nie jest to już jednak najlepsza wizja popołudnia. Tymczasem z uwagi na epidemię jesteśmy zmuszeni pozostawać w czterech ścianach pod groźbą zachorowania. Czy oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze spacerów? Nie do końca!

Spis treści:

Jeśli nie masz pomysłu, co robić w domu podczas kwarantanny, otwórz okno tak, by otuliły Cię promienie słońca, zrób sobie kubek pysznej kawy i wyrwij się na wirtualny spacer po najciekawszych miejscach na świecie! Do wyboru masz aż 15 propozycji – od monumentalnego zamku w naszym rodzimym Malborku, przez zdumiewającą secesyjną budowlę Gaudiego, korytarze słynnego londyńskiego opactwa czy sale Kapitolu, aż po zapierające dech w piersiach ścieżki wokół Machu Picchu czy dwunastowieczne budowle w Angkor Wat! Gwarantujemy silne wrażenia i zachwyty, które pokolorują Twój kwarantannowy mikroświat! A wszystko to bez łamania obowiązujących zaleceń.

wirtualny spacer

źródło: www.unsplash.com

Palcem po ekranie, czyli wirtualny spacer po budowlach, który wyrwie Cię z ciasnych szponów kwarantanny

 

1. Wielki Mur Chiński

wirtualny spacer

www.unsplash.com

Wielki Mur Chiński to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Jest kompleksem murów obronnych, fortów i wież obserwacyjnych stworzonych, by chronić północne Chiny przed najazdami ludów Wielkiego Stepu. Ze względu na zły stan i ciągłe odbudowywanie pojedynczych odcinków Muru trudno dziś dokładnie oszacować jego długość, choć wiadomo, że ze względu na swą rozległość budowla jest widoczna nawet z kosmosu. Kilka bezpiecznych odcinków Muru (m.in. w okolicach Pekinu) udostępniono jednak do zwiedzania turystom. Skopiuj poniższy link i wklej go w okno przeglądarki, by wirtualnie dołączyć do grupy przemierzających go szczęśliwców!

Przespaceruj się po fragmencie Muru:

https://www.thechinaguide.com/destination/great-wall-of-china

 

2. Machu Picchu

wirtualny spacer

www.unsplash.com

Wspaniale zachowane ruiny XV-wiecznego miasta Inków położonego wysoko na górskiej przełęczy w Peru to mekka wszystkich zapalonych podróżników. Ten wpisany na listę UNESCO rezerwat jest kolejnym z siedmiu cudów świata ustanowionych w 2007 roku. Skopiuj poniższy link i wklej go do przeglądarki, by za pomocą touchpada „przejść się”  po tarasach, ogrodach i pozostałościach obserwatorium, Słonecznej Wieży czy Świątyni Trzech Okien, a nawet obejrzeć cały kompleks z wysokości!

Wyrusz na wirtualne zwiedzanie:

https://www.airpano.com/360photo/Machu-Picchu-Peru/

 

3. Tadź Mahal

wirtualny spacer

www.unsplash.com

Indyjskie mauzoleum Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów to jedna z najchętniej odwiedzanych budowli na świecie. Nic dziwnego – „Świątynia Miłości”, wznosząca się w Agrze nad rzeką Jamuna, zwieńczona wielką kopułą i zapraszająca do wejścia bramą nawiązującą do wrót niebios, hipnotyzuje i przyciąga niczym magnes! Skopiuj link i wklej go do przeglądarki, by z bliska przyjrzeć się tej onirycznej konstrukcji z perskim ogrodem wyobrażającym raj!

Udaj się w wirtualną podróż:

https://www.airpano.com/360photo/Taj-Mahal-India/

 

4. Angkor Wat

wirtualny spacer

www.pixabay.com

A może masz ochotę zajrzeć do największego na świecie religijnego kompleksu, położonego w Kambodży i złożonego aż z 250 kamiennych budowli? Ta XII-wieczna świątynia została zbudowana przez Surjawarmana II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, z którym ten władca bezpośrednio się identyfikował. Jej wznoszenie zajęło prawdopodobnie aż 32-35 lat. To jednak zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że jej całkowita powierzchnia z murami i fosą zajmuje ponad 2 kilometry kwadratowe. Jednym z największych skarbów budowli jest kamienny arras ciągnący się przez 900 metrów. Przedstawia on prawie 20 tysięcy postaci w realistycznych scenach zaczerpniętych z eposów indyjskich „Ramajany” i „Mahabharaty”.

Obejrzyj z bliska Angkor Wat:

https://www.airpano.com/360photo/Angkor-Wat-Cambodia/

 

5. Łuk Triumfalny w Paryżu

www.unsplash.com

Marzy Ci się spacer po Polach Elizejskich i przyjrzenie się z bliska pięknym rzeźbom umieszczonym na słynnym Triumfalnym Łuku, który upamiętnia żołnierzy poległych w czasie rewolucji francuskiej i w wojnach napoleońskich? Czy jednak wiesz, że na żywo jest to bardzo trudne, gdyż wokół Łuku przejeżdżają samochody, a sama budowla jest wysoka, co bardzo utrudnia jej dokładne obejrzenie? Znacznie lepiej wyjdzie Ci to z pozycji własnego fotela. Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz w okno przeglądarki poniższy link!

Wyrusz na wirtualny spacer dookoła Łuku:

https://www.touristtube.com/Things-to-do-in-Paris/Arc-de-Triomphe-360

 

6. Kościół Sagrada Familia

www.unsplash.com

Tęsknisz do słonecznej Barcelony? Przejdź się po jednej z jej największych pereł – niesamowitej bazylice uważanej za największe dzieło Antoniego Gaudiego. Jest ona skonstruowana tak, by przypominać wielki organizm. Zaprojektowane z ogromną pieczołowitością witraże ujmują zwiedzających iście magiczną grą świateł, a każdy jej detal jest wykonany ręcznie i nie ma swojego powtórzenia w przestrzeni świątyni. 

Rozpocznij swój wirtualny spacer po barcelońskim fenomenie:

https://sagradafamilia.org/visita-virtual

 

7. Hotel Burj Al Arab

wirtualny spacer

www.unsplash.com

Słynny hotel w kształcie żagla znajduje się na liście rzeczy do zaliczenia przed śmiercią wielu turystycznych zapaleńców. Podczas wizyty w Dubaju nie można nie zrobić sobie z nim przynajmniej zdjęcia. Został on wybudowany na sztucznej wyspie i liczy sobie 321 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem hotelowym świata. Gdy został wzniesiony, przyznano mu aż siedem gwiazdek, co wykracza poza tradycyjną skalę oceny luksusowości hoteli. Wirtualny spacer po jego uderzająco pięknych pomieszczeniach zachwyci Was jakością, która jest tak wysoka, że pozwala nawet zobaczyć… bluzki i kolczyki oferowane w hotelowym sklepie z pamiątkami. 

Wirtualną wycieczkę po wnętrzach i dookoła hotelu odbędziesz tutaj:

http://www.tourview.com.au/burj-al-arab-hotel.html

 

8. Opactwo Westminsterskie w Londynie

wirtualny spacer

www.unsplash.com

Zamiast nieustannie czytać o koronawirusie, odwiedź tradycyjne miejsce koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii, funkcjonujące od czasów Wilhelma Zdobywcy. To jedna z najznamienitszych świątyń anglikańskich, która służy też za miejsce pochówku ważnych osobistości (poetów, pisarzy, aktorów, muzyków, architektów czy polityków). Na terenie kompleksu znajduje się wiele godnych uwagi miejsc, takich jak Krypta Normandzka, kaplica św. Pawła, Sala Kapitulna czy Ciemny Krużganek. Sprawdź sama!

Przespaceruj się po słynnym opactwie:

strikingplaces.com/tours/westminster-abbey-virtual-tour/

 

9. Muzea Watykańskie

wirtualny spacer

www.unsplash.com

To kompleks muzeów, do których można wirtualnie zajrzeć z poziomu jednej strony. Zobaczysz w nich imponujące zbiory zgromadzone przez kolejnych papieży. Przejdź się po Muzeum Chiaramonti z kolekcją antycznych rzeźb zebranych przez Piusa VII, obejrzyj freski Rafaela, zachwycające arrasy i ikony. Daj się zaskoczyć najbogatszej bibliotece dzieł sztuki na świecie!

Obejrzyj freski Rafaela, słynne sklepienia rzeźby i popiersia w bardzo wysokiej rozdzielczości:

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.1.html

 

10. Pałac Buckingham

www.unsplash.com

Lubisz czytać o rodzinie królewskiej? Wpadnij na popołudniową herbatkę do oficjalnej rezydencji brytyjskich monarchów! Zajrzyj do posiadłości kryjącej w sobie aż 600 komnat, 70 łazienek i ponad 200 sypialni! Zobacz część najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w pałacu, przespaceruj się po czerwonych dywanach i obejrzyj z bliska pomnik królowej Wiktorii wykonany z białego marmuru przez Thomasa Brocka.

Wyrusz na wirtualny spacer po Pałacu:

https://www.royal.uk/virtual-tours-buckingham-palace

 

11. Pompeje

www.pixabay.com

Pompeje były niegdyś jednym z największych miast Półwyspu Apenińskiego. Niestety w 79 roku zniszczyła je potężna erupcja wulkanu Wezuwiusz, u stóp którego jest położone. Na szczęście do dnia dzisiejszego około 20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu przetrwały imponujące ruiny, dające turystom pewne wyobrażenie o potędze dawnego miasta. Było to możliwe, gdyż opadający na ziemię popiół na długi czas przysypał część budynków i przedmiotów, a nawet ciała ludzi i zwierząt, utrwalając je. Przekonaj się, co zostało po potężnych Pompejach!

Zapraszamy na wirtualny spacer u stóp majestatycznego Wezuwiusza:

https://www.italyguides.it/en/campania/pompeii/honorary-arches

 

12. Zamek Ashford w Irlandii

wirtualny spacer

www.pixabay.com

Ten zamek to jedna z architektonicznych pereł Irlandii. Jego wytworny wygląd łączy w sobie cechy stylu neogotyckiego z wiktoriańskim. Przed wiekami był on niedostępną twierdzą królestwa Connachtu i siedzibą rodu De Burgh. Okres jego świetności i wspaniałej rozbudowy nastał jednak w czasie przynależności budynku do arystokratycznego rodu Guinness’ów. Od XX wieku zamek posiada osobną część hotelową, w której gościli przez ostatnie lata m.in. członkowie rodziny królewskiej, muzycy czy aktorzy.

Przespaceruj się po dziedzińcu i wnętrzach zamku:

www.virtualvisittours.com/ashford-castle/

 

13. Kapitol Stanów Zjednoczonych

Poczuj się przez chwilę jak członek amerykańskiego rządu i zajrzyj do siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Obejrzyj wnętrza dostojnego, oddanego do użytku w 1863 roku budynku, liczącego aż 540 pokoi. Obejrzyj zachwycającą kopułę zwieńczoną posągiem Columbii!

Zapraszamy na oglądanie wnętrz Kapitolu, od których dosłownie zakręci Ci się w głowie:

www.virtually-anywhere.com/portfolio/uscapitol/

 

14. Zamek w Malborku

wirtualny spacer

www.pixabay.com

A może masz ochotę na spacer po jednym z rodzimych zabytków? Jeśli tak, zajrzyj do Malborka, pełnego tajemniczych wnętrz skonstruowanych przez zakon krzyżacki. Obejrzyj rozległe sale, mroczne lochy, efektowne krużganki i wieże. W skład zespołu zamkowego wchodzą: Zamek Wysoki (z dziedzińcem, Kościołem Najświętszej Maryi Panny i wieżami Kleszą oraz Wróblą), Zamek Średni (z osobnym dziedzińcem, kaplicą św. Bartłomieja, Refektarzami i wieżą Kurzą Nogą) i Zamek Niski (czyli podzamcze z Karwanem, kaplicą św. Wawrzyńca i zabudowaniami gospodarczymi). 

Wybierz się na wirtualny spacer po imponującej twierdzy Krzyżaków:

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=69124

 

15. Sheikh Zayed Grand Mosque w Abu Zabi

wirtualny spacer

www.unsplash.com

Wielki meczet Szejka Zajida to jeden z najbardziej rozległych meczetów na świecie. Jego budowa zajęła prawie dwanaście lat i pochłonęła ponad 200 milionów funtów. Na dziedzińcu znajduje się 1048 kolumn, a dach budynku zdobią aż 82 kopuły. Konstrukcja i betonowe fundamenty wykończone są greckim i włoskim marmurem o pięknych, niepowtarzalnych zdobieniach. Zobacz je z bliska, wsłuchując się w dołączoną do wirtualnej wycieczki ścieżkę dźwiękową!

Wypuść się na wirtualny spacer po zniewalających przestrzeniach meczetu:

www.p4panorama.com/Gallery.aspx/grand-mosque-abu-dhabi-360-virtual-tour/

 

Na końcu nie zapomnij przesłać nam w komentarzu krótkich pozdrowień z podróży palcem po ekranie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...