Wcierki do włosów – czy mogą powodować wypadanie włosów?
Wcierki do włosów to jedna z najskuteczniejszych metod wzmocnienia ich i przyspieszenia porostu. Wiele osób jednak po rozpoczęciu kuracji takim produktem, uskarża się na wzmożone wypadanie włosów. Czy jest to możliwe, żeby wcierki na porost włosów w praktyce działały odwrotnie i powodowały ich wypadanie?
Osoby, którym zależy na długich, mocnych i zdrowych włosach, bardzo często w pierwszej kolejności sięgają po wcierki do włosów. Stosując taką kurację, należy mieć na uwadze, że ważna jest systematyczność i cierpliwość. Wcierki do włosów przynoszą dobre efekty, ale dopiero po jakimś czasie. Należy więc je regularnie stosować. Niestety, zdarza się, że w pierwszych dniach aplikowania wcierki, podczas czesania, na szczotce, czy grzebieniu możemy zauważyć większą ilość włosów, niż zawsze, co skutecznie zniechęca do dalszej kuracji. Odpowiadamy, czy jest to powód do niepokoju i czy niezwłocznie powinniśmy odłożyć produkt!
Wcierki na porost włosów i wypadanie
Wcierki do włosów to produkty przeznaczone do wzmocnienia cebulek włosa i przyspieszenia porostu. Chętnie sięgają po nie osoby, które zapuszczają włosy lub chcą je zagęścić (zwłaszcza w okolicy skroni i na tzw. zakolach). Wcierki mogą mieć formułę olejową lub płynną. Olejowe wcierki są nieco trudniejsze w aplikacji i wymagają więcej czasu i uwagi. Te w postaci płynu są łatwiejsze w aplikacji i można je używać codziennie, także po myciu włosów (w odróżnieniu od wcierek olejowych). Produkt najlepiej aplikować za pomocą atomizera (jeżeli oryginalny opakowanie jest inne, warto przelać go do innej buteleczki). Bardzo ważnym elementem nakładania wcierki jest masaż skóry głowy.
Najlepsze wcierki do włosów
Jakiś czas temu braliśmy już na tapet temat wcierek na porost włosów. Przygotowaliśmy dla Was wtedy artykuł z serii Top Kosmetyczny: Najlepsze wcierki na porost włosów. Wszystkie produkty, które znalazły się w rankingu testowaliśmy i każdą polecamy. Mają dobre, proste składy i sprawdzone, skuteczne działanie.
Jak stosować wcierki?
Tak, jak pisaliśmy powyżej, najłatwiejsze w użyciu są wcierki w buteleczce z atomizerem. Za pomocą kilku psiknięć można codziennie aplikować płyn na skórę głowy. Samo nakładanie wcierki trwa dosłownie kilka minut. Po nałożeniu warto za pomocą palców lub specjalnego masażera rozprowadzić produkt na całej skórze głowy. Masaż dodatkowo pobudza cebulki włosów, wzmacniając je oraz przyśpieszają porost. I to właśnie ta część aplikacji wcierki może przyczynić się do wrażenia wzmożonego wypadania włosów.
Czy wcierki mogą powodować wypadanie włosów?
Masaż skóry głowy, który powinien być nieodłącznym elementem nakładania wcierki, sprawia, że ma ona jeszcze lepsze działanie i może dotrzeć w głąb cebulek włosów. Ma to też jednak swoje minusy. Podczas masażu poprzez pobudzania cebulek, przyśpiesza się wypadanie starych, obumarłych włosów, na których miejscu szybciej pojawią się “nowe”. Nowy włos szybciej wypycha ten obumarły, który i tak by wypadł, tylko później. Dlatego też pojawia się wrażenie wzmożonego wypadania włosów.
Wcierki a wypadanie włosów
Powyższa sytuacja jest najczęściej spotykana, jednak nie zawsze jest to jedyna przyczyna. Czasami faktycznie wcierki do włosów mogą powodować wzmożone wypadanie włosów. Zdarza się to np. w przypadku, gdy mamy uczulenie na któryś ze składników aktywnych wcierki. Można to łatwo rozpoznać, ponieważ uczuleniu w większości przypadków, towarzyszy świąd, pieczenie, wysypka, a nawet łupież. Jeżeli więc zauważysz takie objawy, koniecznie zrezygnuj z dalszego stosowania produktu. Warto też przed rozpoczęciem kuracji nowym produktem, zrobić test uczuleniowy – nałożyć produkt tylko na niewielki fragment skóry głowy i obserwować reakcję.
Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące?
Wypadanie, to jeden z najczęstszych problemów z włosami. Zanim zaczniemy się tym martwić, warto się zastanowić, czy ten problem na pewno nas dotyczy. Każdego dnia tracimy ok. 100 włosów dziennie. Jest to zupełnie normalne – włos się starzeje, wypada i robi miejsce następnemu. Jeżeli więc codziennie na szczotce nie zostaje Ci więcej niż ta wspomniana garstka włosów, to nie musisz się niczym martwić. Oczywiście nie jest też tak, że codziennie wypada nam dokładnie tyle samo włosów. Czasami włos, który wypadł z cebulki, wciąż pozostaje na głowie, wśród innych włosów i opada później, np. podczas czesania. Jeżeli takich włosów jest jednego dnia więcej, to przy rozczesywaniu włosów może Ci się wydawać, że wypada ich więcej niż normalnie. Zwłaszcza jest to widoczne jeżeli rozczesujemy włosy raz dziennie, a w ciągu dnia nosimy je ciasno upięte. Warto więc przyjrzeć się temu bliżej, zanim wpadniemy w panikę.