Wcierki do włosów domowe czy gotowe? Które lepsze?

Kiedy myślimy o zapuszczaniu lub wzmocnieniu włosów, jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą nam na myśl są wcierki do włosów lub suplementy. Wcierki do włosów domowe lub gotowe, kupowane w drogerii są jednym z najczęściej polecanych metod na przyspieszenie porostu włosów. Które są lepsze? Na które postawić w pierwszej kolejności?

Spis treści:

Najlepsza wcierka do włosów nie musi być droga. Czasami wystarczy kilka składników, które znajdziesz w… swojej kuchni, żeby cieszyć się mocnymi i zdrowymi włosami. Domowe wcierki na porost włosów są równie skuteczne co te, które są dostępne w drogeriach. Wystarczy wiedzieć, po które składniki sięgnąć.

Photo by Valerie Elash on Unsplash

Wcierki do włosów domowe, czyli jakie?

Są różne rodzaje wcierek do włosów. Najprostszy podział, jaki możemy przyjąć, to wcierki do włosów domowe oraz gotowe. Domowe, to takie, które można wykonać samodzielnie z dostępnych półproduktów (np. spożywczych, zielarskich, aptecznych). Gotowe to wszystkie te kosmetyki, które znajdziemy już w finalnej formie na półkach drogerii. Na które wcierki postawić, zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów i nie chcemy wydawać kroci? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Najlepsza wcierka na porost włosów

Nie da się jednoznacznie określić, która wcierka jest najlepsza. Każde włosy są inne, każda skóra głowy ma inne zapotrzebowania. Można natomiast z ogromu wcierek dostępnych na rynku, wybrać te najlepsze. Jakiś czas temu robiliśmy już przegląd wcierek do włosów i wybraliśmy nasze TOP 7:

Równie skuteczne, co te, które znalazły się w naszym TOP 7, są wcierki do włosów domowe, które możesz przygotować samodzielnie. Niektóre z nich to również gotowe produkty, ale ich standardowe zastosowanie jest nieco inne. Za chwilę wszystko Ci wyjaśnimy. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie naszych ulubionych domowych wcierek do włosów.

 

Wcierki do włosów domowe – nasze TOP 7!

Zestawienie jest oczywiście subiektywne, ale każdą wcierkę znamy i każdą dokładnie przetestowaliśmy. Te, które polecamy sprawdziły się u nas najlepiej i chętnie do nich wracamy podczas codziennej pielęgnacji. Podczas aplikacji wcierek do włosów nie zapomnij o masażu skóry głowy – wtedy efekt będzie jeszcze lepszy!

Kozieradka na włosy

Naszym absolutnym numerem 1 w tej kategorii jest wcierka z kozieradki.

Kozieradka, inaczej nazywana koniczyną grecką lub bożą trawką, jest dość niepozorną rośliną. Posiada mnóstwo zalet, które sprawiają, że można wykorzystać ją w kuchni, lecznictwie i kosmetyce, a do tego jest tania i łatwo dostępna. Polecana jest osobom, których włosy są osłabione lub wypadają – wzmacnia je i stymuluje cebulki włosów, dzięki czemu rosną szybciej i są zdrowsze.

Jak przygotować domową wcierkę do włosów z kozieradki?

Do przygotowania takiej wcierki będziesz potrzebować 3 łyżek zmielonych nasion. Zalej je 150 ml wody, następnie zagotuj i odstaw do przestygnięcia, a później wetrzyj w skórę głowy niewielką ilość i pozostaw na ok. 1-3 h. Po tym czasie umyj włosy jak zawsze. Dla jak najlepszych efektów zabieg wykonuj regularnie, np. raz w tygodniu.

Więcej o zastosowaniu kozieradki na włosy, przeczytasz tutaj:

Z kozieradką problem mogą mieć osoby, które nie lubią intensywnych zapachów na włosach, tym bardziej zapachów związanych z… jedzeniem. Dlatego przechodzimy do dalszych propozycji. Są to równie skuteczne wcierki do włosów domowe, ale przystępniejsze w użyciu.

Olej rycynowy 

Kiedy myślimy “wcierki do włosów domowe”, to przychodzą nam na myśl raczej typowo płynne produkty. Tymczasem olej rycynowy jest równie skuteczną wcierką do włosów, tyle że olejową. Niemniej, ma bardzo dobre i skuteczne działanie na włosy. Wzmacnia je i stymuluje cebulki, dzięki czemu włosy rosną szybciej i są mocniejsze oraz zdrowsze.

Wcierki do włosów domowe

Jak stosować olej rycynowy jako wcierkę?

Podgrzej ok. 2 łyżki oleju rycynowego w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej, następnie dokładnie rozprowadź go na skórze głowy, wykonując przy tym masaż skalpu. Olej rycynowy ma specyficzną, typową dla oleju konsystencję – ciężką i gęstą, dlatego bez podgrzania trudno byłoby rozprowadzić go dokładnie na skórze głowy. Zmyj olej po ok. 1-3h. W celu wzmocnienia działania oleju rycynowego, możesz nałożyć czepek kąpielowy i zawinąć włosy w turban. Wytwarzane pod ręcznikiem ciepło zintensyfikuje działanie oleju.

Więcej o zastosowaniu oleju rycynowego w kosmetyce przeczytasz w poniższym artykule:

Wcierka aloesowa

Wcierkę aloesową możesz przygotować na dwa sposoby, zależy jaką formą aloesu dysponujesz. Jeżeli masz dostęp do świeżego aloesu to przygotowanie wcierki rozpocznij od pokrojenia łodygi na małe kawałki. Zanurz je w wodzie na całą noc. Rano Twoja wcierka jest gotowa do użycia. Wcierkę aloesową można też zrobić z dostępnego w sklepie soku z aloesu. Wystarczy go rozcieńczyć z wodą i wcierka jest od razu gotowa. Aloes dostarcza włosom witamin, składników odżywczych, regeneruje skórę głowy, wzmacnia cebulki włosów.

Wcierki do włosów domowe czy gotowe?

Wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego

Skrzyp polny i pokrzywa to jedno z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych połączeń wzmacniających włosy. Ci, którzy wolą wzmocnienie od wewnątrz, przygotowują napar do wypicia (potocznie nazywany “skrzypokrzywą). Fanki wcierek do włosów, mogą przygotować podobną miksturę, ale zastosować ją na skórę głowy, działając od zewnątrz. Wcierka skutecznie wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie.

 

Wcierkę ze skrzypu i pokrzywy możesz przygotować z zasuszonych ziół lub ze świeżych. Łyżkę skrzypu i pokrzywy zalej wodą i odczekaj ok. 20 minut. Po tym czasie odcedź przygotowaną miksturę. Następnie, gdy napar lekko ostygnie, nałóż na skórę głowy wykonując przy tym masaż. Wcierkę możesz stosować nawet codziennie. 

Wcierki do włosów domowe – sok z brzozy

Sok z brzozy to właściwie “gotowiec”, ale jest dostępny w sklepach zielarskich lub spożywczych, więc nie każdy z nas kojarzy jego działanie z włosami. Zwróćcie dokładnie uwagę na to, co kupujecie – w sklepach dostępne też są wody brzozowe z dodatkiem alkoholu, ale to właśnie sok z brzozy ma o wiele skuteczniejsze działanie, jest łagodniejszy dla skóry głowy i jest naturalny. Nie ma limitu co do stosowania soku z brzozy na skórę głowy. Tak naprawdę, jeżeli nie masz uczulenia na ten produkt, to możesz go aplikować na skalp nawet kilka razy dziennie – tak też polecają go sobie, te co bardziej zdeterminowane w zapuszczaniu włosów, osoby. Sok z brzozy wzmacnia cebulki włosów i hamuje wypadanie. Regularnie stosowany przyspiesza porost włosów.

Wcierka z octu jabłkowego, mięty pieprzowej i olejku herbacianego

To już trochę bardziej skomplikowana mikstura, ale nad wyraz skuteczna. Wzmacnia włosy i stymuluje ich wzrost. Szczególnie polecana osobom, które zapuszczają włosy oraz tym, które walczą z łupieżem. Niektórzy mogą pochwalić się spektakularnymi efektami!

Jak wykonać wcierkę?

Potrzebujesz 4 łyżki octu jabłkowego, 20 kropli mięty pieprzowej, 10 kropli olejku herbacianego, wody. Ocet jabłkowy sprawi, że włosy będą błyszczące, mięta pieprzowa stymuluje cebulki włosów i przyśpiesza porost, a olej herbaciany oczysczza skórę głowy – pomaga pozbyć się łupieżu i sprawia, że meszki włosowe są zdrowe.

Wcierka z imbirem i olejem lnianym

Kolejna wcierka, która zadba o kondycję Twoich włosów i przyspiesza porost. Zetrzyj na tarce ok. 1 cm imbiru i połącz z 4 łyżkami oleju lnianego. Przed wtarciem w skórę głowy, wykonaj test uczuleniowy na niewielkim fragmencie skóry.

Podczas stosowania wcierki możesz czuć mrowienie skóry głowy. Jest to działanie rozgrzewające imbiru. Nie powinno Cię to niepokoić. Jeżeli jednak to uczucie będzie bardzo intensywne i nie będzie szybko przechodziło, to być może nie jest to wcierka dla Ciebie. Możesz mieć np. uczulenie na imbir. W takim wypadku lepiej nie stosować tej wcierki.

Wcierki do włosów domowe przepisy

Photo by Julia Topp on Unsplash

To nasze ulubione i sprawdzone przepisy na wcierki do włosów domowe. Lubimy korzystać z gotowych kosmetyków, ale czasami warto zajrzeć do kuchni i znaleźć pod ręką równie skuteczne produkty. Nie rozstrzygniemy raz na zawsze konfliktu czy lepsze są wcierki do włosów domowe, czy gotowe, ale gorąco Was zachęcamy do korzystania z obu form!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...