Wielkanocne pisanki, kraszanki i inne dekoracje jajek. Najlepsze pomysły!

Czym się różnią pisanki od kraszanek? Jak się robi drapanki, nalepianki i ażurki? Jeśli jesteście ciekawe, zapraszamy do lektury!

Zwyczaj dekorowania jajek pochodzi z czasów starożytnych. Na ziemiach polskich najstarsze odnalezione tego typu ozdoby datuje się na X wiek. Dawniej symbolizowały jedynie przyrodę budzącą się do życia, dziś zgodnie z tradycją chrześcijańską, są także znakiem nadziei i zmartwychwstania. Rodzajów dekoracji oraz technik zdobienia jaj jest bardzo wiele. W naszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Oto wielkanocne pisanki, kraszanki i inne dekoracje jajek! Specjalnie dla Was zebrałyśmy najlepsze pomysły!

 

 

Wielkanocne pisanki: symbolika

Jajka wielkanocne są symbolem nowego życia oraz odrodzenia. Mają oznaczać nowy początek, nadzieję, radość i dlatego są malowane często na jasne, wesołe kolory. Każda barwa ma swoje znaczenie. Przykładowo: czerwony symbolizuje zwycięstwo Chrystusa, zielony oraz żółty – radość, nadzieję, a brązowy – ziemię. 

Symbole wielkanocne. Czy znasz ich znaczenie?

Symbole wielkanocne. Czy znasz ich znaczenie?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W tym roku wypada na samym początku kwietnia! Czy rozpoczęliście już przygotowania? Czy myślicie o dekoracjach wielkanocnych i zaczynacie planować dania na świąteczny stół? A znacie wszystkie symbole Wielkiej Nocy? Jeśli nie – koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!
wielkanocne pisanki, kraszanki i inne dekoracje jajek

pixabay.com

Wielkanocne pisanki: tradycyjne techniki zdobienia

Pisanki, kraszanki i inne zdobione jajka są piękną dekoracją stołu wielkanocnego i świątecznego koszyczka. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze, tradycyjne techniki zdobienia jajek.

Pisanki

Pisanki to jajka pokryte woskowym wzorem. Zdobienie nanoszone jest na skorupkę gorącym, roztopionym woskiem. Następnie jajko gotuje się w wywarze z naturalnych barwników. Podczas gotowania wosk ulega wytopieniu, ale miejsca wcześniej nim pokryte, nie barwią się. Dawniej do nanoszenia wzorów (pisania) używano szpilek, słomek i drewienek. Dziś ich nazwą określamy wszystkie dekorowane jajka wielkanocne.

Drapanki

Drapanki powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej, barwionej powłoki jajka. Technika spotykana jest bardzo często w Polsce oraz Austrii.

Oklejanki

Oklejanki zdobi się sitowiem, skrawkami błyszczącego papieru, ziarnami, płatkami kwiatów, tkanin, nicią, koralikami, włóczką wełnianą.

Nalepianki

Nalepianki powstają przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami. Dawniej były popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim.

Ażurki

Ażurki wykonywane są z wydmuszek różnych jaj. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła. Wydmuszka z nawierconymi wzorami malowana jest najczęściej akrylową farbą.

Kraszanki

Kraszanki (malowanki, byczki) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym uzyskiwanym z naturalnych (łupiny cebuli, sok z buraka, płatki nagietka, kurkuma, owoce tarniny, trawa) lub sztucznych barwników. Farbuje się je na jednokolorowo, bez wzoru.

Inspiracje DIY: Urocze ozdoby wielkanocne ręcznie robione

Inspiracje DIY: Urocze ozdoby wielkanocne ręcznie robione

Chociaż ciężko w to uwierzyć, to powoli, małymi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Pozostało jeszcze kilka tygodni, jednak powoli warto zacząć zastanawiać się, czy i w jaki sposób udekorujemy nasze domy na ten wyjątkowy czas.
wielkanocne pisanki, kraszanki i inne dekoracje jajek

pixabay.com

Wielkanocne pisanki: inne metody ozdabiania jajek

Wśród nowszych technik zdobienia jajek można znaleźć m.in. szydełkowanie, naklejanie wzorów, zdobienie cekinami i koralikami, qulling, malowanie foliopisakami oraz oklejanie makaronem.

Jak zdobicie wielkanocne jajka? Jaki sposób dekoracji lubicie najbardziej?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. zdolnabestia  17 marca 2018 09:43

  U mnie od zawsze gotuje się jajka w obierkach z cebuli i wydrapuje wzory.

  Odpowiedz
 2. Kika07645  17 marca 2018 12:26

  Niektóre to prawdziwe dzieła sztuki !

  Odpowiedz
 3. Wusia  17 marca 2018 15:07

  Przepiękne. Co roku to moje ulubione zajęcie przed Wielkanocą.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  17 marca 2018 19:21

  Piękne te jajeczka. Ja bardzo lubię zdobić je wąskimi ,skręconymi paskami z bibuły.Jedno jajeczko robię kilka godzin.Motywy to kurczaczki,bocian,kwiaty.Wykonuję jajeczka wiszące i leżące. Taka praca mnie odpręża i przynosi satysfakcję.

  Odpowiedz
 5. Amaretta  17 marca 2018 22:09

  Ja zawsze robię metoda batikowa. Wosk ze szpilka. No i można je jeść:)

  Odpowiedz
 6. Aromer0209  18 marca 2018 11:47

  Bardzo piękne te pisanki 🙂 uwielbiam bardzo kolorowe, które przywołują wiosnę swą barwą 🙂

  Odpowiedz
 7. agasam9  18 marca 2018 12:30

  piękne, już nie mogę doczekać się przygotowań do Świąt 🙂

  Odpowiedz
 8. Jaworka  19 marca 2018 09:03

  Piękne te wzorki az zazdroszczę takich talentów jak byłam mała to z mamą to robiliśmy teraz ja kupuję gotowe pisanki do ozdoby koszyczka a swoje gotuję tylko w skorupkach z cebuli i burakach czerwonych

  Odpowiedz
 9. J  20 marca 2018 09:08

  białe ażurową są ciekawe i najbardziej mi sę podobają

  Odpowiedz
 10. Weronika  21 marca 2018 20:16

  Wszystkie śliczne, ale gdybym musiała wybrać, to ażurowe albo naklejanki różnego rodzaju 🙂 Ja sama skromnie, farbka z marketu 😛 i trochę decoupage’u.

  Odpowiedz
 11. Anett13  30 marca 2018 09:11

  Ja co roku sobie obiecuję, że się wezmę i zrobię coś ładnego, a później jakoś nigdy czasu mi nie wystarcza 🙁

  Odpowiedz
 12. Anna  30 marca 2018 11:59

  Pisanki są po prostu piękne, w tamtym roku robiłam 🙂 a w tym zobaczymy jak będzie z czasem

  Odpowiedz
 13. martucha180  31 marca 2018 16:20

  Wszystkie są piękne!

  Odpowiedz
 14. wioleta Sekura  15 kwietnia 2019 09:54

  przepiękne wszystkie…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany