Ważne dla kobiet w ciąży – potwierdzono korzystny wpływ kwasu DHA

O bardzo korzystnym wpływie kwasów omega – 3 na rozwijający się płód mówiło się od dawna. Teraz informacje te zostały potwierdzone, tym samym ucinając wszelkie niedopowiedzenia w tej materii. Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła korzystny wpływ DHA na rozwój oczu i mózgu u płodu.

pregna-250-dha-dla-kobiet-w-ciąży

Minimum 200 mg DHA dziennie

DHA to kwas dokozaheksaenowy z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega ? 3. Według najnowszych standardów zdrowotnych Komisji Europejskiej, kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinny otrzymywać suplementację min. 200 mg DHA dziennie. Taka dawka wspomaga prawidłowy rozwój płodu i niemowląt karmionych piersią.

Kwasy omega-3 obecne są w tłustych rybach morskich, a więc pewną ich ilość można dostarczać wraz z dobrze zbilansowaną dietą. Jednak przyszłe mamy powinny zwracać szczególną uwagę na jakość produktów rybnych, które spożywają. Alternatywnie należy podawać odpowiednie suplementy, gdyż ryby mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi, a ponadto spożywanie produktów rybnych dwa razy w tygodniu (jak zaleca się ciężarnym) nie pokrywa całego zapotrzebowania.

Suplementacja dostosowana do diety

Oświadczenie Komisji Europejskiej jest zgodne z wcześniejszymi rekomendacjami polskiej Grupy Ekspertów podanymi do wiadomości publicznej w ubiegłym roku na łamach pisma ?Standardy Medyczne/Pediatria? oraz z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. W stanowisku Grupy Ekspertów można przeczytać ,iż w przypadku małego spożycia ryb należy uwzględnić suplementację wyższą, np. 400?600 mg DHA dziennie.

– ?Wychodząc naprzeciw najnowszym, aktualnym rekomendacjom firma Verco wprowadziła na rynek innowacyjny suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią Pregna250 DHA.? ? informujeAgata Chodakowska, Product Manager. „Jego wyjątkowość polega na tym, że uwzględnia indywidualne zapotrzebowanie dziecka i mamy. Nie bez znaczenia jest fakt, że preparat ten został wyprodukowany przy użyciu technologii, która umożliwia umieszczenie niezbędnych składników w bardzo małej, łatwej do połknięcia kapsułce.? ? dodaje Agata Chodakowska.

Źródła:

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 7.5.2011

Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji DHA i innych kwasów tłuszczowych Omega 3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3. Standardy Medyczne/Pediatria 2010 str. 729-736

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol Pol. 2011, 82, 550-553

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany