Wielka Piątka – psychotest, który możesz spotkać szukając pracy

Interesującym i rzetelnie skonstruowanym psychotestem, jakim często posługują się naukowcy i psychologowie, jest Wielka Piątka (z ang. Big Five).  Opiera się on, jak wskazuje nazwa, na pięciu czynnikach (neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenia, sumienność i ugodowość), a jego autorami są  Paul Costy i Robert McCrae. Wielka Piątka – psychotest, z którym możesz spotkać także szukając pracy.

 

            Neurotyczność to parametr osobowości warunkujący poziom niezrównoważenia emocjonalnego, odporność na stres, skłonność do popadania w stany lękowe, agresję i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Osoba wysoce neurotyczna wystawiona na trudne sytuacje reaguje silniej niż osoba stabilna emocjonalnie, odczuwając przygnębienie, obawę, napięcie, agresję, apatię, niepokój.

Kolejnym badanym parametrem, którego skala jest szeroka, a próba określenia czasem problematyczna, jest ekstrawersja, która, najprościej ujmując, kieruje percepcję i działania ku otoczeniu. Ekstrawertyk jest towarzyski, wesoły, aktywny i otwarty na doznania. Czerpie energię z przebywania wśród ludzi. Posiada wiele zainteresowań i ma dużo energii. Jego przeciwieństwem jest introwertyk- człowiek skupiony na życiu wewnętrznym, nieskory do otwartego wyrażania emocji i preferujący samotność i spokój. Większość ludzi nosi cechy zarówno ekstrawertyczne, jak i introwertyczne, a różnice tkwią w proporcjach tych cech.

Otwartość na doświadczenia decyduje o tendencji do poszukiwania nowych doznań, braku strachu przed wyzwaniami, ciekawości i chęci zdobywania nowych umiejętności. Osoby mało otwarte na doświadczenia cenią sobie spokój i rutynę, nie lubią zmian i mają trudności z przystosowaniem się do nowych warunków.

Kolejnym wyodrębnionym czynnikiem jest sumienność. Wyraża się w stosunku osoby do obowiązków, czy pracy. Człowiek sumienny wytrwale dąży do osiągnięcia wytyczonych celów, skupia się na realizacji zadań, cechuje się pracowitością, zdyscyplinowaniem, rzetelnością i ambicją. Można na nim polegać. Jego przeciwieństwem jest człowiek nieukierunkowany na sukces i daleki od obowiązkowości. Nie zmierza do określonego celu.

Ostatnią cechą braną pod uwagę w kwestionariuszu osobowości jest ugodowość, która odzwierciedla nasze nastawienie do innych ludzi i osobiste przekonania przekonania. Osoba ugodowa nie jest skora do kłótni i zgadza się ze zdaniem większości, nie wychylając się ze swoim zdaniem. Charakteryzuje się postawą konformistyczną. Jej odwrotnością jest człowiek antagonistyczny- uparty i nastawiony na rywalizację ze społeczeństwem. Kompromisy są mu obce. Rzadko ustępuje. Odbierany jest przez to negatywnie, zwykle jako ktoś egocentryczny i zarozumiały.

Poniżej znajdują się przykładowe testy, dzięki którym dowiesz się się czegoś o swoich. psychologicznych predyspozycjach. Często pracodawcy polecają wykonanie kwestionariusza Big Five, by na podstawie wyników dobrać odpowiednio pracowników do właściwych stanowisk.

1) http://www.outofservice.com/bigfive/

2) http://bas67.pl/test_b5t_list.php

3) http://psychologytoday.tests.psychtests.com/take_test.php?idRegTest=1297

Test Big Five opisała dla Was doskonale jedna z naszych czytelniczek – Hidari11

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,52 z 5)
loading... zapisuję głos...