Wiosenna zieleń w pokoju dziecięcym

Pokój dziecka spełnia wiele ważne funkcje.Jest sypialnią, bawialnią, miejscem nauki i wypoczynku. Nie dziwi więc nikogo, że rodzice łamią sobie głowę, jak urządzić to pomieszczenie tak, by spełniało wszelkie potrzeby ich pociechy. Ważną decyzją jest wybór odpowiednich kolorów ? inspiracje możemy czerpać na przykład z natury.

Gdy za oknem rozkwitają drzewa i krzewy, przyroda podpowiada nam, że najpiękniejszy kolor to zieleń. Kolor zielony stwarza doskonały nastrój wnętrza, pobudza emocje lub wycisza, sprawia, że pokój wydaje się przytulny lub chłodny. Zieleń wycisza i uspokaja, sprzyja odprężeniu, pozwala odpocząć oczom. Zielony symbolicznie oznacza równowagę, harmonię, ukojenie, bezpieczeństwo i nadzieję. Kojarzy się z wiosną, odnową, życia. Działa pozytywnie na serce i oczy. Jest to idealny kolor do pokoju, w którym mieszka dziecko nerwowe, nadpobudliwe, czy hiperaktywne. Kolor zielony ma bardzo wiele odcieni. Mogą być one chłodne lub ciepłe. Odcienie, które zawierają więcej żółtości są uznawane za ciepłe (zieleń trawiasta, jabłkowa), a te z domieszką pigmentu niebieskiego ? za chłodne (zieleń morska, błękitna zieleń – turkus). Mnogość odcieni sprawia, że kolor zielony łatwo połączyć z innymi barwami, tworząc oryginalne kontrasty lub piękną harmonie. Błękitna zieleń (turkus) bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z terakotą, ciemnymi błękitami, bielą, oranżem, ochrą, kolorem rudym, kasztanowym. Ciemna zieleń nadaje się do tworzenia odważnych kompozycji ze szkarłatem, purpurą, kolorem pomarańczowym, ciemnymi żółcieniami i jasnym błękitem. Soczysta zieleń bardzo dobrze współgra z żółcieniami, ochrami, a także z różem ? z którym tworzy bardzo udany kontrast. Jeśli wybierzemy jasną zieleń, warto wiedzieć, że stanowi ona doskonałe tło dla takich barw jak: biel, żółć, terakota, matowy róż i szarości. Jeśli zdecydujemy się na kolor zielony, wybierzmy delikatny, pastelowy odcień, który wycisza i relaksuje.

Całe pomieszczenie wypełnione jaskrawą, soczystą zielenią może powodować nadmierne pobudzenie i zakłócać koncentrację dziecka. Jeśli lubimy jaskrawe kolory, pomalujmy w ten sposób tylko fragment pokoju ? np. jedną ścianę, która będzie stanowić energetyczny akcent. Wiele osób boi się eksperymentów z kolorami i woli położyć na ściany farbę lub tapetę w kolorach neutralnych ? białym lub kremowym. Taka aranżacja wcale nie musi wyglądać nudno i bezbarwnie, gdyż biel stanowi idealną bazę dla wielu kolorowych dodatków. Biel i zieleń wygląda bardzo świeżo i schludnie, warto więc zaszaleć z dodatkami, wybierając dywan, zasłony, poduszki, narzutę czy pościel w odcieniu jasnej zieleni lub turkusu. Według utartego stereotypu pokój dziewczynki musi tonąć w różu, a pokój chłopca obfitować w chłodny błękit lub granat. Kolor zielony pomoże złamać ten stereotyp, gdyż pasuje on zarówno do wystroju pokoju dziewczęcego jak i chłopięcego. Jeśli planujesz wiosenną metamorfozę pokoju swojego dziecka, o to kilka inspirujących propozycji. W Kids Town znajdziemy wiele pomysłów na wprowadzenie zieleni do dziecięcego pokoju, może ona grać główną rolę, lub rozweselić pokój jako efektowny dodatek.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (116 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Agnieszka1985  31 stycznia 2013 13:10

  ehhh… zeby tylko powierzchnię taką mieć:)

  Odpowiedz
 2. dudqa  29 lipca 2013 10:09

  bardzo ładnie

  Odpowiedz
 3. Masza  1 sierpnia 2013 09:58

  Uwielbiam kolorowe pokoje dziecięce.Niestety też mi powierzchni brakuje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany