Wiosenne porządki w domu – jak sprawnie przeprowadzić cały proces

Wiosna to idealny czas, by uporządkować nasze życie na wielu różnych płaszczyznach. Odświeżyć wizerunek, zaplanować wakacje czy przygotować wnętrza na nadejście coraz dłuższych i cieplejszych dni. Wiąże się to z przeorganizowaniem naszej garderoby, wymianą sprzętu zimowego na letni, sadzeniem wiosennych roślin. Największym wyzwaniem jest posprzątanie całego domu. Jak sobie z tym poradzić?

Słoneczne promienie, które sączą się przez okna w ciągu coraz dłuższych wiosennych dni obnażają pewne zaniedbania, których dopuszczamy się w trakcie zimy. Na szybach i powierzchniach luster widoczne stają się smugi i zacieki, zakamarki ujawniają zapomniane warstwy kurzu, nagle dostrzegamy też przetarcia czy ubytki w meblach bądź tekstyliach. Poza tym potrzebujemy odświeżyć nieco nasze mieszkanie – może wybrać fototapetę do pokoju dziecka lub przemalować stolik kawowy w salonie. Ale silna potrzeba zmian wiąże się również z wizją kilkudniowego wywrócenia wszystkiego do góry nogami. Jak sprawnie i szybko przeprowadzić wiosenne porządki w domu? Podpowiadamy!

wiosenne porządki w domu

Źródło: pixabay.com

Wiosenne porządki w domu – jak sprawnie przeprowadzić cały proces

Wiosenne porządki w domu to czas gruntownego sprzątania nie tylko każdego pomieszczenia. Jeśli bowiem jesteśmy posiadaczami balkonu czy tarasu lub ogródka to prace porządkowe obejmują również te obszary. Aby sprawnie przeprowadzić cały proces warto zaplanować pracę, rozkładając ją na kilka etapów. Najlepiej zacząć od góry, czyli od sufitu, najwyższych półek, stopniowo schodząc niżej i od wewnątrz – czyli robiąc porządki w najgłębszych zakamarkach szaf, a także na zewnątrz, aby uniknąć ponownego czyszczenia. Skup się najpierw na jednym pomieszczeniu, a po zakończonej pracy przejdź do następnego.

Warto przygotować sobie wcześniej listę zadań z podziałem na poszczególne pokoje, by nie pogubić się w tym ogromie pracy i nie przegapić niczego z listy.

1. Myjemy szyby

Aby skutecznie umyć szyby w naszym domu najlepiej przygotować domowy roztwór czyszczący. Jak to zrobić? Dodając dwie łyżki octu do niewielkiej miski z ciepłą wodą. Nadmiar wody usuwamy gumową wycieraczką, zaczynając od górnej części szyby. Pamiętamy, by regularnie przecierać wycieraczkę czystą szmatką – unikniemy w ten sposób roznoszenia brudu. Stróżki wody, które pozostaną na szybie, usuwamy suchą ściereczką z mikrofibry.

 

2. Czyścimy podłogi

Jeśli podłoga w Twoim mieszkaniu jest wyłożona panelami laminowanymi do odkurzania używaj odkurzacza ze specjalną miękką szczotką. Parkiet przecieraj dobrze odciśniętym mopem, zwilżonym wodą z dodatkiem specjalnego detergentu. Produkt czyszczący nie powinien zawierać mydła czy wosku, bowiem istnieje ryzyko, że pozostaną smugi. 

W przypadku drewnianej podłogi, pamiętaj że drewno nie znosi wilgoci, dlatego używaj środków z woskami i polimerami. Natomiast płytki gresowe przecieraj rozcieńczonymi w wodzie preparatami do gresów.

Dywany i wykładziny oprócz regularnego odkurzania należy czyścić spryskując powierzchnię  specjalną pianką do dywanów.

3. Odkurzamy

Podczas odkurzania nie zapominamy o zakamarkach pod meblami. Trzeba koniecznie odkurzyć i umyć podłogę w miejscu, w którym stoją. Przy okazji sprawdzamy czy spody mebli są odpowiednio zabezpieczone. Jeśli filc się przetarł, wymieniamy na nowy. Przecieramy także listwy przypodłogowe, kinkiety i abażury lamp.

Kwiaty w naszym domu, o ile takowe posiadamy, również wymagają oczyszczania. Podpowiadamy jak to zrobić:

7 sposobów na czyszczenie roślin doniczkowych

7 sposobów na czyszczenie roślin doniczkowych

Kwiaty pokryte warstwą brudu znacznie gorzej rosną oraz słabiej się rozwijają. Dlatego też warto je regularnie czyścić! Jak to zrobić? Podpowiadamy! Oto proste i szybkie sposoby!

4. Pielęgnacja mebli

Meble z drewna i fornirowane należy odkurzać suchą miękką szmatką oraz pielęgnować specjalnymi preparatami do drewna. Sprawdź czy nie stoją zbyt blisko kaloryferów i kominka, bowiem ciepło może powodować trwałe odkształcenia.

Wiklinowe meble przecieraj na sucho i pielęgnuj środkami ochronnymi zapobiegającymi osadzaniu się kurzu. Unikaj preparatów zawierających alkohol metylowy i metoksyizopropanol, ponieważ związki te mogą powodować bóle i zawroty głowy.

 

Koniecznie poznaj domowe sposoby, stosowane przez nasze babcie, pielęgnacji mebli:

Domowe sposoby pielęgnacji mebli – 12 trików, które utrzymają Twoje sprzęty w czystości

Domowe sposoby pielęgnacji mebli – 12 trików, które utrzymają Twoje sprzęty w czystości

Coraz więcej pań odchodzi od stosowania typowych środków czystości dostępnych w sklepach. Zwolenniczki ekologii często same wytwarzają specyfiki ze składników znajdujących się w każdym domu. Zauważalne jest też zainteresowanie metodami naszych mam i babć dotyczącymi prowadzenia gospodarstwa domowego. Babcine sposoby na różnego rodzaju problemy naszego codziennego życia zdecydowanie wracają do łask.

5. Pierzemy koce i poduszki

W trakcie gruntownych porządków nie zapominamy o tekstyliach. Wymieniamy pościel, pierzemy koce i narzuty. Czyścimy dokładnie materace i poduszki z każdego łóżka.

 

Skuteczne sposoby na sierść w mieszkaniu i na ubraniach

Skuteczne sposoby na sierść w mieszkaniu i na ubraniach

Posiadanie w domu czworonoga to nie tylko radość i zabawa, ale też mnóstwo sierści. Jak się jej pozbyć? Sprawdźcie!

Wiosenne porządki wymagają dokładnego wietrzenia szafy. Zmieniamy garderobę na wiosenną – pakujemy uprane i wyczyszczone zimowe rzeczy w specjalne ochronne pokrowce.

 

A może czas pomyśleć o radykalniejszej metodzie i stworzyć minimalistyczną garderobę? Przekonaj się w jaki sposób możesz to zrobić:

Capsule wardrobe – jak stworzyć szafę w pigułce

Capsule wardrobe – jak stworzyć szafę w pigułce

Ile razy kupiłaś na wyprzedaży sukienkę, której potem nigdy nie nałożyłaś? Jak często nie masz co nałożyć do swoich ulubionych cygaretek? Czy w Twojej szafie panuje spójna stylistyka czy może istny miszmasz wzorów i kolorów? Jeśli codziennie rano masz problem, w co się właściwie ubrać, to idealnym rozwiązaniem może być Capsule Wardrobe.

6. Sprzątamy kuchnię

Mówi się, że kuchnia to serce domu, ponieważ bardzo często właśnie tam przebywa wspólnie cała rodzina. Jest też pomieszczeniem, które najbardziej się brudzi. Na szafkach osadza się tłuszcz i kurz, a resztki jedzenia wpadają w rozmaite zakamarki. Dlatego bardzo ważne jest, by raz na jakiś czas zrobić w niej dokładniejsze porządki. Nie zapomnij zatem wyczyścić okapu i kratki wentylacyjnej, które na co dzień pomijamy. Warto również zajrzeć na górę szafek, na których z całą pewnością osadził się kurz i tłuszcz. Czyścimy także lampę i kafelki.

Jeśli korzystasz z mikrofalówki wyczyścisz ją wstawiając do środka ceramiczne naczynie w wodą i kawałkami cytryny. Gotuj przez chwilę, tak by powstała gęsta para, po czym wyłącz urządzenie i przetrzyj szmatką.

 

W przypadku czyszczenia lodówki warto to zrobić na bazie domowych środków czystości, pozbawionych tak niebezpiecznej chemii:

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki

Mycie lodówki naturalnymi sposobami to dobry pomysł dla osób, które nie lubią detergentów, lub są na nie uczulone. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie „chemii” w domu, wypróbuj domowe metody!

a) Czyścimy piekarnik

To jedno z bardziej problematycznych urządzeń, bowiem rzadko czyścimy je regularnie. Jeśli Twój piekarnik posiada funkcję cyklu samooczyszczania, skorzystaj z niej. Jeśli nie, to weź metalową łopatką i delikatnie zeskrob utworzone na powierzchni bąble. Gdyby jednak nie udało się ich usunąć przygotuj roztwór amoniaku i wody, który wlejesz do butelki po płynie do mycia szyb. Spryskaj piekarnik mieszaniną i pozostaw na co najmniej pięć minut, po czym posyp sodą oczyszczoną. Kilka kropel octu zneutralizuje brzydki zapach. Na koniec umyj piekarnik czystą wodą.

 

Jak czyścić problematyczne nawierzchnie nie używając chemii? Podpowiadamy:

Jak czyścić bez chemii piekarnik, żelazko czy wannę? Domowe sposoby są najlepsze!

Jak czyścić bez chemii piekarnik, żelazko czy wannę? Domowe sposoby są najlepsze!

Jak czyścić bez chemii? Czy jest to możliwe? Zapomnij o żrącej chemii, a zamiast tego sięgnij po produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. Pomogą w przypadku przypalonego piekarnika, zacieków na wannie czy przy profilaktycznym czyszczeniu bębna pralki. Masz inne sprawdzone sposoby? Czekamy na komentarze!

b) Myjemy kosze na śmieci

Bezwzględne należy pamiętać o koszach na śmieci. Umyj je i pozostaw je na dworze do wyschnięcia. Następnie posyp ich dno z sodą oczyszczoną, aby na dłużej utrzymać świeżość.

Wprowadź przyjemny i naturalny zapach do Twojego domu:

Naturalny zapach w domu. 4 inspiracje, które wprowadzą do wnętrz przyjemną atmosferę

Naturalny zapach w domu. 4 inspiracje, które wprowadzą do wnętrz przyjemną atmosferę

Dom to oaza spokoju i miejsce, które kojarzy nam się z ciepłem otulonym przyjemnym zapachem. Nie zawsze jednak możemy się nim cieszyć. Czasem gotowanie (może z wyjątkiem pieczenia ciasta) przesyca je niekoniecznie przyjemną wonią. Wtedy od razu myślimy o odświeżaczu powietrza. Zamiast truć się chemikaliami, zrób go sama! Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

c) Sprzątamy szafki kuchenne

Sprzątaniem szafek zajmij się po kolei, jedna po drugiej. Opróżnij z zawartości, umyj półki a przy okazji zweryfikuj czy są w niej jakieś rzeczy, których należałoby się pozbyć. Może już od dawna nie używasz zastawy porcelanowej? A może trzymasz uszkodzone, stare pomoce kuchenne? To dobry moment, żeby zająć się tego typu selekcją. Prawdopodobnie najwięcej czasu zajmie Ci sprzątanie szafek z przyprawami i produktami spożywczymi. Trzeba je będzie bowiem posegregować, umieścić w pudełkach oraz pozbyć się tych, których termin przydatności do spożycia już dawno minął. Herbaty i kawy przełóż do słoików i hermetycznych pojemników, dzięki temu dłużej zachowają świeżość.

 

Każda szuflada, szafka czy półka jest na wagę złota, ale czasem trzeba po prostu sprytnie wykorzystać przestrzeń, którą się ma:

7. Sprzątamy łazienkę

Przetrzyj kafelki gąbką zwilżoną wodą z octem (4 łyżki na 2 l wody). Nie zapomnij o fugach – nałóż na nie papkę z wody i sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. W taki sam sposób pozbędziesz się osadu z kabiny prysznicowej.

 

Zostały Ci resztki mydła, którymi ciężko umyć ręce? Zobacz jak możesz je wykorzystać:

DIY: Co zrobić z resztkami mydła? Błyskawiczny i łatwy recykling w twojej łazience

DIY: Co zrobić z resztkami mydła? Błyskawiczny i łatwy recykling w twojej łazience

Podpowiemy jak wykorzystać resztki mydła, którymi nie chcemy już myć rąk do przetworzenia w nową kostkę! Nasza świadomość ekologiczna rośnie z dnia na dzień. To, co jeszcze niedawno bez zastanowienia wyrzuciłybyśmy do śmietnika, uczymy się teraz przetwarzać na różne sposoby i po raz kolejny puszczamy w obieg. Jedną z tych rzeczy są małe, wymydlone kostki mydła, które można zaskakująco wykorzystać. Sprawdź w jaki sposób w naszym poradniku.

Aby odświeżyć wannę napełnij ją bardzo gorącą wodą z dodatkiem 3 szklanek octu i pozostaw na 2-3 godziny. W podobny sposób można wyczyścić brudny sedes (wlej do niego 1/2 szklanki octu, pozostaw na noc, a rano wyszoruj szczotką i spłucz wodą).

 

Jeśli cenisz domowe, proste receptury zobacz jak możesz zrobić swoje własne kostki do wc:

DIY: Domowe kostki do WC, które poradzą sobie z bakteriami i błyskawicznie odświeżą muszlę

DIY: Domowe kostki do WC, które poradzą sobie z bakteriami i błyskawicznie odświeżą muszlę

Jesteś zwolenniczką domowych, ekologicznych środków czyszczących? Chętnie usuwasz kamień octem, a do odkamieniania czajnika wykorzystujesz cytryny? Mamy dla Ciebie kolejny, łatwy przepis na ręcznie robiony produkt do sprzątania. Oto recepta na domowe kostki do WC!

Przejrzyj zawartość szafek – wyrzuć produkty, których data przydatności minęła, a pędzle i szczotki koniecznie umyj. Innym ważnym elementem wyposażenia łazienki jest pralka.  W celu jej oczyszczenia opróżnij bęben i włącz pranie na 60 lub 90 stopni z dodatkiem środków odkamieniających lub roztworu ze szklanki octu z dodatkiem kilku łyżek sody oczyszczonej.

 

8. Salon

Pamiętaj o kolejności – zaczynaj od góry i od okna. Przetrzyj przestrzeń przy suficie, obrazy, zdjęcia wiszące na ścianie, ściągnij firany, umyj okna, umyj karnisz i żyrandol. Nie zapomnij o przetarciu kontaktów i umyciu klamek oraz drzwi. Jeśli w Twoim salonie znajdują się dokumenty to sprawdź czy wszystkie musisz ciągle przechowywać. Ich ważność ulega przedawnieniu po pięciu latach, dlatego zwróć uwagę na daty. Wszelkie bilingi, rachunki, wyciągi bankowe warto zmienić na faktury elektroniczne, gdyż tym sposobem oszczędzamy miejsce w szufladzie, o aspekcie ekologicznym nie wspominając.

Zastanów się też czy wszystkie książki, które stoją na półce są Ci potrzebne. Stare książki możesz sprzedać na portalach aukcyjnych albo w w antykwariacie.

9. Pokój dziecięcy

Największym problemem w dziecięcych pokojach są zabawki. Warto zatem zrobić solidną segregację i ustalić, które z nich nadają się do dalszego użytkowania. Być może niektóre z nich już dawno leżą w kącie i można je przekazać młodszym dzieciom. To co pozostanie powinno zostać poukładane w specjalnych pudłach. Każda rzecz musi mieć swoje miejsce: książki na regale, klocki w pudełkach, przybory plastyczne w szufladach. Nic nie powinno leżeć luzem i co chwila zmieniać lokalizację.

Przejrzyj również dziecięce ubranka. Dzieci szybko z nich wyrastają, jeśli zatem znajdziesz za małe spodnie czy koszulki możesz przekazać je dalej. Te które są zbyt zniszczone ciągle jeszcze nadają się recyklingu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jaworka  23 kwietnia 2020 19:54

    Wiosna to czas porządków po zimie

    Odpowiedz
    • Neon  25 kwietnia 2020 13:40

      Zgadzam się, zwłaszcza że i tak spędzamy teraz dużo czasu w domu.

      Odpowiedz
  2. Wiara  30 kwietnia 2020 17:28

    Ja mam dwóch pomocników do sprzątania: roombę super odkurzającego robota i mopa parowego do zadań specjalnych. firmy produkują fajne gadżety do sprzatania z których warto korzystać

    Odpowiedz
  3. Oktawia  2 maja 2020 11:20

    Okna umyte! W końcu cały czas to odkładałam, bo nie lubię tego robić, ale się udało. Ja myłam okna, dzieciaki ścierały kurze, roomba odkurzała. Tyle pomocników miałam, że nim się obejrzałam skończyliśmy 🙂 Wiosenne porządki są całkiem przyjemne, humor mi się poprawił po tym.. A i tez miło popatrzeć przez czyste okno i na śnieżnobiałe firanki a nie szare.

    Odpowiedz
  4. www  5 maja 2020 22:43

    Gotowanie, pranie i porządki to uciążliwość życia.

    Odpowiedz
  5. Klara  25 maja 2020 12:01

    ja lubię porządki, to dla mnie przyjemność. chociaż niektózy mówią, ze to dziwne, ale wg mnie puszczenie roomby, przetarcie kurzy, czy zawieszenie świeżych firanek to nie jest wielki wysiłek.

    Odpowiedz
  6. agasam9  21 marca 2022 20:36

    najlepiej małymi kroczkami… codziennie po trochu 🙂

    Odpowiedz
    • MonikaPl  22 marca 2022 21:05

      U mnie lepiej idzie jak zaplanuję więcej na raz, przy małych kroczkach czuję się jakbym nie mogła skończyć sprzątania, a tak lśniący efekt motywuje do dalszego działania 🙃

      Odpowiedz
  7. ewka  1 kwietnia 2022 08:49

    Pracuję według planu i nigdy o niczym nie zapominam. 🙂 Sprzątanie idzie mi szybciej bo mam do pomocy irobota. Jak skończę ogarniać jeden pokój to go włączam by odkurzył i idę do kolejnego

    Odpowiedz
    • Monika  5 czerwca 2022 18:17

      u mnie wygląda to podobnie 🙂 Bez roomby byłoby o wiele dłużej

      Odpowiedz
  8. Gabrysia  1 lipca 2022 10:20

    Nie lubię sprzątania a szczególnie sierści kociaków jak są wszędzie ! Także właśnie korzystam z robota Roomby, ale mam dopiero 2 miesiące i żałuję, ze tak późno kupiłam, teraz są takie upały aż sie wstawać nie chce a robot robi sporo za mnie.

    Odpowiedz
  9. Tolek  27 lipca 2022 14:10

    Także nie lubię porządków i sprzątania Dlatego kupiliśmy iRobot Combo Nie dość, że sprząta, to jeszcze zabawia dla kociaka ! Polecam!

    .

    Odpowiedz
  10. Kasiula  30 sierpnia 2022 21:26

    Jestem bardzo zadowolona z zakupu Irobota Romby j7 , super utrzymuje porządki w moim mieszkaniu 🙂 Sprzęt spełnia swoje zadanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany