Wiosna w ogrodzie – czas na porządki

Nadejście wiosny oznacza początek prac w przydomowym ogrodzie. Jeśli chcemy, by cieszył nasze oczy aż do jesieni, musimy poświęcić mu dużo czasu, a wszystkie prace dobrze zaplanować.

pixabay.com

pixabay.com

Porządki czas zacząć

Prace porządkowe w ogrodzie możemy zacząć już w marcu podczas cieplejszych dni. Zaczynamy od przeglądu całego terenu zwracając uwagę na:

  • stan krzewów,
  • drzewek,
  • alejek,
  • oczek wodnych,
  • ogrodzenia,
  • elementów małej architektury.

Taki obchód pozwoli nam ocenić stan strat po zimie i ustalić kolejność prac, w zależności od ich pilności.

Już w połowie marca (w zależności od warunków pogodowych) możemy przystąpić do usuwania roślin, które ucierpiały podczas mrozów i do przycinania krzewów. To ostatnie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala roślinom na wypuszczenie nowych pędów i odpowiednie formowanie krzewów.

Kalendarzowa wiosna to dobry czas na wykonanie oprysków chroniących krzewy przed szkodnikami, najlepiej wykonać je przed rozpoczęciem żerowania przez robaki. Oczywiście środki ochrony należy dobrać odpowiednio do gatunku roślin i zagrażającym im szkodnikom.

Jeżeli długoterminowe prognozy pogody nie przewidują większych mrozów, to możemy przystąpić do zdejmowania zimowych osłon chroniących rośliny. Osłony z kory i torfu możemy pozostawić na grządce jako naturalną ściółkę, pozostałe naturalne elementy możemy wykorzystać na kompost.

Prace porządkowe należy wykonać także na trawniku, trzeba go porządnie wygrabić, by usunąć stare liście, suchą trawę. Najlepiej użyć do tego grabi z płaskimi zębami, dzięki temu nie uszkodzimy darni. Na koniec trawnik zamiatamy twardą szczotką.

Zielony ogród

W zależności od zagospodarowania ogrodu i planowanych w nim zmian po wykonaniu prac porządkowych możemy przystąpić do pielęgnacji grządek, donic i klombów.

Po okresie zimowym ziemia jest wyjałowiona, warto więc wzbogacić jej skład. Najlepiej jest zbadać jej pH i w zależności od odczynu zastosować odpowiednie nawozy. Najlepsze są nawozy naturalne jak kompost czy obornik, w razie ich braku możemy stosować nawozy mineralne. Na wiosnę używamy nawozy azotowe, fosforowe i potasowe. Na tak wzbogaconej ziemi rośliny będą pięknie rosły, zarówno te zielone, jak i te kwitnące.

Jeżeli chcemy, by przez całe lato było w ogrodzie kolorowo, to powinniśmy odpowiednio dobrać rośliny, które mają różny okres kwitnienia.

Najwcześniej rozkwitają rośliny cebulowe (cebulki sadzamy jesienią). Krokusy, żonkile, tulipany, hiacynty będą zachwycać różnorodnością barw od marca do maja. Kwiecień i maj to czas rododendronów i pięknie pachnących bzów. W kolejnych miesiącach kwitnących kwiatów i krzewów przybywa, swoim wyglądem zachwycają przede wszystkim róże, które można wykorzystać do ozdabiania ogrodzenia, pergoli oraz klombów.

Na koniec pozostanie tylko odnowienie elementów drewnianych w ogrodzie, wystarczy je umyć i ewentualnie polakierować, by nabrały nowego blasku. Nie ulega kwestii, że wiosna to okres najbardziej intensywnych prac w ogrodzie, ale za poświęcony czas i trud odwdzięczy się nam pięknym wyglądem przez wiele miesięcy.

Więcej znajdziecie na http://www.dom.pl/ogrod.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,19 z 5)
loading... zapisuję głos...