Na czym polega wegańska moda i kto projektuje w zgodzie z naturą?

Weganizm kojarzy się przede wszystkim z rezygnacją ze spożywania produktów odzwierzęcych. Tak naprawdę jest to jednak cała filozofia życia, w wielu jego aspektach. Prawdziwi weganie nie tylko wyłączają z jadłospisu mięso oraz nabiał, ale także używają wegańskich kosmetyków, nie chodzą do cyrku ani na rodeo i noszą ubrania wyprodukowane w zgodzie z naturą. Niniejszy artykuł postanowiliśmy poświęcić tej ostatniej kwestii, sprawdzając, czym tak naprawdę jest wegańska moda i komu z branży modowej naprawdę leży na sercu dobro zwierząt!

Z roku na rok rośnie liczba wegan, którzy nie chcą wybierać między modnym wyglądem a szacunkiem i miłością do zwierząt. Na fali tej ideologii mało empatyczny dotąd świat mody powoli zaczyna zmieniać swoje oblicze, a na wybiegach pojawia się coraz więcej wegańskich kolekcji, które mogą spokojnie konkurować z tradycyjnymi projektami. Zwłaszcza, że nosi je z dumą wiele gwiazd, takich jak Madonna, Gwyneth Paltrow, Natalie Portman czy Pamela Anderson. Na czym jednak dokładnie polega wegańska moda i kto tworzy ubrania oraz akcesoria zgodne z jej wymaganiami? Specjalnie dla Was zgłębiamy ten – wciąż jeszcze zbyt wąsko omówiony – temat!

Na czym polega wegańska moda i kto projektuje w zgodzie z naturą?

Wegańska moda wbrew pozorom nie polega na uczęszczaniu na protesty przeciwko produkcji futer i skór czy noszeniu t-shirtów z napisami, takimi jak: „No excuse for animal abuse” czy „eat figs not pigs” (choć oczywiście tego nie wyklucza). To raczej świadoma konsumpcja i toczenie walki o prawa zwierząt w sklepach, w których robimy codzienne zakupy. W dziedzinie mody oznacza to przede wszystkim kupowanie ubrań z alternatywnych dla skóry, wełny, kaszmiru, jedwabiu, angory, piór i futer roślinnych materiałów, których produkcja jest nieszkodliwa dla środowiska, a także ubrań i akcesoriów stworzonych w procesie upcyklingu. Upcyklingowych akcji znanych domów mody i sieciówek oraz roślinnych, biodegradowalnych tkanin jest na szczęście coraz więcej. Producenci współpracujący ze Stellą McCartney stworzyli na przykład wegański zamsz, który w zeszłym roku zachwycił gości New York Fashion Week, a marce Pinatex udało się wyprodukować roślinną skórę z włókien ananasa.

 

To jednak nie wszystko! Prawdziwi weganie zwracają także uwagę, czy klej użyty np. do połączenia elementów kupowanych przez nich butów nie bazuje na produktach odzwierzęcych (do produkcji kleju często używa się kolagenu pobranego ze zwierzęcych tkanek). Niewegańska może być również biżuteria, jeśli zawiera perły, masę perłową lub elementy koralowca, nie mówiąc już o naszyjnikach z myśliwskimi akcentami w postaci rogów czy korali wykonanych z kłów lub kości zwierząt.

 

Wegańscy projektanci

Stella McCartney

Najbardziej znanym nazwiskiem w branży vegan fashion jest w tej chwili, wspomniana już w artykule, córka Paula McCartneya. Sam piosenkarz jest bardzo zaangażowany w walkę o prawa zwierząt. Jako zdeklarowany wegetarianin propaguje też bezmięsną dietę. Stella McCartney wyniosła z domu podobną ideologię i już od początku kariery była konsekwentna w swoich przekonaniach i działaniu. Używała w projektach wyłącznie materiałów pochodzenia roślinnego, nawet gdy cały świat mody w tym samym czasie nosił futra, pióra i wyroby ze skór. Jej kolekcje dowodzą, że wegańska moda może być „glamour”. Projektantka stara się także dotrzeć z nimi do szerszych grup odbiorców, podejmując współpracę z „tańszymi” markami, takimi jak H&M czy Adidas. 

 

Wegańska torebka Stelli McCartney

 

Efekt współpracy z marką Adidas

 

Leanne Mai-ly Hilgart 

Założycielka i właścicielka marki Vaute Couture w wieku 10 lat została wegetarianką, a gdy skończyła 17, przeszła na weganizm.  Już jako nastolatka brała udział w walce o zatwierdzenie ustawy prawnej o używaniu alternatywnych metod wykonywania sekcji zwierząt na lekcjach biologii w amerykańskim stanie Illinois. Ideologię propagowaną od wczesnych lat dziecięcych przeniosła do swojej firmy, tworząc pierwszą kolekcję wegańskich płaszczy na zimę. Aby je stworzyć, przez 8 miesięcy poszukiwała wegańskich tkanin, którymi można zastąpić wełnę aż w końcu udało jej się znaleźć materiał odporny na wiatr, śnieg i zimno.

 

Zimowy płaszcz z kolekcji Leanne Mai-ly Hilgart

 

Nenukko

To polski akcent w wegańskiej modzie światowej. Nenukko to w pełni wegańska marka odzieżowa, która produkuje lokalnie i w limitowanej ilości. Jej projekty są utrzymane w miejskim stylu i dedykowane indywidualistom, ceniącym sobie niekonwencjonalne rozwiązania. Łączą style, mieszają konwencje i łamią zasady. Przede wszystkim jednak zwracają się ku naturze, bazując m.in. na surowych, grubych materiałach, dających poczucie bezpieczeństwa w zetknięciu z delikatnością ludzkiej skóry.

 

Projekty Nenukko

 

Wegańskie marki obuwnicze

Na rynku można też spotkać coraz więcej wegańskich marek obuwniczych, nie ograniczających się wyłącznie do zamożnych odbiorców, sięgających po luksusowe towary. Wegańska moda obuwnicza obejmuje marki, takie jak:

Etnies, Beyond Skin, Wills, Native Shoes, Vans, Vagabond (specjalne kolekcje Non Animal), Muroexe czy Keds.

 

Sieciówki, które nie sprzedają futer

Wegańska moda powoli przenosi się także do sieciówek. Jak na razie najwięcej sklepów zadeklarowało rezygnację ze sprzedaży naturalnych futer. Oficjalnie zasadę tę przyjęły marki: Zara, Asos, Armani, Bershka, H&M, Hugo Boss, Bonprix, Esprit, Pull&Bear, Solar, Top Shop, Oysho, Zalando i C&A. Na pewno można się jednak spodziewać z ich strony dalszych kroków w stronę mody tworzonej w zgodzie z naturą.

 

Wegańskie sztuczne futra

 

Co sądzicie o modzie idącej w parze z weganizmem? Czy odpowiada Wam taki model ubierania się? I czy same czytacie metki kupowanej odzieży, sprawdzając ją pod kątem ewentualnej szkodliwości dla środowiska? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 4,11 z 5)
loading... zapisuję głos...