Wiosenne porządki w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę przy zmianach

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się energia i chęć zmian. To idealny moment na gruntowne remonty oraz porządki. W planach aranżacyjnych powinniśmy uwzględnić także pokój najmłodszych domowników.

Komfort i bezpieczeństwo

Własny pokój to dla dziecka przestrzeń, w której bawi się, uczy i odpoczywa. Jego aranżacja powinna więc spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa i funkcjonalności, ale też uwzględniać indywidualne preferencje małego mieszkańca. Dlatego najlepiej, gdy część akcesoriów będzie mógł wybrać samodzielnie. Natomiast odpowiedzialność za zdrowie w całości spoczywa na rodzicach. Właściwie dopasowane biurko i krzesełko złagodzą negatywne dla kręgosłupa skutki długiego siedzenia nad nauką lub przy grach komputerowych. Najlepiej, gdy ustawione są możliwie blisko okna, pozwalając na efektywne wykorzystanie dziennego światła. Aby wieczory spędzone nad książką czy monitorem nie przyczyniły się do pogorszenia wzroku dziecka, należy wybierać żarówki o maksymalnej mocy, a na biurku dodatkowo postawić lampkę z możliwością regulacji nasilenia światła. Nawet jeśli nasza pociecha nie boryka się z alergią na roztocza, warto minimalizować ich obecność w jej najbliższym otoczeniu. Największe skupiska roztoczy znajdują się zwykle w dywanach, kanapach, firankach oraz zasłonach. Dlatego warto zrezygnować z przynajmniej części takiego wyposażenia. Nie musi przy tym ucierpieć estetyka ani przytulność pokoiku. Klasyczne firanki czy długie zasłony można zastąpić lekkimi roletami, dostępnymi w wielu wariantach kolorystycznych. Na podłodze ułóżmy niewielki, funkcjonalny dywanik, który łatwo odkurzyć i zwinąć, żeby dokładnie przetrzeć z kurzu podłogi.

Sen małego smyka

Jakość nocnego wypoczynku w dużej mierze wpływa na witalność oraz motywację każdego dziecka. Niewyspane szybciej się zniechęca i dekoncentruje. Głęboki, odpowiednio długi sen można zapewnić mu, wyposażając jego pokój w dobry materac. Znakomicie sprawdzi się na przykład Uranos z oferty Fabryki Materacy Janpol. Jego wkład stanowią bonnellowe sprężyny obłożone z jednej strony płytą kokosową, a z drugiej płytą z pianki poliuretanowej. Tego rodzaju wypełnienie umożliwia swobodną cyrkulacje powietrza wewnątrz materaca, przez co utrudniony jest rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Lekkie i przewiewne, włókno kokosowe wyróżnia się dużą elastycznością, co zwiększa komfort użytkowania.  Jego pokrowiec nadaje się do prania w temperaturze nawet 60 stopni. Uranos zapewnia optymalne podparcie małego kręgosłupa, zapobiegając powstawaniu lub pogłębianiu wad rozwojowych tej części ciała. Potwierdzeniem jego wysokiej klasy jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Aby w dziecięcym pokoju panowała prawdziwie przyjazna atmosfera, warto zatroszczyć się o najważniejsze aspekty wpływające na komfort i zdrowie naszej pociechy. Właściwe oświetlenie, przytulna aranżacja oraz wygodny materac to czynniki, które ułatwią dziecku efektywne wykorzystanie czasu przeznaczonego na naukę, zabawę i odpoczynek.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (136 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...