Ważne! Naprawdę ile witaminy A jest w marchewce?
Słyszeliście z pewnością, że jedzenie marchewki poprawia wygląd naszej skóry, ponieważ warzywo to jest bogate w witaminę A. Ale czy powinniśmy jeść marchewkę tylko dla urody czy także dla zdrowia? Przeczytaj ile witaminy A jest w marchewce i weź pod uwagę zmiany swoich nawyków żywieniowych!
Witamina A, zwana również retinolem znajduje się w główniej mierze w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, takich jak: wątroba, masło, mleko, czy żółtko jaja. Wit. A odpowiada m.in za proces
- prawidłowego widzenia,
- stymuluje prawidłowy rozwój komórek rozrodczych,
- bierze udział w syntezie kolagenu oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry,
- wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne
W warzywach i owocach znajdują się prowitaminy – α i β-karoten. Prowitaminą nazywamy taką substancję, która dzięki przemianom metabolicznym organizmu może zmienić się pełnowartościową witaminę. Po czym poznamy, że w roślinie są zawarte karoteny? Ponieważ nadają roślinom kolor czerwony, żółty, pomarańczowy oraz częściowo kolor zielony. Najbardziej istotną prowitaminą dla naszego organizmu jest β-karoten, który znajdziemy właśnie w marchewce, brokułach, szpinaku, oleju palmowym i oberżynie.
Pamiętajmy jednak, że karoteny – podobnie do witaminy A, rozpuszczają się w tłuszczach. I tu ważny fakt:
absorpcja β – karotenu z diety rzadko przekracza 5% !
Jeśli więc podczas jedzenia marchewki czy warzyw wyżej wymienionych nie dostarczymy odpowiedniej ilości „rozpuszczalnika”, którym jest tłuszcz, przyswojenie karotenu w jelitach będzie jeszcze mniejsze. Osoby, które spożywają mało produktów pochodzenia zwierzęcego a głównym źródłem witaminy A są dla nich karoteny dostarczane z warzywami i owocami, muszą uwzględnić duże straty tych związków, wynikające z ich słabej absorpcji i przemiany w aktywną biologicznie witaminę.
Wniosek: nie dostarczymy odpowiedniej ilości β-karotenu tylko jedząc marchewkę, brokuły i szpinak – bowiem nasz organizm przyswaja tylko ok. 5% β-karotenu zawartego w tych warzywach. Należy wzbogacić więc swoją dietę o masło, mleko, czy żółtko jaja – jeśli chcemy zapewnić sobie odpowiedni poziom suplementacji tego produktu.
Artykuł powstał w oparciu o materiały zamieszczone na portalu: dietetica.com