Żylaki nóg! Co z tym zrobić?

Spis treści:

Żylaki są objawem problemu z krążeniem żylnym. Na początku najczęściej bagatelizujemy sprawę mówiąc sobie, że to tylko małe żyłki i na pewno z czasem znikną. Otóż nie! Same nie znikną, a co więcej – nie leczone mogą pęknąć i spowodować owrzodzenia. Dochodzi również do zapalenia żył i skrzepów. Główną przyczyną żylaków jest zła praca zastawek żylnych powodująca zaleganie krwi w nogach, a tym samym prowadząca do powiększenia żył powierzchownych. Każda z nas chce mieć zgrabne i piękne nogi. Niestety życie często nam na to nie pozwala. Wszyscy znamy problem przemęczonych i obolałych nóg. Długie stanie w pracy, często noszone buty na wysokim obcasie, ciąża, nadwaga, przegrzewanie nóg w saunie lub gorące kąpiele tylko pogarszają sprawę. Niektórych rzeczy związanych z narażaniem naszych nóg na dodatkowe obciążenia nie da się uniknąć, jednak są sposoby, dzięki którym możemy uniknąć  stanu, w którym jedynym wyjściem, na poprawę wyglądu naszych, będzie zabieg usuwania żylaków.

Żylaki nóg! Co z tym zrobić?

Kilka metod, które mogą Wam pomóc w walce o piękne i zdrowe nogi:

Ruch jest najważniejszy!

Całodzienne siedzenie w pracy lub szkole zdecydowanie nie pomaga naszym nogom! Ważne, żeby w przerwie w pracy wstać, rozprostować nogi i dać mięśniom trochę popracować, bowiem napędza to krążenie żylne. Nawet jeśli wykonujemy pracę stojącą, mały spacer z pewnością nie zaszkodzi, wskazane jest także wykonywanie ćwiczenia polegającego na wspinania się na palce, a następnie opadania na pięty. Kilka razy  w tygodniu dobrze jest też porobić tzw. rowerek. Położyć się na plecach nogi w górę i pedałujemy. Nie chodzi tu jednak o szybką i krótką jazdę – im dłużej będziemy wykonywać to ćwiczenie, tym lepiej. Nie chcemy pogorszyć stanu naszych bolących nóg tylko zmusić mięśnie, a tym samym krążenie, do bardziej wydajnej pracy.

 

Odpoczynek dla nóg

Po pracy najlepiej położyć się na plecach i unieść nogi do góry np. opierając je o krzesło lub poduszkę tak, aby reszta ciała znajdowała się niżej niż nasze zmęczone po całym dniu nogi. Możemy również masować nasze żylaki –  jeśli są to mało widoczne żyłki na łydce to zaczynamy masować od biodra, poprzez udo, aż po górną partię łydki. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bardziej widocznym problemem nie masujemy tych miejsc bezpośrednio tylko powyżej miejsca utworzenia się żylaków! Masowanie nóg podobnie jak ruch poprawia krążenie żylne.

 

Leczenie:

  • Zachowawcze – unoszenie kończyn, noszenie obcisłych pończoch, opasek uciskowych (do nabycia w aptekach).
  • Farmakologiczne – wymaga podawania leków uszczelniających naczynia.
  • Leczenie operacyjne – polegające na operacyjnym usunięciu żylaków.

Jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku pojawiających się problemów z nogami typu opuchnięcia, boleści lub też zwiększone żyłki jest wybranie się do lekarza pierwszego kontaktu, który ustali stopień zaawansowanie choroby i plan leczenia.

 

Autorka: madzik_91

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,39 z 5)
loading... zapisuję głos...