Wiosna i lato – trudny czas dla alergików

Zapewne każdy chciałby zapomnieć o uciążliwych objawach, ale czy jest to możliwe bez działań niepożądanych takich jak senność czy zaburzenia koncentracji? Poznajmy odpowiedź na to pytanie.

Kichanie, katar, swędzące i łzawiące oczy – to tylko kilka przykładów dolegliwości, jakich doświadczają alergicy. Niestety, alergia utrudnia codzienne funkcjonowanie zarówno tym, którzy pracują i muszą koncentrować się na wykonywanych zadaniach, jak i tym odpoczywającym, korzystającym z uroków wiosny i lata. Zapewne każdy chciałby zapomnieć o uciążliwych objawach, ale czy jest to możliwe bez działań niepożądanych takich jak senność czy zaburzenia koncentracji? Poznajmy odpowiedź na to pytanie.

Wiosenne alergie

Najczęstszą postacią alergii jest nieżyt nosa. Występuje on u 24-30% uczulonych osób zdiagnozowanych przez lekarzy i odpowiada za uczucie zatkanego nosa, katar, kichanie oraz świąd. Objawy te występują właśnie w najpiękniejszych miesiącach roku, kiedy jest ciepło i przyjemnie na zewnątrz, a my częściej wybieramy się na weekendowe wycieczki i dłuższe urlopy.

Co teraz wywołuje kichanie?

Prawdopodobnie nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jaki konkretnie pyłek wywołuje atak kichania i inne objawy alergii. Jedni doświadczają pierwszych dolegliwości już w lutym, inni dopiero w kwietniu, maju czy nawet jesienią. Największy „pik” alergii trwa do końca wakacji. Poznajmy kalendarz pyleń, by mieć świadomość, które alergeny odpowiedzialne są za nasze gorsze samopoczucie.

Kalendarz pylen

Alergiku, zachowaj ostrożność!

Objawy alergii, jak również działania niepożądane niektórych leków przeciwalergicznych mogą powodować, że jesteśmy senni, mniej skoncentrowani, uważni i mamy obniżony czas reakcji. Są to objawy tak zwanej sedacji. Część leków może istot­nie wpływać na procesy fizjologiczne, które decydują o naszych zdolnościach intelektualnych i osobowości. Dochodzi do zaburzenia takich procesów jak utrzymanie uwagi i kon­centracji, poprawność psychomotoryczna, pamięć, uczenie się, podejmowanie decyzji. Po co nam ta wiedza? Jeżeli jesteśmy np. kierowcami lub zajmujemy się obsługą maszyn w pracy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i poszukać rozwiązania, które pomoże nam złagodzić objawy alergii, a jednocześnie nie wywoła uciążliwej i niebezpiecznej w tych warunkach sedacji.

Na co zwrócić uwagę?

Czerwone światło – nie jedź! Niektórzy mogą wpaść na pomysł, żeby w przypadku leku wywołującego sedację zastosować go np. wieczorem przed snem, by rano spokojnie wyruszyć w drogę lub rozpocząć pracę – Wtedy już na pewno nie będę odczuwać senności. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że większość leków na alergię działa 24 godziny. Oznacza to nie tylko łagodzenie objawów przez całą dobę, ale jednoczesne występowanie w tym czasie działań niepożądanych. Szacuje się, że nawet co piąty wypadek drogowy może być powodowany przez kierowców zażywających leki ograniczające zdolność do prowadzenia pojazdów.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że po niektórych lekach antyalergicznych nie powinni prowadzić samochodu, czy pracować przy maszynach wymagających ciągłej koncentracji. Szacuje się, że co 5. osoba nielecząca alergicznego nieżytu nosa zrezygnowała z leczenia właśnie z powodu działań niepożądanych. Nowoczesne leki, które pozwalają opanować objawy alergii bez efektu sedacji są już powszechnie dostępne – mówi otolaryngolog dr n. med. Piotr Rapiejko.

Gotowe rozwiązanie – bez dokuczliwych objawów i bez sedacji

Zielone światło – możesz spokojnie usiąść za kierownicą! Substancją bezpieczną, która nie wpływa na funkcje psychosomatyczne niezbędne do prowadzenia samochodu jest feksofenadyna, stosowana w dostępnym bez recepty leku Allegra®.

Allegra® została dopuszczona przez Federalną Administrację Lotnictwa do użytku przez pilotów i kontrolerów lotu podczas wykonywania swoich obowiązków. Lek ten bowiem nie upośledza koncentracji i nie wpływa na czas reakcji. Oznacza to, że mogą go bez obaw stosować również kierowcy, jak i osoby pracujące w warunkach wymagających szczególnej koncentracji. Allegra® to pierwszy i jedyny lek antyhistaminowy dostępny bez recepty, który zawiera feksofenadynę, substancję aktywną zapewniającą szybkość działania (już w ciągu godziny od zażycia) bez efektu sennościi utraty koncentracji. Działa 24 godziny na wszystkie najważniejsze objawy sezonowego alergicznego nieżytu nosa.

Allegra® to lek oryginalny, który zastąpił dostępny wcześniej na receptę lek Telfast® 120 mg.
Rekomendowana cena detaliczna – opakowanie 10 tabl.: 14,99 PLN

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (109 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  6 maja 2014 06:43

  Ja na szczęście nie mam problemu z alergiamii z powietrza, za to jestem uczulona na wiele leków.

  Odpowiedz
 2. martucha180  6 maja 2014 13:23

  Współczuję tym ludziom.

  Odpowiedz
 3. bbo  6 maja 2014 19:41

  Znam kilka osób z poważnymi problemami.

  Odpowiedz
 4. as_sa  6 maja 2014 21:12

  Niestety wiem coś na ten temt

  Odpowiedz
 5. as_sa  6 maja 2014 21:12

  Niestety wiem coś na ten temat

  Odpowiedz
 6. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:17

  Mnie nie dotyczy. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany