Wielkie problemy wielkich nastolatków na Zone Reality

Otyłość, choroba cywilizacyjna zagrażająca ludzkości niemal na równi z głodem, to zjawisko, które kilkanaście lat temu zostało zauważone przez WHO także wśród dzieci i młodzieży. Jak ogromne utrudnienie życia może stanowić nadwaga, pokaże program „Wielka nastolatka”, który będzie emitowany w sobotę, 11 sierpnia i niedzielę, 12 sierpnia o 13.00 i 20.00 na kanale Zone Reality.

Zone Reality - Wielka nastolatka

Często problem nadwagi u dzieci jest bagatelizowany przez rodziców. Nie raz słychać pełne zadowolenia komentarze, że dziecko „dobrze wygląda” i ma apetyt, co w skrajnych przypadkach nie jest przecież powodem do radości, a sygnałem, by zmienić nawyki żywieniowe i tryb życia. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2011 roku wynika, że także w szkołach nie postrzega się nadwagi jako znaczącego problemu. Badania wykazały, że na nadwagę i otyłość bardziej narażone są dzieci, które nie jedzą śniadań, unikają wysiłku fizycznego i spędzają zbyt wiele czasu przed telewizorem.

Okres między 11 a 15 rokiem życia  – czas dojrzewania, zachodzących zmian w wyglądzie – to czas zwiększonego stresu. Warto zadbać, by dzieci w tym okresie miały jak najlepsze nawyki żywieniowe, ponieważ często to, jak odżywiamy się za młodu, staje się naszym sposobem odżywiana w dorosłym życiu.

Bohaterka programu „Wielka nastolatka” jest jedną z najgrubszych nastolatek w Wielkiej Brytanii. Bethany Walton przy wzroście 168 cm waży aż 216 kilo! Jej wskaźnik BMI wynosi 70.5. Jest to otyłość kliniczna, zagrażająca życiu, z którą należy natychmiast udać się do lekarza. Codzienność Bethany jest całkowicie zdominowana przez jej nadwagę. Dziewczyna nie może prowadzić takiego życia, jak jej rówieśnice. Ma problemy ze zdrowiem,  kupieniem odpowiednich ubrań, jest narażona na ciekawskie spojrzenia, nie może marzyć o wyprowadzce od rodziców. Program „Wielka nastolatka” bazuje głównie na wywiadach z rodziną głównej bohaterki. Dzięki temu widzowie mogą dowiedzieć się, że otyłość dziecka ma wpływ nie tylko na nie samo, ale także na jego krewnych i przyjaciół. Czy ostatnia walka, jaką Bethany podejmie z nadwagą, okaże się skuteczna? Czy operacja zmniejszenia żołądka pozwoli jej uzyskać normalną wagę i wejść z radością w dorosłe życie?

Otyłość wpływa nie tylko na oczywiste problemy zdrowotne, powodując nadciśnienie czy cukrzycę. Może także wywoływać stany depresyjne, powodować wykluczenie ze środowiska. Warto zadbać o to, by dzieci od najmłodszych lat utrzymywały prawidłową wagę, najlepiej dając im dobry przykład!

Program „Wielka nastolatka” z pewnością otworzy niejednemu rodzicowi oczy na kwestię zdrowego żywienia i problem otyłości.

 

Oglądajcie „Wielką nastolatkę” na kanale Zone Reality:

Cz. I – w sobotę sobotę, 11 sierpnia o 13:00 i 20:00

Cz. II – w niedzielę, 12 sierpnia o 13.00 i 20.00.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (104 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany