Wielkanoc: jak wygląda w egzotycznych krajach?

Indyjskie festyny i teatry

W Indiach mieszka ok 24 miliony chrześcijan. Wielkanoc jest obchodzona w stanach, w których żyje ich najwięcej, czyli Manipur, Goa, Kerala i Arunachal Pradesh. Wielki Piątek jest oficjalnym świętem w Indiach, któremu towarzyszą medytacje i zaduma. W niedzielę Rezurekcja jest odprawiana o wschodzie słońca. Mieszkańcy Półwyspu Indyjskiego chętnie obdarowują się ciastami i czekoladowymi jajkami, a także tradycyjnie piją indyjską herbatę. W uroczystości angażują się całe dzielnice chrześcijańskie. Mają wtedy miejsce liczne festyny i teatry o tematyce paschalnej. Dla dzieci organizowane są gry i zabawy.

Chińskie Święto Zmarłych

W Chinach Święta Wielkiej Nocy nie są oficjalnie obchodzone. W podobnym czasie mieszkańcy celebrują Qingming Jie, czyli Święto Czyste i Jasne. Uroczystość jest poświęcona pamięci zmarłych. Z tego względu Chińczycy, podobnie jak Polacy przed Wszystkimi Świętami, sprzątają groby i dekorują je. Wierzą, że dusze zmarłych mają takie same potrzeby jak żywi ludzie, dlatego należy pomóc im je zaspokoić.  

W dniu Qingming Jie Chińczycy zapalają świeczki, stawiają misę z rytualnym posiłkiem dla zmarłych, a także palą papierowe pieniądze i wystrzeliwują petardy. Oddają również hołd zmarłym, uderzając trzykrotnie czołem o ziemię. – Ze świętem Qingming Jie wiąże się również ceremonia picia herbaty. Ta z wiosennych zbiorów poprzedzających chińskie święto zmarłych, czyli „sprzed jasności”, uchodzi za najlepszą jakościowo i bardzo drogą. Chińczycy starają się, aby jak najwięcej suszu sprzed obchodów święta trafiło w ręce smakoszy luksusowego naparu – mówi Joanna Fijałkowska, Trade Marketing Specialist TEEKANNE – marki która posiada ponad 130 lat doświadczenia w zakresie produkcji herbaty.

12

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (80 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. karr96  14 kwietnia 2017 06:05

  Ciekawy artykuł, można dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek.

  Odpowiedz
 2. Aldona81  14 kwietnia 2017 15:26

  Jaka rozbieżność- u nas radosne święta- w Chinach święto zmarłych. Ale przecież co kultura, to tradycja.

  Odpowiedz
 3. martucha180  14 kwietnia 2017 19:59

  Australia mnie zaciekawiła.

  Odpowiedz
 4. Wusia  19 kwietnia 2017 19:46

  Ciekawe informacje, ale dla mnie największym zaskoczeniem są Włochy. Właśnie wróciłam z Wielkanocy spędzonej na północy Italii.Gdybym nie wiedziała , że są święta to z zachowania tubylców, atmosfery na ulicy nigdy nie można by tego wywnioskować.Żadnych dekoracji, wystroju w kościołach- po prostu cisza, chyba że gdzie nie gdzie czekoladowe jajko.Szanujmy nasze tradycje, bo są ciekawe i barwne.

  Odpowiedz
 5. Klaudiaa  21 kwietnia 2017 13:03

  wow jaka różnorodność

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.