Wielkanocne menu – pysznie, prosto i bezstresowo
Szefowie kuchni Knorr postanowili podzielić się swoimi radami i zaproponować proste przepisy na święta!
Mimo że coraz częściej eksperymentujemy w kuchni i szukamy nowych smaków, to są pewne okazje, gdy innowacyjne pomysły schodzą na dalszy plan, a na stołach muszą pojawić się tradycyjne polskie potrawy. Jedną z takich okazji jest Wielkanoc. Te świąteczne dania nigdy się nie nudzą – może dlatego, że czeka się na nie z utęsknieniem przez cały rok.
Z jednej strony – pyszne świąteczne menu, na które czeka cała rodzina, z drugiej – presja, jaką czujemy przy okazji świąt, bo przecież dania muszą się udać. Próbować będą nie tylko domownicy, ale również goście. Pracy mnóstwo, zresztą nie tylko w kuchni, a czasu zdecydowanie za mało. Właśnie dlatego szefowie kuchni Knorr postanowili podzielić się swoimi radami i zaproponować prosty przepis na święta! W tym roku przygotujemy wielkanocne menu na spokojnie i bez paniki, a zaoszczędzony czas będzie można poświęcić na wiosenny spacer lub chociażby przymiarki przed lustrem!
Najpierw zupa – to może żurek?
Punktem kulminacyjnym wielkanocnej niedzieli jest obiad, który gromadzi wokół stołu wszystkich domowników. Idealnym wyborem na pierwsze danie będzie żurek – tradycyjna staropolska zupa przygotowywana na bazie zakwasu. Nie znasz receptury na zakwas? A może brakuje Ci czasu na jej wykorzystanie? Spokojnie – pyszną świąteczną zupę możemy przygotować w zaledwie pół godziny.
- Zaczynamy od pokrojenia w plastry marchewki i ziemniaków, które następnie gotujemy.
- W tym samym czasie przygotowujemy Żurek Knorr według przepisu na opakowaniu.
- Następnie kroimy boczek i dodajemy do żurku, wrzucamy też ugotowaną marchewkę i ziemniaki.
- Gotujemy całość jeszcze 10 minut. Przyprawiamy majerankiem.
- Już na talerzach zupę dekorujemy kawałkami jajka i posiekaną natką pietruszki.
Ten prosty przepis na Żurek wielkanocny to gwarancja smaku, a łatwość przygotowania zupy – bezcenna.
Drugie danie – schab pieczony, w świątecznym sosie
Propozycja na danie główne to Schab pieczony w sosie żurawinowym. Brzmi świetnie, jeszcze lepiej smakuje. Oto szczegóły przygotowania:
- Rozpoczynamy od natarcia schabu ulubionymi przyprawami: majerankiem, czosnkiem, solą, pieprzem oraz musztardą.
- Następnie obsmażamy mięso na tyle, żeby się zarumieniło.
- Przekładamy schab do naczynia żaroodpornego, wlewamy szklankę wody, wkładamy margarynę i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 160 stopni przez 30 minut.
- Podczas pieczenia powstaje sos – przelewamy go do rondelka i dodajemy do niego Sos do pieczeni ciemny Knorr wymieszany ze szklanką wody.
- Na koniec, aby dopełnić dzieła, dodajemy żurawinę ze słoika oraz łyżkę śmietany.
- Całość gotujemy do momentu, aż zgęstnieje.
Kucharze Knorr polecają schab podawać na ciepło np. z ziemniakami, ale można go też potraktować jako dodatek do pieczywa na zimno – pokrojony w plastry, oczywiście z sosem żurawinowym. Podczas gdy schab piecze się w piekarniku, możemy zająć się kolejnymi świątecznymi obowiązkami.
Sałatka na świątecznym stole? Obowiązkowo!
Znamy tyle przepisów na sałatki – pytanie, który z nich wybrać na Wielkanoc? Proponujemy prawdziwie odświętne wydanie, a mianowicie Świąteczną sałatkę z indykiem. Jak ją zrobić?
- Gotujemy 5 jajek, 4 z nich kroimy, jedno zostawiamy do dekoracji.
- Nacieramy piersi z indyka Przyprawą do mięs Knorr. Dzięki niej mięso będzie wspaniale przyprawione, bardzo aromatyczne.
- Skrapiamy je oliwą z oliwek, a następnie owijamy ciasno folią aluminiową.
- Pieczemy piersi w temperaturze 160 stopni przez 35 minut.
- Po wystudzeniu kroimy w kostkę.
- Tak samo postępujemy z pozostałymi składnikami: ananasem, szynką, serem żółtym.
- Teraz czas na sos – majonez mieszamy z sokiem z cytryny oraz curry, by urozmaicić smak sosu. Łączymy składniki z sosem i doprawiamy do smaku.
Gotowe! Aby sałatka przyciągała wzrok gości, możemy ją udekorować szczypiorkiem oraz wcześniej ugotowanym jajkiem.
Tymbaliki z kurczaka – na świąteczne śniadanie, na przystawkę lub na kolację
Pod tą tajemniczą dla niektórych nazwą kryją się nasze ulubione galaretki z mięsem i warzywami. Kucharze Knorr opowiadają, jak w szybki i prosty sposób przyrządzić je tak, jak robiły to nasze mamy i babcie.
- Zaczynamy od zagotowania w wodzie mięsa z kurczaka oraz warzyw: marchewki, selera, pietruszki, zielonego groszku. Doprowadzamy wywar do wrzenia, a następnie zbieramy wierzchni osad.
- Dodajemy przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy i ziarna czarnego pieprzu oraz dwie kostki Rosołu z kury Knorr.
- Gotujemy bulion, następnie przecedzamy.
- Mięso i marchewkę siekamy w kostkę.
- Dodajemy do wywaru roztrzepane białka jajek, całość gotujemy i przecedzamy przez gazę.
- Następnie wsypujemy żelatynę i mieszamy do jej rozpuszczenia.
- Do wcześniej przygotowanych foremek wrzucamy pokrojoną marchewkę, mięso oraz groszek. Zalewamy wywarem, po czym odstawiamy w chłodne miejsce do zastygnięcia.
Gotowe galaretki podajemy z kawałkiem cytryny.
Powyższe przepisy na Wielkanoc są polecane przez szefów kuchni Knorr w ramach „Prostego przepisu na święta”, będącego częścią programu kulinarnego „Prosty przepis na dziś!”.
Garść porad na tzw. wszelki wypadek
Gdy zbliża się Wielkanoc, warto mieć dobry plan działania i pakiet smacznych, sprawdzonych przepisów, których przygotowanie będzie przyjemnością, a nie stresującym obowiązkiem. Gdy jednak zdarzy nam się popełnić błąd, nie panikujmy. Oto kilka rad szefa kuchni Knorr Piotra Murawskiego na typowe wielkanocne problemy:
- Przesolony żurek? Da się go uratować! Wystarczy rozcieńczyć go do pożądanego smaku, a w tym celu użyć wody, śmietany lub wywaru z warzyw niezawierającego soli.
- Czy jest jakiś sposób, aby pieczone mięso nie wyschło i można go było podawać na drugi dzień? Pieczone mięso bez żadnych problemów zachowa swoją świeżość przez kilka dni, jeśli po upieczeniu umieścimy je w plastikowym pojemniczku lub po prostu zawiniemy w folię aluminiową. Drugi, znany z dawien dawna sposób, to przechowywanie mięsa w tłuszczu. Oczywiście musi to być na tyle duża ilość tłuszczu, by pokrył on całą jego powierzchnię. Tak chronione mięso można bez utraty jakości przechowywać nawet do tygodnia.
- Jak zaplanować przyrządzanie wielkanocnych potraw – które zrobić najwcześniej, bo nic nie stracą na jakości i dotrwają do świąt, a które najpóźniej, bo koniecznie muszą być świeże?Należy zacząć od zamarynowania mięsa i przygotowania sałatek, ale wstrzymując się z ich dokańczaniem. Wcześniej można też ugotować żurek. Ostatniego dnia powinno się piec ciasta, mięsa i kończyć pozostałe potrawy. Na końcu przygotowań należy zająć się rybami, o ile takowe są w menu.