Wino pomarańczowe – najnowszy trend wśród smakoszy alkoholowych trunków
W letnim, wakacyjnym sezonie chętnie pijemy wino różowe. Jednak od niedawna coraz popularniejszy robi się trunek o pięknym, bursztynowym kolorze. Jak smakuje? Skąd jest? Z czego robi się wino pomarańczowe? Sprawdźcie!
Do niedawna wino pomarańczowe popularne było tylko w kręgach hipsterskich knajp i barów. Jednak obecnie o trunku zaczynają coraz częściej pisać zagraniczne oraz krajowe media. Pomarańczowy napój nazywany jest „nowym winem różowym”. Co jeszcze warto wiedzieć o tym trunku?
Zobacz także: Jak dobrać wino?
Jak powstaje pomarańczowy alkohol?
Wino o pięknym kolorze to rodzaj napoju naturalnego, ekologicznego. W produkcji wykorzystywane są białe winogrona. Przeważnie alkohol produkują winiarze, którzy hołdują dawnym metodom produkcji. Trunek wyrabia się archaiczną metodą maceracji, pozostawiając skórę, pestki i szypułki winogron. Jest to najstarsza ze znanych dzisiaj technologii winiarskich na świecie, która w obecnym kształcie powstała prawdopodobnie już III–IV wieku naszej ery.
Wino powstaje w wielkich glinianych amforach. W wyniku długiego kontaktu ze skórkami, pestkami i szypułkami zyskuje dość ciemny, herbaciany albo bursztynowy kolor, nierzadko z różowym odcieniem.
Wino pomarańczowe – skąd pochodzi?
Wina pomarańczowe wywodzą się z okolic Kaukazu, gdzie były fermentowane w wielkich podziemnych zbiornikach, szczelnie zamykanych i uszczelnianych woskiem pszczelim. Kiedyś trunek o pięknej barwie można było też bez trudu kupić na południu Europy, a także w Libanie, na Cyprze, w Chile lub Peru. Dziś jednak ta technologia jest stosowana na szerszą skalę w Gruzji, która do dziś produkuje wina w taki sposób, jak tysiące lat temu.
Wina pomarańczowe produkuje się również we Włoszech, Francji i Słowenii. Ciekawa, archaiczna metoda zainteresowała też winiarzy z USA, Australii oraz Afryki południowej.
Jak pachnie i smakuje trunek?
Pomarańczowe alkohole roztaczają zapachy intensywniejsze i bardziej złożone niż większość białych win. Znajdziemy w nich pigwę, jabłko, morelę, brzoskwinię, bergamotkę, skórkę pomarańczy, ale też mnóstwo ziół oraz orientalnych przypraw. W niektórych czuć nawet zapach skórki od chleba, pszenicy, miodu czy orzechów!
Bukiety tych win są bardzo dojrzałe i słodkie, często pachną tropikiem oraz suszonymi owocami, śliwkami, pomarańczami, cytrynami. W ustach często jednak dają posmak wytrawny, kwaskowaty, przyprawowy. Trunki są bardzo mocne, a ich smak niezwykle intensywny.
Do czego podawać wina pomarańczowe?
To wino można podać do obiadu. Będzie ciekawym połączenie zarówno z mięsem i rybą, jak również makaronem. Ten typ alkoholu często podaje się w miejsce win czerwonych. Bursztynowy płyn można zaserwować też do ciężkich lub ostrych dań.
Mimo rosnącej popularności wina pomarańczowe są bardzo rzadkie, a proces ich produkcji długi i kosztowny. Może za jakiś czas się to zmieni, tymczasem warto się o nich dowiedzieć więcej, spróbować, a może nawet wyruszyć w podróż ich śladem!