WAŻNE: Co powinnaś wiedzieć o ustawie antyaborcyjnej?

Temat dotyczący czy to liberalizacji prawa aborcyjnego, czy też wprowadzenia jego zakazu wraca w naszym kraju jak bumerang. To niezwykle istotna i budząca emocje kwestia, która bezpośrednio dotyczy nas – kobiet. Dlatego też, pomimo tego, że staramy się unikać tematów politycznych, tym razem decydujemy się na przybliżenie Wam projektu ustawy, która może wpłynąć na życie wielu kobiet na naszym kraju. Co powinnaś wiedzieć o ustawie antyaborcyjnej?

Zbliżenie sędziego młotek lekarza stetoskopu w rękach lekarza

fot. Freepik

14 marca tego roku eksperci Instytutu Ordo Iuris przedłożyli Marszałkowi Sejmu RP projekt nowej ustawy antyaborcyjnej wraz z jej uzasadnieniem. Autorami projektu są Fundacja Pro – Prawo do życia, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundacja Życie. Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji i „ochronę życia poczętego”.

„Art. 1. Każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia, to jest połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Życie i zdrowie dziecka od jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa.”

Artykuł ten mówi o tym, iż chwila powstania człowieka liczy się od momentu połączenia plemnika z komórką jajową. Do tej pory moment ciąży uznawało się w chwili implementacji zapłodnionej komórki w ścianach macicy. Jakie to może mieć konsekwencje? Otóż, ten przepis ustawy w prostej linii zabrania również stosowania antykoncepcji awaryjnej oraz wkładek domacicznych, w tym popularnej spirali. Logiczną konsekwencją będzie również zakaz przeprowadzania zabiegów in vitro.

Do tej pory polskie prawo dopuszcza przeprowadzenie zabiegów aborcji w 3 przypadkach. Są to:

  • gdy ciąża powstała w wyniku „czynu zabronionego” (np. gwałt, ciąża kazirodcza),
  • gdy ciąża zagraża  zdrowiu i życiu matki,
  • gdy dziecko ma urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.

Jest to rozwiązanie potocznie nazywane „kompromisem aborcyjnym”. Nowa ustawa wprowadza zakaz przerywania ciąży również w ich przypadku.

„Art. 152. § 1. Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

To jeden z zapisów ustawy, który budzi szczególne kontrowersje. Uzasadnienie ustawy wprowadza pojęcie „zabójstwa prenatalnego”. Oznacza to, że kobieta, która dopuści się zabiegu usunięcia ciąży będzie podlegać karze. Podobnie lekarz i wszystkie osoby zamieszane w cały proceder. Kobieta, która zażyje antykoncepcję awaryjną będzie również karana jak w przypadku dokonania aborcji. Według uzasadnienia ustawy warto również przytoczyć fragment iż  „nie istnieje prawo do nieurodzenia dziecka”.

Na tym się jednak sprawa nie kończy, gdyż ustawa mówi również o nieumyślnym przerwaniu ciąży, czyli poronieniu.  Mowa o kobiecie, która „w wyniku swojego nieroztropnego zachowania doprowadziła do śmierci dziecka” .Podobnie rzecz się ma w przypadku urodzenia np. martwego dziecka.  Chociaż w uzasadnieniu czytamy o niewymierzaniu kary dla kobiety, która „nieumyślnie” poroniła, o tyle decyzję o tym będzie podejmował sąd.

„Projektowane przepisy oznaczają, że ustawodawca traktuje takie zachowanie jako bezprawne i zawinione, jednak wyłącza matkę spod groźby sankcji, biorąc pod uwagę, iż w zazwyczaj utrata dziecka w takiej sytuacji jest sama w sobie źródłem cierpienia matki, która chciała dziecka, a w wyniku swojego nieroztropnego zachowania doprowadziła do jego śmierci lub uszkodzenia jego ciała. Jednocześnie osoba trzecia, w tym lekarz który wskutek swego zaniedbania doprowadził do śmierci lub uszkodzenia ciała dziecka poczętego, podlegają karze za ten czyn na podstawie art. 152 § 2 i 157 § 2 Kodeksu karnego.”

Ustawa zobowiązuje lekarzy do informowania wymiaru sprawiedliwości o poronieniach i przerwaniach ciąży oraz podejrzeniach dokonania tego. Również może doprowadzić do zwiększenia ilości zwolnień lekarskich i ograniczenia dostępu do bardziej ryzykownych badań prenatalnych zlecanych i wykonywanych przez lekarzy w obawie o posądzenie zaniedbania.

Gdyby kobieta zdecydowała się na zabieg za granicą musiałaby zrobić to w pełnej tajemnicy, ponieważ po powrocie do kraju zostałaby wymierzona jej kara.

Ustawa budzi skojarzenia z prawem w Salwadorze, gdy kobiety, które poroniły wprost ze szpitala odsyłane są do więzienia. To bardzo radykalne skojarzenie, jednak również ustawa jest niezwykle konserwatywna. Jest o wiele bardziej restrykcyjna niż prawo obowiązujące w Iranie czy Arabii Saudyjskiej.

Jakie mogą być prawdopodobne konsekwencje wprowadzenia ustawy w życie: 

  • zakaz stosowania antykoncepcji awaryjnej i wkładek domacicznych,
  • ograniczenie badań prenatalnych,  z powodu strachu lekarzy, gdyż niektóre z nich mogą prowadzić do np. poronienia (np. aminopunkcja),
  • zwiększenie urodzeń dzieci chorych i martwych z powodu ograniczenia dostępu do badań prenatalnych i uniemożliwienie diagnozy i podjęcia leczenia w okresie prenatalnym,
  • większe wykluczenie kobiet z rynku pracy z powodu brania licznych zwolnień lekarskich  z obawy przed zaniedbaniami ciąży,
  • zwiększenie popularności tzw. turystyki aborcyjnej,
  • zwiększona umieralność kobiet (ciąża nie może być przerwana nawet w przypadku zagrożenia życia matki),
  • sparaliżowanie działań wymiaru sprawiedliwości (aż 10-15% ciąż ulega poronieniu),
  •  umocnienie tzw. podziemia aborcyjnego w Polsce,
  • okaleczanie, utrata zdrowia i śmierć kobiet decydujących się na samodzielne wykonanie zabiegu aborcji w warunkach domowych,
  • zmniejszenie ilości zgłaszanych gwałtów,
  • zwiększenie ilości kobiet cierpiących na depresję poporodową,
  • zwiększenie ilości ofiar możliwej przemocy domowej na dzieciach niechcianych,
  • narażanie  życia i zdrowia kobiet bez możliwości usunięcia np. ciąży pozamacicznej.

Każda z nas z pewnością ma swoje własne poglądy, na temat tego kiedy powstaje życie i czy sama dopuściłaby się zabiegu przerwania ciąży. Dlatego chcemy zachęcić Was do wymieniania się poglądami i podjęcia dyskusji na temat ustawy, która wpłynie w niezwykle silny sposób na nasze życie, życia naszych sióstr, córek, przyjaciółek.

Czy sądzicie, że ustawa antyaborcyjna powinna zostać wprowadzone w życie?  Czy zgadzacie się z przewidywanymi skutkami wprowadzenia ustawy antyaborcyjnej? Jakie jest Wasze zdanie na ten niezwykle ważny temat? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...