Waszym zdaniem: Ideały są nudne

Jako młoda kobieta, która pragnie z impetem wkroczyć w dorosłe życie, postanowiłam zastanowić się nad powyższym zagadnieniem. Czy ziemski ideał istnieje? Czy jest namacalny? Wiarygodny? To pytanie przewija się w umyśle człowieka od pokoleń.

ideal piękna, piękna kobieta

Historycznym przykładem może być doba Antyku, w której tworzono z myślą o ideale cielesnym, często zapominając o ideale mentalnym. Człowiek to przecież dwoista struktura składająca się ze swej cielesności , ale także umysłu i ducha.

Czy więc teraz w XXI wieku możemy mówić o ideale PIĘKNA rozdzielające oba czynniki składowe? Moim zdaniem nie! Człowiek piękny zewnętrznie nie koniecznie może szczycić się pięknem ducha, jednak jedno nie wyklucza drugiego. Wystarczy chcieć otaczać wokół siebie pozytywną aurę,  karmić drugiego człowieka szczęściem. Jedna decyzja może zmienić Twoje życie na lepsze, jedna decyzja ma moc o jakiej nawet nie wiesz. …

Czy uśmiech, który maluje się na twarzy drugiego człowieka nie jest piękny?

 Ideał cielesny

 Od wielu lat na cały świecie mówi się o istnieniu kobiecego ideału piękna. Wedle ścisłych reguł kobieta taka powinna wyglądać niczym grecka bogini, być zjawiskiem samym w sobie! Zastanawiam się czy ludzie, którzy tworzyli te restrykcyjne zasady pomyśleli jaką krzywdę wyrządzają światu? Oczywistym jest, że każdy z nas obdarzony jest innym rodzajem uroku cielesnego jedni bardziej inni mniej, ale czy to powinno decydować o naszym życiu.?  Odpowiedź brzmi NIE! Kobiety, które mają słabą psychikę czują się jak ludzie gorszej kategorii. Jako te, które nie spełniają wymyślonego przez człowieka ideału piękna. Osoby te często decydują się na radykalne szukając po pomocy u chirurga plastyka, który magicznym ruchem skalpela może sprawić, że będziemy JEDNAKOWO piękne. Inne zamykają się w nierealnym świecie popadając w depresję. Z własnego doświadczenia wiem jak bolesna jest krytyka rówieśników zwłaszcza. Dlatego trzeba zebrać się w sobie i podjąć walkę. Rzucić wyzwanie światu i – udowodnić, że jesteśmy tak samo piękne w ciele niskiej brunetki jak i długonogiej blondynki! Wystarczy chcieć i pracować! Trud włożony we własne spełnienie nigdy nie jest zmarnowany.

Każda z nas jest piękna na swój wyjątkowy sposób. Pamiętajmy o tym i szanujmy się. Wszyscy jesteśmy równi!

I am beautiful no matter what they say

Words can’t bring me down

I am beautiful in every single way

Yes, words can’t bring me down

So don’t you bring me down today!

 autorka: Weronika

 

Komentarz redakcji:

Każda kultura preferuje określony rodzaj piękna, chociaż ideały piękna dla każdej kultury mogą być inne. Warto o tym pamiętać:) Standardy piękna w kulturach dominujących oddziaływają na kultury słabsze. Zachodni ideał piękna to:

*Duże okrągłe oczy
*Wąska talia
*Duże piersi
*Włosy blond
*Niebieskie oczy
Jak działa ten standard na inne kultury? Na przykład w Korei dużo kobiet udaje się do chirurga plastycznego, by osiągnąć „zachodni ideał”: tam m.in. poszerzają oczy czy zmienkają kształt nosa. Historycznie, w wielu azjatyckich krajach, ljasna skóra była kojarzona z bogactwem; stereotyp trwa do dzisiaj. Jedna trzecia z kobiet w Azji przyznaje się do używania preparatów wybielających.

Inne standardy piękna

W zachodniej i Środkowej Afryce ideał piękna to duże kobiety – zwyciężczynie konkursów piękności ważą ponad 90 kg
W Nigerii kobiety przyjmują specjalne witaminy by zwiększyć masę ciała. Wysyła się nawet przyszłe panny młode na specjalne „farmy”, gdzie zyskują na wadze, dzięki czemu ich figura staje się bardziej ponętna.
„Pulchność” oznacza tam bowiem pomyślność. Szczupłość zaś reprezentuje wszystko, czemu w tych rejonach chce się zapobiec : ubóstwo, AIDS i inne choroby, niedola i głód.
Azjatyckie ideały piękna (nie biorąc pod uwagę wpływu kultury zachodniej) to: długie czarne włosy (dla kobiet), duże nosy (w przypadku mężczyzn), duże oczy, małą twarz, wysoki wzrost (w przypadku mężczyzn) i długie nogi.

 

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (222 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. mimorek  31 stycznia 2012 12:06

  Kto tworzy takie restrykcyjne zasady? po pierwsze moda, która przez lata nie dopuszczała na wybieg pulchniejszych modelek a modelka kojarzyła się z pięknem więc tak zostały wyidealizowane kobiety. Jak to zaznaczono wyżej każda kultura ma inne ideały piękna. To my tworzymy w swojej głowie wizualizacje, które wydają się dla nas ideałem. Dlatego poprawiamy sobie twarze i ciało ale…. czyż nie po to aby ……spodobać się mężczyznom?…..
  No właśnie to moje „po drugie”…. moim zdaniem wpływ na postrzeganie siebie piękną bądź nie mają mężczyźni. Jeszcze do niedawna ideałem mężczyzny była długonoga blond piękność(miss przeważnie zostawał właśnie taki wzór) teraz? większość woli latynoskie piękności. Jednak każdy z mężczyzn ma inny wzór swojego „ideału” jeden woli niskie brunetki z małym biustem, inny brunetki wysokie z dużym biustem, kolejny blondynki z niebieskimi oczami…. każdy jest inny i ma inne wizualne wymagania… Nie ma co kierować się znanymi modelkami czy aktorkami pewność siebie dla mężczyzn jest bardziej wyzywająca niż odbicie barbie.
  Reasumując moim zdaniem ziemskiego ideału po prostu nie ma, takiego który byłby wspólny wszystkim kobietom na świecie ale łączy nas jedno dążenie do tego aby być atrakcyjna i pociągającą.

  Odpowiedz
 2. fromsky  31 stycznia 2012 16:05

  Ludzie sami tworzą ideały. Widać to nawet w sztuce – kiedyś malowane były kobiety dziś uważane za po prostu grube, kiedyś jako wzór piękna.
  Moda jak i ideały zmieniają się na przełomie lat, tego nikt nie zmieni.

  Odpowiedz
 3. m258  31 stycznia 2012 19:11

  zgadzam się z autorem artykułu – w każdej kulturze są inne kanony piękna i co innego uznawane jest za ideał. 90-60-90 będące ideałem w kulturze zachodu w Afryce byłoby wyśmiane… ideały są nudne i po prostu ich nie ma! Każda kobieta jest piękna, bo ma w sobie coś czego inna nie ma, a to, że ma także wady dodaje jej piękna, bo sprawia, że jest tez niedoskonała, czyli n]bardziej ludzka-przystępna

  Odpowiedz
  • Weronika  1 lutego 2012 19:49

   Miło mi, że się ze mną zgadzasz! 🙂

   Odpowiedz
 4. paula  31 stycznia 2012 19:57

  Każdy z nas jest idealny, kiedy akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy, nie ma większego szczęścia 🙂

  Odpowiedz
 5. tusia313  1 lutego 2012 13:59

  Wszystkie osoby z pozoru idealne jakie poznałam mialy wieksze wady niz „przecietni ludzie” jesli jestes piekna wrecz idealna z wygladu to z reguly masz skaze w charakterze np. niska samoocene, brak zrozumienia dla innych, samolubność, znalam piekana dziewczyne która myslała ze jest brzydka i nie wychodziła z domu (…) Z kolei wiekszość psychologów, pedagogów którzy teoretycznie znaja sie na psychice przeczytały wszystkei mądre ksiazi zdały wszystkie testy i wiedza wszystko jak byc IDEAŁEM NP. RODZICIELSKIM maja małych terrorystów w domu. Moja Mama pracowała w przedszkolu była w dyrekcjii wszystkie Panie Przedszkolanki mialy super kwalifikacje jednak same wychowaly ludzi nie ceniacych rodzin, majacych problemy z narkotykami z prawem. Daje do myślenia… Ja tam wole być przeciętna 🙂 bo w każdym przeciętnym jest coś IDEALNEGO 🙂

  Odpowiedz
 6. Paulla0406  3 lutego 2012 00:51

  Każdy na swój sposób jest idealny i każdy w głowie ma swój wymarzony ideał, każdy pod tym pojęciem rozumie co innego, zgadzam się z autorką… Jak to się mówi ,, co kraj to obyczaj”

  Odpowiedz
 7. Kasia81  7 lutego 2012 08:17

  Ideał jeżeli istnieje to jest z pewnością wymysłem nas samych, wymysłem ludzi, nie którzy mają tendencje do dążenia do jakiegoś ideału, choc wiedzą ze jest to w sumie nie do osiągniećia przez nich, najsmutniejsze w tym wszsytkim jest to że wiele z nas, wiele osób psychicznie tego niewytrzymuje

  Odpowiedz
 8. mahta  12 lutego 2012 09:56

  Moim zdaniem nie ma ideałów. Ideałem jest ten kto bez ingerencji z zewnątrz nie musiałby nic robić, aby być pięknym! Która z nas nie nakłada podkładu przed wyjściem z domu, która z nas nie dba o cerę włosy paznokcie ? Ideał to coś do czego dążymy, chcemy być takie jak modelki i aktorki z pierwszych stron gazet. Myślę, że ideał to coś co nie istnieje, a stworzono go po to by dać motywację do tego aby do niego dążyć.

  Odpowiedz
 9. notherin  12 lutego 2012 16:06

  Każda kobieta jest piękna.

  Odpowiedz
 10. 1Agnieszka1  3 marca 2012 18:59

  Piękno tkwi w każdej z nas, tylko czasami ciężko nam jest je dostrzec. Wynajdujemy w sobie różne mankamenty, poprawiamy coś na siłę i … ostatecznie dalej jesteśmy niezadowolone Dziewczyny szkoda czasu na użalanie się nad sobą. Każda z nas jest piękna, każda z nas jest inna i to jest najfajniejsze. Piękna jest ta kobieta, która żyje w zgodzie sama z sobą, akceptuje siebie taką jaką jest . Patrząc w lustro uśmiecha się do siebie wiedząc, że jest wyjatkowa. Zatem dziewczyny pamiętajcie JESTEŚCIE WYJATKOWE:)

  Odpowiedz
 11. magda4243  5 marca 2012 09:38

  Każdy ma swój ideał- to działa też w drugą stronę: facet, którym zachwycała się niedawno moja przyjaciółka,dla mnie jest poniżej przeciętnej. Nie ma ideału wspólnego dla wszystkich, bo mamy różne gusta i upodobania. Nie warto próbować być „idealną”, bo to nieosiągalne i bezsensowne. Ja np. mam troszkę nierówne zęby i mój mąż wyznał, że przy pierwszych spotkaniach to właśnie one go urzekły 🙂

  Odpowiedz
 12. szoszeni  26 kwietnia 2012 21:33

  jak sie ciesze, ze nie ma idealu wspolego dla wszystkich, co by robila cala reszta nieidealnych ludzi? zyla sama chyba tylko i plakala po cichu nad swoim losem

  Odpowiedz
 13. slonce199  25 czerwca 2012 14:11

  każdy na swój sposób jest piękny !!!!!!!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany