Warzywnik drewniany – co w nim posadzić w marcu?

Własny ogródek warzywny w skrzyni pozwala cieszyć się własnoręcznie zasadzonymi warzywami to idealna opcja dla posiadaczy domów czy działek. Są i tacy, którzy warzywnik drewniany zakładają także na swoim balkonie w bloku! Jak go zrobić i kiedy zacząć w nim wysiew? Podpowiadamy!

Spis treści:

warzywnik drewniany obok kobiety trzymającej pomidora

Fot. Freepik

Jak samemu zrobić warzywnik?

Warzywnik drewniany to rozwiązanie na które decyduje się coraz więcej osób. Powód jest prosty – można w nim umieścić odpowiedni rodzaj gleby. To zdecydowanie rozsądniejsze posunięcie niż ryzykowanie, że warzywa nie przyjmą się w ziemi, która znajduje się na zewnątrz domu czy na działce, zwłaszcza gdy jest ona przesuszona, jałowa czy gliniasta. Sama konstrukcja warzywnika nie wymaga specjalnych umiejętności stolarskich. Wystarczy zbić ze sobą kilka desek np. ze świerku czy dębu, aby stworzyć prostokątną ramę. Oczywiście nie wolno zapominać o jej zaimpregnowaniu, które zabezpieczy drewno przed wilgocią oraz promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo wnętrze warto wyścielić agrowłókniną. Kiedy skrzynia na warzywa jest gotowa można ją wypełnić drenażem i odpowiednim rodzajem ziemi.

Domowy ogródek ziołowy bez ziemi i doniczek. Poznaj zioła, które można hodować w wodzie!

Domowy ogródek ziołowy bez ziemi i doniczek. Poznaj zioła, które można hodować w wodzie!

Domowy ogródek ziołowy na parapecie lub w formie ogrodu na ścianie, od kilku sezonów jest silnym trendem w dekoratorstwie wnętrz. Nic dziwnego, wiele z nas dąży do bardziej ekologicznego i zdrowego stylu życia. Coraz chętniej
grządki warzywne

Fot. Jonathan Hanna/Unsplash.com

Co na dno warzywnika?

Zakładając warzywnik drewniany nie można zapomnieć o zabezpieczeniu dna przed zaleganiem w nim wilgoci. Najlepiej zrobić to przy użyciu małych kamyczków, które położone są na dole skrzyni. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie suchych patyczków czy kory. Taka warstwa będzie doskonale przepuszczać wodę nie pozwalając na zaleganie jej nadmiaru w okolicach korzeni. Warstwa drenażu głównego powinna wynosić ok. 10 cm. Kolejną warstwą powinny być suche liście czy trawy, a także odpady roślinne. Dopiero na koniec można w skrzyni umieścić dobrze przepuszczalną, próchniczą ziemię idealną do upraw. Ważne jest, aby jej odczyn był lekko kwaśny lub obojętny.

Domowa apteczka ziołowa. Jakie rośliny zielarskie warto uprawiać w ogrodzie?

Domowa apteczka ziołowa. Jakie rośliny zielarskie warto uprawiać w ogrodzie?

Zioła to rośliny piękne i pożyteczne. Niesamowite zalety, jakie mają to fantastyczna zachęta do spróbowania ich uprawy na własną rękę. Już niewielki skrawek terenu przeznaczony do uprawy ziół przyniesie nam mnóstwo korzyści - aromatyczne listki,
uprawianie warzywnika drewnianego

Fot. Jonathan Kemper/Unsplash.com

Kiedy zakładać warzywnik?

Najlepszymi miesiącami na zakładanie warzywnika jest marzec i kwiecień. Cały proces można jednak zacząć przygotowywać już w lutym. Wtedy też warto przygotować ziemię do późniejszego zasiewu stosując nawóz. Aby dostarczyć glebie wartościowych składników można np. zastosować kompost w proporcji 20-50kg na 10 m2. Poszukując dla grządek odpowiedniego miejsca warto mieć na uwadze, że drewniany warzywnik nie powinien znajdować w bliskim sąsiedztwie dużych drzew i krzewów. Rzucany przez nie cień mógłby bowiem negatywnie rzutować na właściwy wzrost warzyw na grządce. Warto także dobrze rozplanować usytuowanie planowanych ziół i warzyw w naszym warzywniku i surowo przestrzegać zasad ich sadzenia. I tak gorczyca nie może być obok buraków, pomidorów nie sadzimy obok ogórków, marchew nie może znajdować się obok kopru, podobnie jak groch nie może być w sąsiedztwie ziemniaków.

Warzywa które można uprawiać w domu – top 10 pomysłów na balkon lub parapet

Warzywa które można uprawiać w domu – top 10 pomysłów na balkon lub parapet

Marzy Ci się talerz pełen świeżych warzyw z własnego ogródka, ale nie masz działki, na której mogłabyś je uprawiać? Nic straconego! Wystarczy słoneczny balkon w bloku, a nawet zwykły parapet, by wyhodować świeżutkie, soczyste rośliny czekające na schrupanie w sałatce. Sprawdź, co przyjmie się najlepiej w Twoim miniaturowym domowym ogrodzie!

Co posadzić w marcu w warzywniku drewnianym?

Po przygotowaniu grządki można zabrać się za zasadzenie na niej warzyw i ziół. W marcu można posiać por, marchew, szpinak warzywny, groch, sałatę, pietruszkę, koper oraz wczesne odmiany rzodkiewki. Na początek warto wyznaczyć sobie linię wzdłuż której będziemy umieszczać nasiona. Zyskamy w ten sposób pewność, że będą rozmieszczone równo i w odpowiednich odstępach. Jeśli warzywnik jest sporych rozmiarów nie można też zapomnieć, że między grządkami należy wyznaczyć ścieżkę, która ułatwi poruszanie się między rządkami sadzonek.

warzywa z ogródka

Fot. Peter Wendt/Unsplash.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. mswitalska1985  21 lutego 2024 10:32

  Super pomysł dla tych, którzy mieszkają w bloku.

  Odpowiedz
 2. janka1312  21 lutego 2024 20:47

  super pomysł

  Odpowiedz
 3. Sadzonki porzeczki  24 lutego 2024 10:32

  Mam taki warzywnik w swoim ogrodzie. Nie mam zbyt wiele czasu na dbanie o ogród tak więc taki warzywnik jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Mam w nim pomidory, zioła, sałate, szczypiorek. Wszystko co jest mi potrzebne do jedzenia wiosną oraz latem 🙂
  Polecam też zastanowić się nad krzewami owocowymi w ogrodzie. Aktualnie jest dobry czas na ich zamówienie.

  Odpowiedz
 4. cruelty.free_lulus  26 lutego 2024 17:57

  Bardzo chcę taki warzywnik! Sadziłam kiedyś warzywa i mało z nich wyrosło. W ziemi polnej! Dodatkowo deszcz w jedną noc zabił mi pomidorki. 🙁 Bardzo przydatny artykuł! A dlaczego nie wolno sadzić ogórków obok pomidorów itd.?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany