Wirtualne studio – sposób na własny program w Internecie

Masz swój kanał na YouTube? Produkujesz autorskie wideo do Internetu? Marzy Ci się studio telewizyjne, w którym mogłabyś prowadzić swoje własne programy, prezentacje lub szkolenia, ale szczególnie na początku wolałabyś uniknąć kosztów budowy planu filmowego? Niezależnie od tego, w której z wymienionych wcześniej grup jesteś, wirtualne studio 3D może być dla Ciebie ciekawą alternatywą, która z całą pewnością pomoże Ci wynieść Twoje produkcje na najwyższy poziom. Czym jest wirtualne studio i jak można je wykorzystać?

Źródło: Photo by Austin Distel on Unsplash

Czym jest wirtualne studio?

 

Raczej każdy z nas spotkał się już z wirtualnym studiem telewizyjnym. Wirtualne studio to nic innego jak zaprojektowana przez grafika przestrzeń 3D, zwykle stworzona na potrzeby produkcji telewizyjnych. Wirtualne studio przybrać może kształt zarówno studia a la wiadomości, w których prezenterka siedząc za biurkiem omawia docelową tematykę. W takich sytuacjach zwykle wszystkie elementy studia łącznie z biurkiem, są zaprojektowane w programie graficznym i nałożone na realizowany obraz. Może to być także studio, w którym prezenter stojąc prowadzi narrację z wykorzystaniem dodatkowych elementów graficznych, które wyświetlają się obok niego, podkreślając najistotniejsze elementy jego wypowiedzi i wzbogacając przekaz wizualny.

 

Możliwości wirtualnego studia

 

Wirtualne studio to nie tylko grafiki imitujące ściany, podłogę, biurko, czy ekrany. Dostępne na rynku oprogramowanie pozwala na projektowanie dynamicznych elementów pojawiających się w trakcie prezentacji takich jak dynamiczne grafiki 3D, wizualizacje ankiet, statystyk, animacje procesów, czy ruchome piktogramy. Wirtualne studio obejmuje bowiem każdy element wirtualnego świata, który mieści się w zaplanowanej w tym celu przestrzeni.

 

Wirtualne studio w praktyce

 

Istnieje kilka najbardziej powszechnych form wirtualnego studia, które to swoją popularność zawdzięczają dużej elastyczności jaką umożliwia projektowanie wirtualnej przestrzeni studia 3D.

 

# Programy telewizyjne

 

Wirtualne studio wykorzystywane jest szeroko w produkcjach telewizyjnych. Wirtualne studio sprawdza się doskonale wszędzie tam gdzie nie ma budżetu lub miejsca na realizację rzeczywistej przestrzeni studia. Programy rozrywkowe, teleturnieje, studia wiadomości, bardzo często wykorzystują tą technologie nie tylko ze względu na budżet, ale również w celach uatrakcyjnienia przekazu.

 

# Prezentacje

 

Prezentacje produktów jak i usług to kolejna grupa formatów wideo, których twórcy bardzo często sięgają po wirtualne studio. Nic w tym dziwnego, nawet najbardziej utalentowany prezenter nie zmieni faktu, że z dużo większym zaangażowaniem oglądamy dynamiczne obrazy niż statyczne prezentacje w formie monologu, pozbawione jakichkolwiek elementów graficznych. Prezenter postawiony w samym środku wirtualnej przestrzeni, wokół którego animowane są poszczególne elementy graficzne korespondujące z treścią jego wypowiedzi, tak zwykle wyglądają prezentacje w wirtualnym studiu.

 

# Kursy i szkolenia

 

Organizatorzy kursów i szkoleń wideo to grupa, która ceni sobie możliwości jakie daje technologia wirtualnego studia 3D. Podobnie jak w przypadku prezentacji, jest to bowiem jedna z niewielu możliwości na poprawę atrakcyjności, a przez to także konsumpcji przekazywanych treści. Kurs z udziałem wykładowcy, który wspomaga się dynamicznymi animacjami, jest o wiele ciekawszy, a jego treści łatwiej zapadają w pamięć, aniżeli statyczny kurs, który zamiast na wideo równie dobrze moglibyśmy odsłuchać na słuchawkach.

Źródło: https://studio.streamonline.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 3,97 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  18 listopada 2019 13:08

    fajny pomysł, tylko trzeba mieć słuchaczy 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany