Jak robić dobre zdjęcia? – czyli parę wskazówek dla laików

Za oknem wciąż ciepło, warto na zakończenie wakacji kliknać kilka niezwykłych fotek. Oczywiście musimy mieć apart fotograficzny, a nie telefon komórkowy 🙂 Oto kilka rad, jak zrobić dobre zdjęcia i to z nutką artyzmu…

Jak robić zdjecia

 

Kompozycja

Zazwyczaj osoby nie mające zbyt wiele wspólnego z fotografią, przejawiają tendencję do ustawiania fotografowanego obiektu/osoby na środku kadru. Jednak lepszym posunięciem jest zastosowanie się do zasady mocnych punktów.

Robienie zdjęć - kompozycja

Rysunek 1 – 4 mocne punkty w fotografii

Czerwone kwadraty na rysunku oznaczają te punkty, które przyciągają wzrok i najsilniej oddziałują na odbiorcę. Teoretycznie to tam spoglądamy najpierw.

W praktyce:

Jeżeli na zdjęciu będzie widoczny np. jadący samochód to warto pozostawić przestrzeń tam, gdzie obiekt „zmierza”. Przy fotografowaniu krajobrazów unikaj „przecinania na pół”.

Robienie zdjęć - kompozycja

Rysunek 2 – Nie wiadomo, czy autor chciał przedstawić piękne niebo czy krajobraz blokowiska

 

Kolor

Większość z nas jest posiadaczem aparatów cyfrowych i to je zabieramy na wakacje ze względu na ich małe gabaryty i łatwość w obsłudze. Dlatego trudno się dziwić, że przeważnie wybieramy tryb AUTO. A może czasem warto postawić na zdjęcie czarno-białe? Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy kolor jakiegoś obiektu może odwrócić uwagę od reszty kompozycji.

 

Lampa błyskowa

Staraj się nie robić zdjęć pod słońce/źródło światła. Jeżeli to jest niemożliwe – postąp wbrew logice i włącz lampę błyskową. Możesz ją zastosować w innych sytuacjach, wtedy gdy nie chcesz by cienie były zbyt intensywne.

Robienie zdjęć - lampa błyskowa

Wypróbuj robienie zdjęć przy wyłączonej lampie, gdy jest ciemno. Może to da lepszy efekt?

 

Oczywiście reguły są po, by je łamać. Nie należy także zbytnio oglądać się na twórczość innych. Im więcej zdjęć tym większa praktyka,  wielu spraw nauczymy się sami na zasadzie zdobywania doświadczenia. W końcu najważniejsze jest, aby czerpać przyjemność z fotografowania, a przy tym utrwalać ważne dla nas chwile.

 Autorka: Yennefer

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (85 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  31 sierpnia 2014 09:54

  Przydatne porady. Każdy z nas lubi robić zdjęcia, więc warto by były to dobre zdjęcia.

  Odpowiedz
 2. as_sa  31 sierpnia 2014 16:05

  O! nie sądziłam, że znajdę w tym artykule aż tyle pożytecznych wskazówek

  Odpowiedz
 3. efffciaa  4 stycznia 2017 13:55

  Moim zdaniem bardzo ważne jest też trzymanie pionu – bardzo fajnie wychodzą zdjęcia gdy w oddali widoczny jest horyzont w linii prostej 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany