„Wielkie marzenia w wielkim formacie”: Swatch i Saype kreują nową przestrzeń sztuki

Renomowana marka zegarków Swatch, w swoim najnowszym pionierskim projekcie, połączyła siły z cenionym artystą nurtu land art – Saype’em. Współpraca ta nie tylko zaoferowała nam dwa monumentalne, ale efemeryczne, dzieła sztuki, ale także otworzyła nowy rozdział w historii marki Swatch, który w pełni uwypukla jej przekonanie, że sztuka i artyści czynią świat lepszym.

Fot. mat. nadesłane

Wybór niebanalny – Saype i land art

Wybór Saype’a do tej współpracy to nie przypadek. Jego niekonwencjonalne podejście do tworzenia sztuki, polegające na wykorzystaniu naturalnych krajobrazów jako płótna, idealnie wpisuje się w filozofię marki Swatch. Artysta, znany z tworzenia monumentalnych prac, tym razem wykorzystał krajobrazy Kenii, aby stworzyć dwie monumentalne prace inspirowane kolekcją Bioceramic MoonSwatch.

Od niepamiętnych czasów ludzie na całej planecie spoglądali w gwiazdy. I nawet jeżeli pod wpływem nauki przestaliśmy postrzegać niebo jako boskie sklepienie, a dostrzegliśmy w nim otchłań nieskończoności, magia pozostała. Postanowiłem dać temu wyraz wśród księżycowych krajobrazów Kenii, w miejscu tak nierzeczywistym, że tracimy w nim poczucie przebywania na Ziemi. Podobnie jak w przypadku współpracy Swatch i OMEGA, jest to opowieść o uniwersalnym marzeniu o przemierzaniu tego wszechświata, który – kiedy zapadnie noc, wydaje się być tak blisko nas, o wybraniu się w stronę gwiazd, o zabawie jakby się było dzieckiem.” – podsumowuje Saype.

Fot. mat. nadesłane

Swatch Art Journey, czyli istne dzieła sztuki na Twoim nadgarstku!

Swatch Art Journey, czyli istne dzieła sztuki na Twoim nadgarstku!

Pierwsze spotkanie z najsłynniejszymi arcydziełami świata pozostaje w naszej pamięci na zawsze - to uczucie odkrywania nowych światów i inspiracji, które wzbudza twórcze iskrzenie. Swatch, łącząc sztukę z naszym codziennym życiem, stale odkrywa nowe sposoby

Podziw i ciekawość – niewinność dzieciństwa uchwycona na skalę gigantyczną

Prace Saype’a przedstawiają dzieci zafascynowane tajemnicą wszechświata, marzące o podróży w kosmos. Obrazy złożone na dwóch ogromnych płaszczyznach – jedna ma 7 200 metrów kwadratowych, a druga 6 000 metrów kwadratowych – są nie tylko imponujące rozmiarami, ale także głębokim przekazem. Dziewczynka z „Her Bold Dream” jest bardziej świadoma otaczającego ją wszechświata, natomiast chłopiec z „His Bright Dream” jest marzycielem, niewinnym i pełnym optymizmu.

Fot. mat. nadesłane

Tworząc swoje wyjątkowe instalacje, Saype korzystał z ekologicznej farby własnego pomysłu, która pozwoliła mu na malowanie ogromnych fresków bezpośrednio na podłożu. Prace nad obrazami przeprowadził wspólnie z dziesięcioosobowym zespołem, w skład którego weszli również miejscowi Kenijczycy. Do ich stworzenia wykorzystano łącznie 600 kg pigmentu oraz narzędzia przywiezione z Europy.

Nieprzewidziane trudności – urok efemerycznej sztuki

Nietypowe warunki atmosferyczne były niemałym zaskoczeniem dla zespołu. Miejsce, w którym stworzono prace, jest tak odległe od cywilizacji, że nie ma tam zasięgu sieci komórkowej, a dojazd do niego z Nairobi zajmuje dwa dni. Saype nie mógł wcześniej zapoznać się z lokalizacją, co zaskoczyło go surowymi warunkami atmosferycznymi. Prace zostały jednak ukończone pomimo tych trudności.

Niestety, tuż po zakończeniu prac, nietypowy dla tej pory roku deszcz zmył freski z powierzchni ziemi. Pomimo to, Saype odtworzył swoje prace, dostrzegając w tym okazję do doskonalenia techniki. Wpływ czynników atmosferycznych sprawił, że freski stopniowo zanikały, wtapiając się w krajobraz.

Fot. mat. nadesłane

Fot. mat. nadesłane

Odsłonięcie niezwykłego projektu

Choć efemeryczne, obrazy Saype’a na zawsze pozostaną uwiecznione na zdjęciach wykonanych dronami, które zostaną udostępnione online 26 maja 2023 r. Ta niepowtarzalna współpraca między Swatch a Saype’em otwiera nowy rozdział w historii marki, pokazując, jak sztuka może nawiązywać dialog z naturą i technologią, tworząc niezapomniane wrażenia.

Projekt ten stanowi zaproszenie do refleksji nad naszym miejscem w wszechświecie, zachęca do marzeń i zwraca uwagę na niezwykłą piękność natury. Jest to prawdziwa hybryda sztuki, technologii i natury, która pokazuje, jak sztuka może być integralną częścią naszego życia i jak artysta może zainspirować do refleksji nad otaczającym nas światem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  7 czerwca 2023 06:10

    wow!!!

    Odpowiedz
  2. edytka38  7 czerwca 2023 20:54

    Super 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany