Wielkanoc: jak wygląda w egzotycznych krajach?

W Polsce mamy święconkę, śmigusa – dyngusa czy mazurki. W Indiach organizowane są uliczne festyny i teatry, a w Chinach w czasie Wielkanocy obchodzone jest święto zmarłych. To tylko niektóre z ciekawszych zwyczajów wielkanocnych na świecie.

Wielkanoc to najważniejsze dla chrześcijan święto upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jej odpowiednikiem dla prawosławnych jest Pascha. W odradzanie się przyrody po zimie wierzyli także starożytni Grecy. Uważali, że nadejście wiosny związane jest z powrotem do świata żywych Adonisa, wraz z którym ziemię znów wypełnia obfitość pokarmów. Jak Pascha jest obchodzona w odległych zakątkach świata?

Australijska dynia

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy Australijczycy mają cztery dni wolnego. Rzadko spędzają ten czas w domu, częściej niż Europejczycy podróżują. Posiłki zwykle przygotowują na grillu, przyrządzając mięso, warzywa oraz dynię. Zgodnie ze zwyczajem wielkanocnym jedzą słodkie bułeczki udekorowane symbolem krzyża. Wypieka się je razem z suszonymi owocami oraz masą czekoladową.

Meksykańskie figurki Judasza

Wielkanoc w Meksyku to najbardziej oczekiwane święto. Obchody trwają aż 14 dni! Pierwsze siedem to tzw. Święty Tydzień, drugi – Paschalny. W Wielki Piątek na ulicach odgrywane są najważniejsze sceny z życia Jezusa. Dzień później pali się figurki Judasza. Niedziela Wielkanocna jest obchodzona najhuczniej – Meksykanie biorą udział w pokazach fajerwerków oraz tańczą, a zabawy trwają do białego rana.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (80 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. karr96  14 kwietnia 2017 06:05

  Ciekawy artykuł, można dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek.

  Odpowiedz
 2. Aldona81  14 kwietnia 2017 15:26

  Jaka rozbieżność- u nas radosne święta- w Chinach święto zmarłych. Ale przecież co kultura, to tradycja.

  Odpowiedz
 3. martucha180  14 kwietnia 2017 19:59

  Australia mnie zaciekawiła.

  Odpowiedz
 4. Wusia  19 kwietnia 2017 19:46

  Ciekawe informacje, ale dla mnie największym zaskoczeniem są Włochy. Właśnie wróciłam z Wielkanocy spędzonej na północy Italii.Gdybym nie wiedziała , że są święta to z zachowania tubylców, atmosfery na ulicy nigdy nie można by tego wywnioskować.Żadnych dekoracji, wystroju w kościołach- po prostu cisza, chyba że gdzie nie gdzie czekoladowe jajko.Szanujmy nasze tradycje, bo są ciekawe i barwne.

  Odpowiedz
 5. Klaudiaa  21 kwietnia 2017 13:03

  wow jaka różnorodność

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.