Wierność, wiara, zaradność – a może coś innego, co jest ważne w miłości ?

Jakimi wartościami kierujemy się wybierając partnera? Czym różnią się priorytety kobiet i mężczyzn? W oparciu o dane z testów psychologicznych  zwycięzcą rankingu wierność małżeńska wygrywa. A inne wartości? – co jest ważne w miłości?

Zakochana para

Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl zbadało, które z 24 wymienionych w Teście Doboru Partnerskiego priorytetów życiowych single uznają obecnie za najistotniejsze. Za absolutnie najważniejszą wartość w związku użytkownicy obydwu płci uważają wierność małżeńską. Inne wysoko cenione priorytety to życie, zdrowie, rodzina i uczciwość, a nieco tylko mniej przyjaźń, lojalność i radość życia. Jako najmniej ważne Polacy i Polki stawiają w związku dostatnie życie, elegancję i wygodę. Średnią ocenę uzyskały pozostałe wartości, a są to (w kolejności alfabetycznej): czas, honor, inteligencja, logiczność, mądrość, miłość erotyczna, patriotyzm, przyjemność zmysłowa, wiara, wiedza, wolność, zaradność i zbawienie.

Dla mężczyzn wierność jako lider wyborów deklasuje inne priorytety. Pozostałe istotne dla nich wartości mężczyźni ustawiają w następującej kolejności: życie, rodzina, zdrowie, uczciwość, lojalność i przyjaźń. Mężczyźni wyżej (w porównaniu z kobietami) cenią honor, patriotyzm, miłość erotyczną, przyjemności zmysłowe i wolność.

Kobiety prawie na równi z wiernością cenią życie, rodzinę i zdrowie (wszystkie w granicach 9% – największa w badaniu popularność odpowiedzi), a nieco mniej uczciwość, lojalność, przyjaźń i radość życia. Mało ważne są dla kobiet podobnie jak dla panów: dostatnie życie, elegancja i wygod. Najmnijeszy priorytet kobiety przypisują wartości cenionej wyżej przez panów, patriotyzmowi.

Wspólnota wartości to zdaniem Andrzeja Rutowskiego, psychologa i autora Testu MyDwoje dominujący wspólny mianownik każdej dobrze dobranej pary. Obok temperamentu i innych cech osobowości, jak dojrzałość oraz stopień dominacji czy wrażliwości, wartości i cele życiowe partnerów determinują losy każdej pary.

Wartosci w zwiazku

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  18 września 2014 08:43

  Wierność w związku to podstawa.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  18 września 2014 11:39

  Wierność, zaufanie i miłość to podstawa.

  Odpowiedz
 3. bbo  18 września 2014 11:55

  Ja też bym postawiła na wierność, zaufanie i czułość.

  Odpowiedz
 4. girlini  18 września 2014 18:28

  Ja również jestem za wiernością. Przecież to podstawa udanego związku. A ciekawym wynikiem według mnie jest bardzo nisko oceniana pod względem ważności dostatnie życie. Żeby nie było, zgadzam się z tym, według mnie pieniądz jest ważny jedynie do tego, żeby jakoś normalnie funkcjonować, ale nie potrzebuję przepychu w życiu, wystarczy mi minimum, ale przy mężczyźnie, który będzie mnie kochał, a ja jego, który będzie dla mnie wsparciem, będzie przyjacielem, a w dodatku będzie wierny 🙂 Patrząc się na te wyniki, mam coraz większą nadzieję, że na mydwoje uda mi się kogoś takiego znaleźć… Do tego liczba tych Szczęśliwych Historii, też daje mi nadzieję 🙂 Ale trzeba podkreślić raz jeszcze: wierność w związku to podstawa.

  Odpowiedz
 5. scrabble  16 lutego 2016 21:08

  Zaufanie to podstawa.

  Odpowiedz
 6. mama_kazala  8 marca 2016 12:03

  chyba się nie znam 🙁

  Odpowiedz
 7. marta_12  20 maja 2016 13:47

  Wierność.

  Odpowiedz
 8. Agnieszka Zapora  28 marca 2017 21:51

  Wierność jest najważniejsza w związku lecz nie tylko . Cierpliwość wyrozumiałość to cechy też niewątpliwie poszukiwane ale mężczyźn to gubi. No i napewno czułość i brak nudy łużkowej…😝

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany