Wcierka z octu jabłkowego remedium na zniszczone i przetłuszczające się włosy
Masz zniszczone, łamiące się włosy? A może przerzedziła Ci się czupryna lub borykasz się z tłustą skórą głowy? Jeśli szukasz remedium na którąkolwiek z dolegliwości rozwiązania nie musisz szukać w drogerii czy aptece. Odpowiedzią na Twoje bolączki może stać się najzwyklejszy ocet jabłkowy – tani i łatwo dostępny – często już na wyposażeniu nie jednej domowej spiżarni.
Spis treści:
Popularny produkt spożywczy stosowany często w kuchni przydatny bywa w codziennej pielęgnacji włosów. Mowa o occie jabłkowym, który wykazuje wiele zdrowotnych właściwości. Działa, między innymi, przeciwbakteryjnie, wspomaga proces odchudzania, a także obniża poziom cukru we krwi. Oprócz tego korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Idealnym sposobem na przetłuszczające się włosy lub na stymulację ich wzrostu jest samodzielnie przygotowana wcierka z octu jabłkowego.
Właściwości octu jabłkowego
Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który ma szerokie zastosowanie w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Jego właściwości z powodzeniem można wykorzystać również w celach pielęgnacji ciała oraz włosów. Ocet jabłkowy bogaty jest w:
- związki polifenolowe
- kwas chlorogenowy
- pektyny
- kwas kawowy
- aminokwasy
- kwas kumarowy
Dzięki zawartości kwasu octowego ten naturalny produkt działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Płukanie i mycie warzyw oraz owoców w 4-procentowym roztworze kwasu octowego chroni przez zakażeniami drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą na nich bytować.
Ponadto podawanie octu jabłkowego obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, a do tego zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Oprócz tego polecany jest w diecie osób ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą i insulinoopornością. Osoby, które walczą z nadwagą mogą wykorzystać ocet jabłkowy jako element kuracji odchudzającej, która obejmuje stosowną dietę oraz aktywność fizyczną.
Zastosowanie octu jabłkowego
Znane w medycynie ludowej od wieków właściwości octu jabłkowego pozwalają na jego zastosowanie w wielu przypadkach. Najczęściej wykorzystuje się go przy wyeliminowaniu problemów trawiennych. Wspomaga również leczenie infekcji gardła i ucha oraz grzybicy paznokci. Niezawodny w eliminacji trądziku i innych niedoskonałości skóry, zapobiega także procesom jej starzenia. Pomocny w eliminacji wesz oraz brodawek, ogranicza poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Co ważne, reguluje poziom glukozy we krwi.
Octu jabłkowego nie powinno się wypijać w większych ilościach, najlepiej rozrzedzić go wodą i wypijać na czczo bądź do posiłku 1-2 razy dziennie. Osoby, które przyjmują leki na obniżenie poziomu glukozy we krwi powinny podejść z rozwagą do spożywania octu jabłkowego.
Jak stosowanie octu jabłkowego działa na włosy
Jest to roztwór, który można wykorzystać w pielęgnacji włosów. Jeśli masz problem z nadmiernie wypadającymi włosami zastosowanie octu wpłynie stymulująco na ich porost. Jeśli są suche i łamliwe to odżywi i poprawi ich kondycję. Poradzi się sobie też z takimi dolegliwościami jak łupież czy przetłuszczające się włosy. Prawidłowe, miejscowe stosowanie tego roztworu nie powoduje żadnych reakcji niepożądanych.
Wcierka z octu jabłkowego – jak ją wykonać?
Składniki:
- 2 łyżki octu jabłkowego
- szklanka wody mineralnej
- pojemnik z rozpylaczem
Sposób wykonania:
Połącz ocet jabłkowy z wodą. Wypełnij pojemnik przygotowanym roztworem. Umyj włosy szamponem i wypłucz. Następnie rozpyl mieszankę na włosy i skórę głowy po czym zacznij delikatnie masować skórę głowy – tak aby wcierka wniknęła w strukturę włosów. Po kilku minutach masażu spłucz włosy pod bieżącą wodą.
Zalety stosowania wcierki z octu jabłkowego
Regularne stosowanie wcierki na skórę głowy zamyka łuski włosów, dzięki czemu odzyskują utracony blask. Tego typu pielęgnacja przywraca równowagę pH skóry głowy, a także ją odżywia. Zapewnia stymulację porostu włosów przy jednoczesnym ograniczeniu ich wypadania. Dzięki aplikowaniu wcierki z octu wzmocnimy nasze cebulki włosów.
Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach, gdyż ich nie zachowanie grozi przesuszeniem naszej fryzury.