Wiosenne porządki w naszym organizmie

Wiosna to idealny czas dla naszego organizmu, by podjąć dietę i zacząć się ruszać. Dlaczego? Ponieważ zmienia się otoczenie – wzrasta temperatura, przyroda budzi się do życia. Organizm, który na zimę zaczyna magazynować niezbędne mu podczas mrozów kalorie, tym razem chce się pozbyć zbędnego balastu. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór jakiejś diety, warto pomyśleć o oczyszczeniu organizmu z toksyn i odpowiednim nawodnieniu.

grupa kobiet w biustonoszach

fot. freepik

Oczyszczanie przed chudnięciem

Zazwyczaj zimą jemy za dużo, za tłusto i za słodko. Źle łączymy pokarmy i stronimy od ruchu. To wszystko powoduje zaśmiecenie organizmu, które z kolei przekłada się na gorsze wchłanianie substancji odżywczych z pokarmów, co z kolei jest przyczyną prozaicznego zmęczenia i złego samopoczucia. Zatruty organizm nie jest w stanie wydalić zgromadzonych toksyn. Jak skutecznie wypłukać toksyny? Jest kilka metod – większość z nich wiąże się niestety z konicznością minimalnego poświęcenia. Ważne, by podczas procesu oczyszczania bazować na płynach oraz na takich składnikach, które mają właściwości odtruwające.

 

Od głodówki po kefir

Najbardziej drastycznymi metodami oczyszczania są głodówki. Należy jednak poddawać im się pod kontrolą lekarza lub dietetyka, ponieważ możemy sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Głodówka osłabia bowiem organizm, dlatego najlepiej, żeby trwała jeden dzień i nie wiązała się z wysiłkiem. Warto pamiętać, że głodówka nie jest sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale ma na celu odciążenie przewodu pokarmowego poprzez wypłukanie toksyn i śmieci z organizmu.

Kolejna metoda oczyszczania, również wymagająca silnej woli, to trzydniowe spożywanie kefiru, który jest doskonałym źródłem wapnia, białka, witamin B2, B12, D. Dzięki dużej zawartości enzymów oraz bakterii probiotycznych wspomaga procesy trawienne, wzmacnia organizm i zapobiega przechodzeniu antygenów z pokarmu przez ścianę jelit.

Inna „trzydniówka”, to dieta jabłkowa, bogata w potas – biopierwiastek odpowiadający za wiele przemian metabolicznych w organizmie oraz pektyny – o działaniu przeczyszczającym, które regulują florę bakteryjną w jelicie grubym. Jabłka ochraniają przewód pokarmowy i wpływają pozytywnie na pracę wątroby.

Jeśli chcemy usprawnić pracę jelit, koniecznie wprowadźmy do naszego oczyszczania błonnik, dzięki czemu usprawnimy wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Błonnik (znajdziemy go w warzywach, owocach czy ziarnach) wędruje przez cały przewód pokarmowy, wchłania wodę, przez co przyspiesza eliminację niestrawionych resztek (wypycha je).

Jeszcze inne metody związane są z przyjmowaniem dużej ilości płynów: soków owocowych i warzywnych, herbat ziołowych i wody. Jeśli jednak nie mamy możliwości, by radykalnie podejść do oczyszczania (na przykład nasza praca wymaga od nas wielu sił), warto chociaż odpowiednio się nawodnić oraz skorzystać z naturalnych suplementów, które z powodzeniem oczyszczą organizm drogą nieco łagodniejszą, niż trzydniowa dieta kefirowa. Pamiętajmy, żeby każdą drastyczną zmianę w naszych zwyczajach żywieniowych skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

 

Jagoda Acai

Jagoda Acai pochodzi z Brazylii, z puszczy amazońskiej. Brazylijski „cud odżywczy” zawiera w sobie całą gamę niezbędnych składników: od witamin B1, B2, B3, witaminy E, witaminy C, przez minerały, takie jak fosfor, wapń, potas, aż po niezbędne nienasycone kwasy omega 3 i 6 oraz całą gamę antyoksydantów. Owoc wzbogaca organizm w niezbędne dla harmonijnego funkcjonowania składniki i poprawia ogólną kondycję organizmu: wspomaga pracę mięśni i oczyszczanie organizmu z toksyn, stymuluje procesy trawienne, usuwa zmęczenie, reguluje poziom cukrów i tłuszczów w organizmie oraz przyspiesza metabolizm. Dodatkowo przeciwutleniacze zawarte w owocu opóźniają proces starzenia, wpływają odżywczo na cerę oraz normalizują gospodarkę hormonalną.

 

Najpierw posprzątaj

Mądre oczyszczanie organizmu jest konieczne, zanim rozpoczniemy jakąkolwiek dietę. Pomyślmy o tym, jak o meblowaniu naszego organizmu – zanim wprowadzimy duże zmiany w środku, musimy zrobić porządek. Nie dajmy sobie wmówić, że odchudzanie musi być katorgą i poświęceniem – wystarczy wesprzeć naturalne tendencje organizmu zbilansowanym planem dietetycznym, dobranym treningiem oraz uzupełnieniem potrzebnych witamin i minerałów właściwymi suplementami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. cartoonheroine  22 maja 2012 16:51

    Zbliża się lato, małe poświęcenie to nieduża cena za piękny wygląd na plaży!

    Odpowiedz
  2. stokrotkapolna  13 marca 2017 06:23

    Ale czy podziała? Zewsząd tylko suplementy. W reklamach, artykułach. A koncerny zacierają ręce i liczą kasę, która idzie w miliardy. A ludzie lecą do tych suplementów jak ćmy do światła. I łykają wszystko na wszystko, rujnując swój organizm.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany